Mürekkebi Kurumadan

Auggie Wren’in Noel Hikayesi

Paul Auster

Resimleyen: Isol

Çev. Fatih Özgüven

Can Yayınları

Paul Auster’ı bilenler onun senarayosunu yazdığı Smoke filmini hatırlayacaklardır. New York’ta Atlantic Caddesi ile Clinton Sokağı’nın kesiştiği köşenin her gün aynı dakikada fotoğrafını çeken Auggie Wren’in hikayesini anlatıyordu orada. Yazarın sık sık uğrayıp puro aldığı tütüncü dükkanının tezgahtarıydı Wren.

Bu aslında güzel bir Noel hikayesidir. Bunu düşünerek Arjantinli illüstratör Isol’ün çizgileriyle bağımsız bir öykü olarak özel basım yapmışlar. Can Yayınları’nca daha önce yayımlanan senaryonun sonunda buradaki haliyle var bu hikaye.

Kendisinden bir Noel hikayesi yazması istenen Auster’a bir yemek karşılığında Auggie Wren’in anlattığı bir olaydır bu.

Bir gün dükkanında genç bir çocuğun hırsızlık yapmaya çalıştığını farkeder Wren ve başlar çocuğu kovalamaya. Yakalayamaz ama çocuk cüzdanını düşürmüştür. Ehliyetinden çocuğun kimliğini falan öğrenmesine rağmen polise gitmez. Bu olaydan aylar sonra yalnız geçirdiği bir Noel akşamı o cüzdanı sahibine götürmeye karar verir. Ehliyette yazan adrese gittiğinde çocuğun yaşlı ve kör ninesiyle karşılaşır. Kadın Auggie’yi torunu zanneder ya da öyle davranır Noel’i yalnız geçirmemek için. Adam bozuntuya vermez ve bir süre yaşlı kadınla sohbet ettikten sonra evde yiyecek bir şey olmadığını fark eder. Gidip alışveriş eder, oturup bir güzel Noel yemeği yerler. Yemeğin sonunda kadın uyuyakalır. Auggie de evden çıkmadan önce tuvalete uğrar. Orada büyük ihtimalle hırsızlık malı yeni fotoğraf makinelerinin depolandığını görür ve bir tanesini alır.

İşte Auggie’nin her gün aynı köşenin fotoğrafını çektiği makine o tuvaletten çaldığı makinedir. Ve anlattığı olay Auster’ın yazdığı bir Noel hikayesi olur.

Ben hikayeyi özetlemiş ve Noel sürprizini bozmuş oldum ama çizimleri ve Auster’ın diliyle gerçek bir Noel hediyesi bu kitap.

Enerji Güvenliği, Enerji Ekonomisi, Enerji Diplomasisi

M. Faruk DEMİR

Altınküre Yayınları

Komplo teorilerinden yolsuzluk dosyalarına, alternatif enerjilerden geleceğin ütopyalarına kadar gündemimizin değişmeyen konularından biri enerji. M. Faruk Demir kitabında bu durumun gayet normal olduğunu vurguluyor ve kitabı yazma amacını şöyle açıklıyor: "Günlük hayatımızın vazgeçilmez unsurlarının neredeyse tamamında başrolü oynayan enerjiyi, bir sistem olarak anlamak ve bir yönetim tekniği olarak nasıl işlediğini izleyip değerlendirmeler yapabilmek için karmaşık görünen ve korkutan bu devasa sistemi, anlaşılabilir ve şematik bir çerçeveye oturtmak için kalemi elime aldım. Bu kitap, bir mühendislik kitabı değildir. Bu kitap, bir endüstri, teknoloji veya ticaret teknikleri kitabı değildir. Bu kitap, bir enerji kitabıdır. Şematik olarak enerjiyi anlamak için bir kılavuzdur." Gelecekte enerjiyi büyük bir ihtimalle daha çok konuşuyor olacağız. Neyin ne olduğunu anlamak ve bilgilerimizi temellendirmek için okunması gereken bir çalışma."
Haberle ilgili daha fazlası: