GeriKelebek Saatler saat kaçta ileri alınacak? 2016 Yaz Saati
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saatler saat kaçta ileri alınacak? 2016 Yaz Saati

Saatler saat kaçta ileri alınacak? 2016 Yaz Saati

Yaz saati uygulaması ile birlikte saatler 1 saat ileri alınacak. 27 Mart yani bu Pazar gece yarısından sonra saat 03:00'ı gösterdiğinde saatler 1 saat ileri alınacak. Öte yandan yaz saati uygulamasının gelmesiyle Türkiye'deki mesai saatleri de değişecek. İşte; Yaz saati uygulaması detayları.

Dünyanın pek çok ülkesiyle birlikte Türkiye de yaz saati uygulamasına geçiyor. Bu ayında son Pazaar günü yani 27 Mart'ta gece saatler 03:00'ı gösterdiğinde saatler 1 saat ileri alınacak. Yaz saati uygulaması, gün ışığından daha fazla faydalanmak ve elektrik tasarrufu sağlamak amacıyla uygulanıyor.

8 Kasım 2015 tarihinde başlayan kış saati uygulaması, 27 Mart 2016 Pazar günü son bulacak ve yerini yaz saati uygulamasına bırakacaj. Kış saati uygulamasın 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04:00'ten itibaren devam edilecek ve bugün de saatler 1 saat geri alınacak.

Saatler saat kaçta ileri alınacak 2016 Yaz Saati

YAZ - KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir. Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir. 

YAZ SAATİ UYGULAMASIYLA BİRLİKTE MESAİ SAATLERİ DE DEĞİŞİYOR!

Yeni uygulama ile birlikte memurların çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi'den itibaren 08:30 - 12:00 ile 13:00 - 17:00 olarak yeniden değişecek.

Yaz saati uygulamasına geçilmesiyle birlikte Türkiye'deki memurların mesai saatleri de değişiyor. İstanbul Valiliği Kış saati uygulamasından sonra memurların mesai saatlerini 08:00 - 12:00 ile 12:30 - 16:30 olarak güncellemişti.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False