GeriKelebek Nokta atışlık 2013 pop kültür listeniz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nokta atışlık 2013 pop kültür listeniz

Nokta atışlık 2013 pop kültür listeniz
refid:22295460 ilişkili resim dosyası

Her sene başı yapılan öngörüleri filtreliyor, 2013’ün önemli kültürel mevzularına toplu bir bakış atıyoruz.

Yerli dizi:Monk (Dâhi kaçık)

Monk da uyarlama diziler kuşağına katılıyor. Fotografik bir hafızaya ve küçücük ipuçlarından cinayetin tamamını çözme yeteneğine sahip, obsesif dedektif Monk rolünde Engin Günaydın var. Senaryo Barış Pirhasan’a ait. Yaz kenara: Ocak sonunda Kanal D’de. Bunu sevdiyseniz: ‘İptal edildi/edilmedi’ haberleriyle sürekli ipten dönen yerli Sopranos. Sevmediyseniz: Daha ciddi, daha dram arayanlara Kahperengi tavsiye edilir.

Yabancı dizi:Girls

Doğal, makyajsız ve gerçek dört genç kızın New York bazlı tutunamama hikâyesi, Sex and The City’den daha büyük çapta bir tahribat yaratacak, sosyologlar her bölümünü tek tek tartışacak. Yaz kenara: Digiturk’ün Dizimax Comedy kanalında. Bunu sevdiyseniz: Carrie Bradshaw’ın gençlik yıllarını anlatan Carrie Diaries. Sevmediyseniz: The Following, seri katillerin iç dünyasını anlatıyor. Bol kan, bol seks garanti.

Yerli albüm:Biraz Gülmek İstiyordum

Dokuz şarkılık ikinci albüm ‘Biraz Gülmek İstiyordum’da tüm söz ve müzikler Melis Danişmend’e ait. Kendi deyişiyle daha kıpırtılı albümle beraber Danişmend’in kapsama alanı daha da genişleyecek.Yaz kenara: Albüm şubat başında raflara düşecek. Bunu sevdiyseniz: Benzer alternatif barların insanı Aylin Aslım’dan da ses var, albüm var. Eski parçalarına nazaran bu kez daha hafif, daha sakin. Sevmediyseniz: Bedük’ten dans pistine çağıran, enerjisi yüksek bir albüm daha: Overload. Bu kez rock electro, dubstep sularına dalan Bedük, progresif vokalleriyle eğlenceli melodileriyle bu yıl sık sık karşınıza çıkacak.

Konser: Roger Waters

Pink Floyd’un kurucusunun İstanbul’da vereceği konser, tartışmasız 2013’ün en önemli müzik hadisesi. Yaz kenara: Tek kelime, yabancı: The Wall. 3 Ağustos’ta İTÜ Arena’da. Depeche Mode, 2009’da iptal ettiği İstanbul konserinin telafisini 17 Mayıs’ta Kuruçeşme Arena’da yapacak. Sevmediyseniz: Justin Bieber’in İstanbul’da vereceği konser, yılın en gürültülü müzik meselesine dönüşecek.

/images/100/0x0/55eb0783f018fbb8f8a665e7

Yabancı albüm:Artpop

Lady Gaga’nın aplikasyon formatında yayınlayacağı son albümü Artpop’un etkisi tüm yıla dalga dalga yayılacak. Yaz kenara: Albümle beraber Terry Richardson imzalı Gaga belgeseli de baharda çıkacak. Bunu sevdiyseniz: Beyoncé’yi özleyenlere güzel haber. Beşinci albümüyle tüm Beyoncé kıvrımlarıyla yaz aylarında sahillerde. Sevmediyseniz: Rock dünyasında beklenen en önemli albüm Queens of the Stone Age.

Oyun:Tomb Raider

Eski dosta bir şans daha verin. Kült oyunun grafik ve efektlerinde ciddi değişimler var. Yaz kenara: PC, PS3, Xbox 360 formatında 5 Mart’ta piyasada. Bunu sevdiyseniz: Crysis 3, 19 Şubat’ta çıkıyor. Yeni sürümün başrolünde Prophet isimli karakter var. Crysis’in en mühim özelliği üç Türk gencin kurduğı Crytek’in oyunu olması. Sevmediyseniz: Kan yok, vahşet yok, son sürat takip var. Grand Theft Auto’nun 5’inci sürümü serinin en iyisi iddiasıyla mayısta çıkıyor.

Yabancı film:Man of Steel

Superman’in façasını düzeltmek için tüm Hollywood seferber oldu. Yeni seri, Batman’ı efsane mertebesine yükseltmiş Christopher Nolan’a emanet. Kadroda yok yok: Henry Cavill, Russell Crowe, Amy Adams, Kevin Costner, Yaz kenara: Gösterim tarihi 21 Haziran. Bunu sevdiyseniz: Yılın bir diğer iddialı çizgi roman uyarlaması da Sin City: A Dame to Kill. Robert Rodriguez vahşeti, Jessica Alba erotizmi, Clive Owen karizması... Sevmediyseniz: Patlamış mısır tadı bol bir film için beklemeniz gereken film Hangover III. Büyük gün 24 Mayıs.

Yerli film:Çanakkale Yolun Sonu

Serdar Akar’ın yapımcılığındaki filmin başrollerinde Erdal Beşikçioğlu ve Yetkin Dikinciler var. Filmin sürprizi Mel Gibson. Yaz kenara: Aylardan mart, mevsimlerden Çanakkale filmi. Bunu sevdiyseniz: Memleket meselelerine dair bir diğer önemli film Hükümet Kadın’da Demet Akbağ, Güneydoğu’nun ilk kadın belediye başkanı Xate’yi canlandırıyor. Sevmediyseniz: Romantik/komedi sosu bol bir film için Pucca’nın çok satan kitabından uyarlama ‘Küçük Aptalın Büyük Dünyası’nı bekleyin.

Roman: Kafamda bir tuhaflık

Orhan Pamuk, bu yılın sonlarına doğru yayınlanacak romanında 1960’lardan 2000’lere uzanarak bir işportacının hayatını anlatacak. Yaz kenara: Hayır, şimdilik beraberinde bir müze projesi ufukta görünmüyor. Bunu sevdiyseniz: Geçen senenin Nobel ödülünü kazanan ‘Mo Yan’ mahlaslı Çinli yazar Guan Moye’un eserleri Can Yayınları’ndan yılın ikinci yarısında çıkacak. Sevmediyseniz: J.K. Rowling’ın yetişkinlere yönelik ilk romanı Raslantısal Tesadüf’ün Türkçesi baharda çıkıyor. Bu yıl kitabı çıkacak bir başka popüler yazar da Paul Auster.

Sanat: Artinternational İstanbul

İstanbul’u uluslararası sanat haritasında daha mühim bir yere çekecek bir fuar daha. Lokal ve global yüzlerce galerinin katılımı bekleniyor.Yaz kenara: 14-17 Eylül’de Hasköy Eski Yün Fabrikası’nda. Bunu sevdiyseniz: 13’üncü İstanbul Bienali 14 Eylül-10 Kasım’da gerçekleşecek. Küratörlüğünü Fulya Erdemci üstleniyor. Teması belli değil. Sevmediyseniz: Bienal’e kabul edilmeyince ‘Bir bienal sanatçısı değilim’ sergisini açan Ardan Özmenoğlu’nu takibe alın. Bienal zamanı sürpriz yapabilir.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False