GeriKelebek Osteoporoz’un ilacı güneş ve beslenme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Osteoporoz’un ilacı güneş ve beslenme

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, omur ve kalçalarda kırıklara neden olan osteoporozun, Türkiye’de de özellikle 40-45 yaşlarından sonraki kadınların önemli problemi olduğunu söyledi.

‘‘Osteoporoz’’ (kemik yoğunluğunda belirgin azalma) konusunda bilgi veren Prof. Dr. Hatemi, rahatsızlığın Türkiye’de de, batıda olduğu gibi, özellikle 40-45 yaşlarından sonraki kadınlar için önemli bir problem olduğunu belirterek, bunda menopoz ve çok çocuk doğurmanın etkisi bulunduğunu söyledi.

Erkeklerde ise bunun daha çok yaşlılıkta görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Hatemi, kalıtımsal olmasının da önemli bir faktör olduğunu kaydetti.

Prof.Dr. Hatemi, osteoporozu belirlemek için, önce kemik yoğunluğu ölçümü, sonra da kan ve idrar tahlili yapıldığını ifade etti.

Koruyucu önlemler

Osteoporozdan korunmak için, beslenme düzeni, güneş, hareketli yaşam, kalsiyum ve D vitaminleri alınmasının önemine işaret eden Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, ancak cam arkasından sızan güneşin, pek yararlı olmadığını bildirdi. Prof. Dr. Hatemi, ‘‘Günde hiç değilse 15 dakika güneşe çıkmak gerekiyor. Yaşlılar, bahçede hiç olmazsa diz altı bölgesini güneşlendirmeli. Açık renk ve ince kumaş altından da yeteri kadar güneş alınabilir’’ diye konuştu.

Emekli ve yaşlılara yürüyüş tavsiye eden Hatemi, ‘‘Haftada 3 gün, yarım saat süreyle, hızlı yürüyüş yapılmalı’’ dedi.

Prof. Dr. Hatemi, yiyecek olarak da süt, yoğurt, beyaz peynir, et, mercimek, patates, fındık, kuru fasulye gibi hayvansal ve bitkisel proteinlerin alınmasını önerdi. Osteoporozun tedavisinde bu koruyucu önlemlerin yanısıra rahatsızlığa ve yaş grubuna göre ilaç, D3 vitamini ve o gruptaki ilaçları kullandıklarını belirten Prof. Dr. Hatemi, bunun yanısıra hormon eksikliğini giderme, alkol ve sigarayı azaltma ve bırakma gibi tedbirler uyguladıklarını da anlattı. Hatemi, kadınların menopozdan, erkeklerin de 65 yaşından sonra kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmalarını tavsiye etti.

False