GeriKelebek Plastik cerrah arttı fiyatlar düştü, varoşlarda estetik ameliyat patladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Plastik cerrah arttı fiyatlar düştü, varoşlarda estetik ameliyat patladı

Estetik ameliyat denince film yıldızları, şarkıcılar ya da sosyete akla gelirdi. Ama plastik cerrahi uzmanlarının sayısındaki artış, varoşlarda açılan hastanelerde ameliyatların çok daha ucuza yapılabilmesi bu ameliyatları ‘‘halka indirdi.’’

Artık konfeksiyon işçisi, tezgahtar, banka memuru, sekreter, muhasebeci, balıkçı, esnaf, ev kadını burnunu kaldırtma, memesini küçültme veya büyütme, basenlerini şekillendirmeyi lüks olarak görmüyor. İhtiyaçlar erteleniyor, bu ameliyatlara ödemek için para biriktiriliyor. Maksat güzellik olsun.

Varoşlarda estetik ameliyat patlaması yaşanıyor. Sarıgazi'deki Özel İstanbul Dünya Hastanesi plastik cerrahi uzmanı Dr. Gökhan Doğan, hemen her gün bir estetik ameliyat yaptıklarını söylüyor.

İstanbul'un çevre mahallelerinde bu ameliyatları yapan sayısız hastane var. Sadece Gaziosmanpaşa'da 10, Güngören, Bağcılar'da beşer, Zeytinburnu ve Bayrampaşa'da dörder, Esenler, Ümraniye, Kağıthane, Sultanbeyli'de üçer özel hastane ilk elde sayabileceklerimiz.

Gaziosmanpaşa Hastanesi'nde estetik ameliyat yapan Dr. Baki Çokneşeli, İstanbul'daki özel hastane sayısının 138'e ulaşmasının estetik ameliyatları varoşlara yaydığını düşünüyor. Diğer bir etkenin altını Küçükçekmece'deki Doğan Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Zeki Erksun çiziyor: Plastik cerrah sayısındaki artış. Türkiye'deki 400 plastik cerrahın dörtte biri İstanbul'da çalışıyor. Dr. Erksun'a göre durum böyle olunca arz-talep dengesi oluştu ve fiyatlar daha ‘‘ulaşılabilir düzeyler’’e indi. Sonuçta estetik ameliyatlar toplumun hemen her kesiminde yapılabilir hale geldi.

Dr. Erksun'a göre, televole kültürü de estetik ameliyatlara özendiriyor. Basında çıkan estetik cerrahi haberleri talebi artırıyor. Ameliyattan memnun kalanların arkadaşlarının arasında ayaklı reklam gibi gezmesi de önemli. Bir de gelişen tekniklerinin ameliyatları daha az korkulur hale getirmesi de etkiler arasında.

GENÇLER İŞ BULMAK İÇİNBURUN YAPTIRIYORLAR

Dr. Doğan'ın anlattığına göre estetik ameliyatlara her kesim ve yaş grubundan ilgi var ama özellikle gençler arasında yaygın. Varoşlarda en çok hangi estetik ameliyatlar isteniyor derseniz, Etiler ya da Nişantaşı'ndakilerden farkı yok. İlk sırada burun ameliyatları geliyor. Onu meme küçültme veya büyütme, liposuction (vakumla yağ çekme), karın germe ameliyatları izliyor. Son zamanlarda saç ektirmek isteyenlerin sayısında da artış yaşanıyor.

ERKEKLER SAKLIYOR KADINLAR ANLATIYOR

18 yaşında memesine silikon taktıran, liposuction yaptıranlar var. Dr. Erksun'a göre özellikle çalışan genç kızlar burun estetiği ve liposuction yaptırmaya çalışıyor. Tezgahtarlık, banka memurluğu yaparken para biriktirerek ameliyat olan çok sayıda genç kız var. Fiziki görünümün iş bulma ve başarıda etkili olduğunu düşünüyorlar.

Dr. Doğan'ın gözlemine göre erkeklerde ameliyatlarını gizleme, kadınlarda ise tam tersine, anlatma eğilimi var. Dr. Erksun, estetik ameliyata yönelik eleştirel bakışın değiştiğine dikkat çekiyor: ‘‘Artık ayıp karşılanmıyor. Hatta yaptıranlar takdir bile ediliyor. Çarşıda, alışverişte burun bandajıyla rahatça dolaşılıyor. Bandajlarıyla kutlama yapanlar bile var. Silikon taktıran gizlemiyor, dekolte giyerek memelerini ön plana çıkarıyorlar.’’

Yine de ‘‘sağlık nedeniyle’’ yaptırdım diyenler var. Burun ameliyatı mazereti de pek değişmiyor: ‘‘Nefes alamadığım için ameliyat olmuşken düzelttiler.’’

