Mürekkebi Kurumadan

Yazı Odasında Yolculuklar

Paul Auster

Can Yayınları

Amerikalı yazar Paul Auster’ın 60. doğum günü için kaleme aldığı ve 3 Şubat’ta 24 ülkede birden yayınlanan romanı Yazı Odasında Yolculuklar. Eşyası bir yatak, bir iskemle ve masadan ibaret bir odada belleğini yitirmiş şekilde uyanan Bay Boş’un yazma-hatırlama eylemini anlatıyor Auster kitabında. Ay Sarayı, Yükseklik Korkusu gibi kitaplarını çok sevenler o bildikleri Paul Auster tadını bulamayacaklar ne yazık ki bu romanda. Simgesel bir anlatı bu ve yazar yarattığı kahramanları ile hesaplaşıyor. Ve bu hesaplaşmadan içine girilmesi zor bir metin çıkmış.

Kitabın en anlaşılır bölümü Bay Boş’un anlattığı bir fıkra. O da şöyle: Bir adam akşamüstü saat beşte Chicago’da bir bardan içeri girer ve üç kadeh viski ısmarlar. Ama bunları arka arkaya değil hepsini aynı anda ister ve teker teker hepsini içer, sonra da parasını ödeyip çıkar. Ertesi gün saat beşte yine gelir ve aynı siparişi verir. Ondan sonraki gün ve iki hafta boyunca her gün aynı şey olur. Sonunda barmen merakını yenemez. Burnumu sokmak istemem ama son iki haftadır her gün geliyorsunuz, üç viski ısmarlıyorsunuz ve içkinizi peş peşe değil aynı anda istiyorsunuz, nedenini öğrenmek isterim, der. Çok basit diye cevap verir adam, Biri New York’ta diğeri San Francisco’da oturan çok yakın üç arkadaşız. Bir nevi dostluğumuzu onurlandırmak üzere hepimiz saat beşte bara gider, üç viski ısmarlar, sessizce birbirimizin sağlığına kadeh kaldırır, aynı anda aynı yerde olduğumuzu hayal ederiz, der. Barmen bu sırrı da çözmüştür nihayet. Adamın bu ritüeli dört ay kadar sürer. Bir gün adam yine beşte gelir iki viski söyler. Barmen telaşlanır. Yine özür dileyerek, umarım arkadaşlarınızla ilgili bir sorun yoktur, diye sorar. Merak edecek kadar önemli bir şey yok der adam, sadece ben içkiyi bıraktım.

Evet, kitabın akılda kalan en önemli bölümü bu fıkra. Ama gene de Paul Auster’in altmışıncı doğum gününü kutlamak isteyenler ve kapalı metin sevenler okuyabilir.

Başka Kediler

Selçuk Demirel

Metis Yayınları

Üçüncü kedi kitabı bu Selçuk Demirel’in. Daha önce Kedili Geçmiş Zaman ve Kağıttan Kediler adlı iki albümü yayınlanmıştı. Ancak bu, ilk ikisinden oldukça farklı. Yavru kedi sevimliliğinde bir albüm. Eline aldığında insanda o hissi uyandırıyor çünkü. 2003 yılında İtalya seyahati sırasında 5x5 boyutundaki küçük not defterine çizdiği kedi desenlerinden oluştuğunu söylüyor kitabın Demirel. Suluboya kullanmış ve hep sağ yaprağa çizmiş desenlerini. O yüzden bazı kediler çift, çünkü diğer sayfaya da adeta desenin arabı çıkmış. Benim favori kedim gün batımını seyredeni.
Haberle ilgili daha fazlası: