GeriKelebek Prensesin en yeni tutkusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prensesin en yeni tutkusu

Geçtiğimiz hafta İstanbul Dolmabahçe Kültür Merkezi’nde KÜSAV tarafından düzenlenen Dekorist ’99 Dekorasyon ve Aksesuar Fuarı’na katılan Prenses Ira von Fürstemberg’in masa tasarımları büyük ilgi gördü.

İstanbul, geçtiğimiz hafta ünlü bir konuğu ağırladı. Taşıdığı İtalyan, Macar, Avusturya ve Alman kanıyla şahsiyetinde tüm Avrupa’yı bütünleştirmiş gibi olan Prenses Ira von Fürstemberg, fuar için geldiği İstanbul’da hem hazırladığı tasarımlar hakkında bilgi verdi hem de Kapalı Çarşı başta olmak üzere çeşitli alışveriş merkezlerinde antika eşyalar satın aldı.

Roma doğumlu olan Prenses Fürstemberg’in, 1955 evlendiği Prens Alfonso von Hohenlohe ile olan evliliğinden iki oğlu var. Eşinden ayrıldıktan sonra 13 tane filmde rol alan Prenses Fürstemberg bir de kitap yazmış.

Hayatı Londra ile Paris arasında geçen Prenses Ira von Fürstemberg, seyahatleri sırasında yaptığı alışverişlerde topladığım değerli taşları sanat objeleri haline getiriyor. Bir eşi daha olmayan kutular, çerçeveler, gözlükler ve hayvanlar, mavi deri üzerine altın varakla prensesin adının başharfleri ve kraliyet arması işlenmiş şekilde sunuluyor. Prenses bu tutkusuna 7-8 yıl önce başlamış. Roma’da Vatikan çevresinde bir atölyesi olan Prenses Fürstemberg, değerli taşlardan oluşturduğu objelerini daha çok hediyelik olarak hazırlıyor.

Hediye vermeyi seviyor

‘‘Trafik sorunu olmasa İstanbul’da da yaşardım’’ diyen prenses Furstenberg, ‘‘Çocukluğumdan itibaren hediye vermeyi çok seviyordum. Bilinen markaları hediye etmektense kendim bir şeyler tasarlamaya başladım. Böylece benim içimdeki yetenek de ortaya çıkmış oldu’’ diyor.

‘‘Türkiye’de yazlık evlerde çok güzel objeleriniz var. Ayrıca ülkenize her gelişimde antikacıları dolaşmayı seviyorum. Eskiden daha çok alışveriş yapardım. Özellikle antikaların satıldığı çarşıları, özellikle Kapalı Çarşı’dan alışveriş yapmayı seviyorum’’ diyen prenses Fürstemberg, bir eşini bulamayacağı hediyeleri tercih ediyor. Fuar için hazırladığı ‘‘Bosphorus \ Boğaziçi’’ adlı sofra tasarımı, diğer masalar gibi zarif objeler ve mumlardan oluşuyor. Pirinç, amber, mermer ve kristal kullandığı 20 bin dolar (8 milyar lira) değerindeki bu masa ile birlikte prensesin ‘‘İzmir’’ ve ‘‘Moscow’’ adını verdiği iki masası daha fuarda yer aldı.Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False