GeriKelebek Özer Bey’in uzun ömür reçetesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özer Bey’in uzun ömür reçetesi

Yener SÜSOY

Bir yıldır ‘‘Ankara Havası’’ndan elini ve dilini uzak tutan Özer Çiller, artık ‘‘kendi havası’’nda. Bunca yılın bankacısı, holding yöneticisi ve de başbakan eşi Özer Çiller, şimdi ‘‘doğal beslenme’’ konusunda neredeyse doktora verecek kadar uzmanlaşmış. İstinye'deki yalısıyla Kuşadası'ndaki çiftliği arasında hava köprüsü kurmuş, ömür uzatmanın yollarını arıyor. Karadan ve denizden korunan ünlü yalının yüzme havuzlu serin salonunda bu konuyu enine boyuna konuştuk Özer Çiller'le. Laf aramızda şöyle bir baktım, hiç de 60 yaşında göstermiyordu, bebek yüzlü yakışıklı adam. Kullandığı doğal vitaminler, Kuşadası ve İstinye'nin temiz havası ortaya Robert Redford'un Türk ikizini çıkarmıştı sanki. Gelin bu işin sırrını kendisinden iyice öğrenelim, bakarsınız bize de bir yararı olur.

Kendi kendimi tedavi ettim

Her gün iki saat tenis oynamama rağmen vücudum bir türlü esnemiyordu. Yoğun bir şekilde kalsiyum aldım vücudum birdenbire esnemeye başladı. Dört sene evvel motosikletten düşmüştüm, ondan kalma kulağımda bir çınlama vardı, Alzheimer hastalarında da kullanılan Ginkgo Biloba adlı doğal ürünü kullandım, çınlama kesildi. Geçenlerde yaptırdığım kan tahlilinde şekerimin 120'nin üstüne çıktığını gördüm, o aralar sabah akşam dondurma yiyordum. Kitaptan baktım, bunun için en iyi doğal ürün Chromium Piccolinate, hemen aldım beş günde şekerim 90'a indi. Bu doğal ürün aynı zamanda kilo da verdiriyor, glikoz hücrelere kadar nüfuz ediyor. Böylece vücudun enerjisini yağlardan alarak kilo verdiriyor. Bunları kullanmadan önce bir single set zor çıkartıyordum, şimdi bu yaşta 3 single set oynuyorum, yani üç saate yakın. Ellerimde kahverengi lekeler vardı, yani hücreler ölmüştü. Bunu önlemek için B 12 kürü yaptım, şimdi yok denecek kadar az. Tansu'ya da muntazam olarak bu doğal vitaminlerden aldırtıyorum. Yatak odamızdaki dolapta yüzlerce vitamin var.

Egzersiz ömrü uzatıyor

İnsan belli bir yaşı devirdikten sonra sık sık kan tahlili yaptırmaya başlıyor. Kan tahlili aslında çok önemli ama, hepimiz ihmal ediyoruz. 50 yaşını geçmiş bir insanın yılda en az iki kere ful kan tahlili yaptırması lazım. İnsanın genetik tablosu çıkacak diyorlar, kan tablosu da ondan bir önceki tablo yani. Kan tahlilinde vücudunuzda ne eksiklik varsa görüyorsunuz. Düşünün ki değişik şekillerde 1100 çeşit kan analizi yapılıyor. Önemli olan vücudun bağışıklık sisteminin dengede ve yüksek seviyede olması. Tahlil sonucunda bazılarının yanına yıldızlar konuyor, limitin altında ya da üstünde olduğunu göstermek için. Çoğu doktor buna pek aldırmıyor ama, bugün alternatif tıpla birlikte bu durum çok önem kazandı. Bir insanın kendisinden daha iyi doktoru olamaz. Ben de bir sene önce yaptırdığım kapsamlı kan tahlili sonunda kendi eksikliklerimi gördüm, bunları doğal ürünlerle gidermeye başladım. Bunun dışında egzersiz yapmayı da ihmal etmiyorum. Uzmanların ifadesine göre günde bir saat egzersiz insanın ömrünü 2 saat uzatıyor. Mesela 80 yaşında öleceğini varsaydığımız bir insan 40 yaşından itibaren her gün bir saat egzersiz yaparsa ömrü 4 seneye yakın uzuyor. Son genetik buluşları da ucundan kenarından yakalayıp 10 sene de oradan koyarız en azından, bir kaza filan olmazsa.

Strese karşı ginseng

Ginseng diye bir kök var, inanılmaz bir şey. Çin kökenlisinden Kaliforniyalısına kadar. Diyelim ki çok stresli bir dönemdesiniz, alın Çin ginsengini bir sabah bir akşam, inanın o konu aklınıza gelmeyecek. Ben bunu kendimde denedim, o sorunu aklıma getirmek istediğimde gelmedi. Yalnız kalp hastalarının bunu kullanmamaları lazım. Zaten bunları alırken mutlaka doktora soracaksınız, bu akıldan hiç çıkmasın.

Yemek üstüne meyve, ölüm demek

Bir saat egzersiz, ömrü 2 saat uzatır

Yılda iki kez kan tahlili yaptırın

Her gün bir baş sarmısak yerim

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False