GeriKelebek Oyunculuk için yaşıyorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oyunculuk için yaşıyorum

‘Şehnaz Tango’ dizisinde Perran Kutman’ın küçük kızı olarak tanınan, daha sonra ‘Ayrılsak da Beraberiz’ dizisiyle parlayan Ayşe Tolga, ‘Oyunculuk dışında kafayı çalıştırarak oyuncu olanlardan değilim. Hayatımı oyunculuk mesleğine göre yaşıyorum’ diyor. Tolga, Türkiye’den ayrılmadan Oscar almak istiyor.

Aslında Güzel Sanatlar Seramik Bölümü mezunu olan Ayşe Tolga, oyunculuğa bir tesadüf sonucu başlamış. Arkadaşının oyunculuk kursuna gide gele gördüğü ilanlara başvurarak, oyunlarda rol alır olmuş. Daha sonra da ‘Şehnaz Tango’nun yönetmeninin kendisini beğenmesiyle televizyona geçmiş.

Tolga’nın parlayışı, Birol Güven’in, önce TRT, ardından Star ekranlarına transfer olan ve birdenbire yayınına son verilen dizisi ‘Ayrlsak da Beraberiz’ deki ‘Berna’ rolü ile oldu. 30 yaşındaki oyuncu, özel hayatını, yeni projelerini ve sektörde gördüğü yanlışları Kelebek’le paylaştı.

Siz sonradan oyuncu olanlardansınız, bu sektörde neler yaşadınız?

Oyunculuk mesleğini çok ciddiye alıyorum. Hayatımı ona göre yaşıyorum. Oyunculuk dışında kafayı çalıştırarak oyuncu olanlar da var.

Hatta çok sevdiğim arkadaşım Tuba Ünsal da söyledi, ‘Beni herkes tanıyor ama seni belli insanlar tanıyor’ dedi. Ben çamaşır deterjanı kadar ünlü olma heveslisi değilim.

Oyunculuk kariyerinize baktığınızda kendinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben bir karakter oyuncusuyum, gelip geçici olmayacağımı biliyorum. Bazı insanlar bir basamak daha atlamak için oyuncu oluyorlar.

Bazı oyuncuların öpüşmem- sevişmem gibi kuralları var. Ya sizin?

Eğer bir sahnede yataktan kalkarken göğsünün görünmesiyse konu, tamam. Ama Sharon Stone Temel İçgüdü’deki o rolü kabul etmeseydi patlayamazdı. Bu benim bedelimse, ben öyle bir patlama istemiyorum.

Bir projede neler arıyorsunuz?

Biraz daha eskiye dönüp Şehnaz Tango gibi bir dramada oynamak istiyorum. Bu sezon Hakan Yılmaz’la bir tiyatro oyunumuz olacak.

Bir senedir Sky Türk’te Life Style programının hem editörü, hem prodüktörü, hem de sunucusuyum.

Oyunculukla ilgili en büyük hayaliniz nedir?

Fatih Akın gibi bir yönetmenle bir filmde yer almak isterim. En büyük hayalim Oscar kazanmak. Türkiye’deyken, çok iyi bir projede yer alıp, burada yaptığım işle, yurtdışında iyi bir derece almak, kırmızı halı üzerinde yürümek istiyorum.

1994 yılında California’da oyunculuk üzerine burs kazanmıştım. Sonra gidemedim.

Ekranda kendinizi izlediğinizde nasıl buluyorsunuz?

Çoğu zaman kendimi beğenmem. Genelde dizilerin ilk bölümü, kutlama şeklinde evlerde olur. Bense banyoda falan geçiririm. Zaten bir kız- kadın olarak kendimi çok beğenmiyorum.

Yani genelde beğensem de oyuncu olarak zor. İnsanın oyuncu olarak bütün eksiklerini görmesi lazım. ‘Ben oldum’ diye ortalarda gezinip şişinirsen olmaz. O yüzden de iyidir böyle olmak.

- Hayatınızda özel biri var mı?

İkizler burcuyum ben. Özgürlüğüme düşkünüm. Çok karakter sahibi güçlü ve kişilikli bir insan gibi durduğunuzda insanların çok işlerine gelmiyor. İkili ilişkilerde benim durduğum yere ve gücüme saygı duyacak karşımdaki erkek.

İş dışında nasıl bir hayat tarzınız vardır?

Dans ederim, resim yapar, çok iyi yemek yaparım. Uzakdoğu sporlarıyla da ilgilenirim, dışarı da çıkarım. Ama malzeme olmam o başka!

Birol Güven diziyi neden bitirdi anlayamadık

Şehnaz Tango’dan sonra ‘Ayrılsak da Beraberiz’ dizisinde rol aldım. TRT’de 45 bölüm çektik. Sonra ATV’de 13, Star’da 17 bölüm çektik. Şimdi üç ayrı kanalda tekrarları dönüyor.

Bitmesi bizimle alakalı bir şey değil. Tamamı Birol Güven’le alakalı bir şeydi. Bitsin istedi ve bitirdi. Ne olduğunu biz de anlayamadık.

Birol Güven’le çalışan bazı oyuncuların değişik gündemler yaratması üzerine bize de bu konu çok soruldu. Ben ‘Ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ diye düşünüyorum. Sonuç olarak ikisi de masum değiller. Skandal çıktı, çünkü öyle birşey vardı.

Sonuçta sen hayatını normal yaşıyorsan, böyle şeyler seni bulmaz. Ben hiçbir zaman öyle olmayacağım. Ben o camiadan insanlarla beraber olmadım. Medyatik olmak için gazeteci aramadım.

En lezzetli yemek tarifleri burada

False