KARIN, BURUN, MEME İÇİN TATİLİNİ FEDA ETTİ

Aynur Koçulu (45 yaşında), bir firmada muhasebeci olarak çalışıyor. Evli ve bir çocuk annesi: ‘‘ Memelerim çok büyük olduğu için sırt ağrılarım vardı. Sağlık nedeniyle memelerimi küçülttürdüm. Memelerim küçülünce karın yağlarına da müdahale edildi. Yağ aldırdım yani. Burnumu kaldırmayı da doktor önerdi, basit bir şeymiş, yaptırdım. Ameliyat olduğumu gizlemiyorum. Tek sorunum bütün gardırobumu değiştirmem gerekiyor. Ameliyat için tatilimden vazgeçtim, tatil parasını hastane de uygun fiyat verince ameliyata yatırdım. Üst Bostancı'da oturuyorum ama ameliyat için daha uygun fiyat veren, işyerimin olduğu Sarıgazi'deki İstanbul Dünya Hastanesi'ni tercih ettim.’’

KONFEKSİYON İŞÇİSİ YILMAZ BURNUNU DÜZELTTİRDİ

Erkekler de tıpkı kadınlar gibi en çok burun ameliyatı oluyor. Kepçe kulak ameliyatı isteyen de çok. Erkekler arasındaki yağ aldırma, karın germe ameliyatlarında artış olsa da kadınlar kadar sık değil. 18 yaşındaki konfeksiyon işçisi Yılmaz İpek burnunu düzelttirdi ve şimdi daha mutlu: ‘‘Nihayet oldum. Burnumdaki eğriliği düzelttiler, hemen yanında bir et büyümesi vardı onu da aldılar. Artık her şeyin daha iyi olacağını tahmin ediyorum. Ameliyat parası için abim destek oldu.’’

KARI-KOCA AMELİYAT OLDULAR

Ayşe Çakıcı (55 yaşında), ev hanımı, iki yetişkin çocuk annesi ve ekonomik durumu kendi deyimiyle orta halli: ‘‘Kendimi daha iyi hissetmek için ameliyat oldum. Fiyatları araştırdım, İçerenköy'deki bir hastanede kaşlarımı ve göz kapaklarımı kaldırttım. Yüzümü biraz gerdirdim. Ameliyat parasını eşim verdi. Çok memnunum. Eşimde de burun eğriliği vardı, düzeltildi. Yakın bir arkadaşım var, ameliyat olması için ikna ettim, refakatçisi ben olacağım.

PAZARLIKLA BİR YERİNE İKİ AMELİYAT

Birden fazla estetik ameliyat olmak isteyenler de var. Dr. Çokneşeli, ‘‘Bize nasıl, ne kadar zamanda ve ne zorlukla para biriktirdiklerini, daha fazla kenara para koyamayacaklarını söyleyip yardım istiyorlar’’ diyor. Dr. Doğan ise, ‘‘700 milyona hem meme, hem burun hem de karın gerdirme ameliyatı yaptığım bir vaka var. Parası olmadığı için onu da ödeyemedi, iki ay vade yaptık. Tabii birden fazla ameliyatın, örneğin meme küçültmeyle karın germenin, aynı anda yapılması daha ucuz’’ diyor.

OTOMOBİLİNİ SATTI

Dr. Doğan, ‘‘Sosyo-kültürel düzeyi ne olursa olsun her insanda güzellik arzusu var. Gelirleri gerçekten düşük, evlerinde çok mütevazı koşullarda yaşayan ama ameliyattan vazgeçmeyenler gördüm. Ameliyat parasını denkleştirmek için arabasını satana da rastladım. Sonuçta estetik ameliyat geçirenler kendileriyle daha barışık ve mutlu oluyorlar’’ diyor. Ersun'a göre muhafazakar kesimden gelen ve estetik ameliyat olanların sayısı da az değil. ‘‘Bazıları eşleriyle geliyor’’ diyor.

AMELİYAT İÇİN 1.5 YIL PARA BİRİKTİRDİ

Zeynep Yılmaz 30 yaşında. Bir tekstil firmasında ortacı olarak çalışıyor: ‘‘Burnumun büyüklüğünden çok rahatsızdım. 25 yaşımdan beri ameliyat olmayı planlıyordum. 1,5 yıldır kenara bazen 70 milyon lira, bazen 150 milyon lira ameliyat parası koydum. Ameliyatımı gizlemedim. Böyle kendimi daha çok beğeniyorum, adımlarım daha güvenli.’

Fiyat farkı büyük

VAROŞLARDA (hastane + doktor ücreti)

Burun estetiği: 1 milyar - 1 milyar 850 milyon lira

Meme silikonu: 1.5 milyar - 2.5 milyar lira

Meme küçültme: 1 milyar lira- 3.5 milyar lira

Karın germe: 1 milyar lira - 3.5 milyar lira

Liposuction: 800 milyon- 2 milyar lira.

BÜYÜK ÖZEL HASTANELERDE (hastane + doktor ücreti)

Burun estetiği: 2.5 milyar lira

Meme silikonu: 3.5 milyar lira (artı silikon protez ücreti)

Meme küçültme: 6 milyar lira

Karın germe: 6.5 milyar lira

Liposuction: 3 milyar lira

ÜNLÜ CERRAH TARİFESİ (hastane masrafı dışında)

Burun estetiği: 2-4 bin dolar

Meme silikonu: 3.5- 5 bin dolar

Meme küçültme: 5 bin dolar

Karın germe: 5 bin dolar

Liposuction: 2- 5 bin dolar
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle