Menopoz hararetine doğal çözüm

Menopoz hararetine doğal çözüm

Menapoza girmiş hanımlar da yaz sıcaklarını sıkıntıyla geçirebiliyor. Çünkü; zaten var olan ateş basmaları sıcaklarla beraber artabiliyor.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Cihat Ünlü menapoza giren bayanların özellikle yaz aylarında dikkat etmesi gerektiğini belirtirken “Menapoza giren bayanlarda terleme, çarpıntı, ruhsal değişiklikler yaşanabilir. Bu gibi semptomlar yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek kadar şiddetli ve sık oluyorsa muhakkak doktora danışmak gereklidir. İlaç kullanımının sakıncalı olduğu durumlar içinse diğer bir öneri olarak karayılan otu (black cohosh) verilebilir. Yapılan çalışmalarda karayılan otunun ateş basmalarını oldukça etkin bir biçimde azalttığı gösterilmiştir. Bunun dışında soya, keten tohumu ve ginseng bitkisiyle ilgili olarak ateş basmalarını azalttıklarına dair çalışmalar mevcuttur. Bu ürünler de destek olarak kullanılabilir” dedi.

KADINLAR TATİLE ÇIKMADAN ÖNCE DİKKAT!

/images/100/0x0/55ea15b8f018fbb8f86a558c
Türk – Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü yaz aylarının gelmesi ile birlikte bayanların tatilleri boyunca özellikle hijyene çok dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Vajinit diğer bir deyişle vajina iltihabı’nın vajinada akıntı, kaşıntı ve yanma ile karakterize bir rahatsızlık olduğunu ve kadınların jinekoloğa başvurma nedenlerinin başlarında geldiğini söyleyen Prof. Dr. Ünlü “Vajinite sıklıkla vajinal enfeksiyonlara neden olur. Enfeksiyon etkeni mantar, parazit veya bakteri olabilir. Sıcakların artmasıyla beraber serinlemek için girilen deniz ve havuzların vajinal enfeksiyonlara sebep olabileceği endişesi, tatil hazırlıkları yapan hanımları tedirgin etmektedir. Yaz aylarında vajinit bulgularıyla gelen hastalarda hafif bir artış olmasına rağmen, bu artış zannedildiği kadar büyük oranda değildir. Bu artışın sebebi yaz aylarının getirdiği hijyen koşullarındaki olumsuzluklar, aşırı sıcaklar ve terleme olabilir.” dedi.

Haberin Devamı

Vajinal enfeksiyondan korunmak için öncelikle,  temizlik ve klorlaması yeterli olan havuzlar tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Cihat Ünlü, “su sirkulasyonu yetersiz ve kalabalık havuzlardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu tip havuzlar yalnızca vajinal enfeksiyon değil, bir çok başka enfeksiyon hastalığına da sebep olabilir. Bunun dışında vajinal enfeksiyonlardan korunmak için vajina florasını ve dengesini bozacak şeylerden uzak durulmalıdır. Floranın bozulması, yalnızca vajinal enfeksiyona neden olmaz aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmamızı kolaylaştırır” dedi.

UZUN SÜRE ISLAK MAYO İLE KALMAYIN

Haberin Devamı

TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, yaz ayları ile birlikte bayanların özellikle dikkat etmesi ve alması gereken önlemlerin başında hijyen olduğunu vurgularken “ Uzun süre ıslak mayo ile kalınmamalı, deniz ve havuzdan çıktıktan hemen sonra ıslak mayo değiştirilmeli, kalabalık ve hijyeninden emin olmadığınız havuzlardan uzak durulmalı, günlük duş alınmalı, duşlarında PH'ı nötral duş jelleri tercih edilmeli, sentetik değil pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı ve muhakkak günlük olarak değişmeli, dar pantlonlardan uzak durulmalı, vajinanın içi yıkanmamalı, sentetik ve havasız bir ortama neden olan günlük pedler kullanılmamalı ve vajinal yanma kötü kokulu akıntı, kaşıntı, idrar yaparken yanma gibi şikayetler varlığında mutlaka doktora başvurulmalı” diyen Prof. Dr. Ünlü, bu koşullara riayet ettikleri sürece gebelerin de yaz aylarında havuz ve denizden yararlanmalarında hiçbir sakınca bulunmadığını vurguladı.  Düşme, kayma gibi kazalara karşı önlem alarak doğuma kadar denize girilebileceğini, hatta yüzme, tüm kasları çalıştırarak, kan dolaşımını arttıran, doğumu kolaylaştıran, sırt ve bel ağrılarını azaltan bir egzersiz olarak gebelere önerilebileceğini söyledi.

Haberin Devamı

ANNE ADAYLARI GÜNEŞE ÇIKTIĞINIZDA VÜCUT OLMAMASI İÇİN ÖNMENİZİ ALIN

Yaz sıcaklarında gebelerin çok dikkat etmesi gereken bir konu da yeterli sıvı alımı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ünlü “Bulantı ve kusmaların yoğun olduğu dönemleri atlattıktan sonra günde üç litreye yakın sıvı tüketmek gebelikte gelişebilecek birçok problemin önüne geçecektir. Sıcak havalarsa, sıvı alımının önemini daha da arttıracaktır. Kabızlık, basur ve idrar yolu enfeksiyonu yeterli sıvı alımıyla önüne geçilebilecek problemlerin başlarında gelmektedir. Anne karnındaki bebeğin etrafındaki suyun esas kaynağı bebeğin kendisi olmakla beraber, annenin yeterli sıvı alımı da bebeğin su miktarında bir yere kadar etkilidir” diyen Prof. Ünlü, gebelerin özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği 11:00 -15:00 saatleri arasında güneşlenmemesi en doğrusu olduğunu da belirtti. “Gebelikte salınımı artan bazı hormonlar, gebelerin güneş ışığına hassasiyetini arttırmakta, özellikle yüz ve karın bölgesinde kahverengi gebelik lekelerinin oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle, güneşe çıkarken yüksek koruma faktörlü kremler, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak gereklidir. Yine açık renk ve dar olmayan pamuklu giysiler tercih edilmeli, günlük duş alınmalıdır” dedi.
 
İDRAR YAPARKEN YANMA CİDDİ SORUNLARIN HABERCİSİ OLABİLİR

Haberin Devamı

Yaz sıcakları, yetersiz sıvı alımı, terleme, hijyen eksikliği, uzun süre ıslak mayo ile kalmakla ilişkilendirilebilecek diğer bir rahatsızlığında, kadınlarda sık görülebilen sistit olarak bilinen idrar yolları iltihabı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ünlü “Sistit kadınlarda sık görülür; çünkü mesaneden idrarı dışarı taşıyan boru, kadınlarda çok kısadır. Bu da enfeksiyonun kolayca mesaneye yayılarak sistit oluşmasına neden olur. Sistit, sık ve ağrılı idrar yapma, idrar yaparken yanma şeklinde belirti verir. Bu şikâyetlerin varlığında hekime başvurmak önemlidir; çünkü sistit tedavisiz kaldığında enfeksiyonun yukarıya çıkarak böbreklere yayılma ihtimali vardır. Sistit oluşumunun önüne geçmek için bol sıvı almak ve hijyene dikkat etmek elzemdir. Az sıvı almak, bir takım kristallerin birikimine neden olarak enfeksiyonu kolaylaştırır. Gebelikte salınan progesteron hormonu idrar akımını sağlayan düz kasları gevşeterek idrar akımını yavaşlatır. Büyüyen uterusun bası etkisi de bununla birleşince gebelerin idrar yolu enfeksiyonu geçirmeleri daha da kolaylaşır. Gebelikte gelişen idrar yolu enfeksiyonu ile erken doğumu ilişkilendiren çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle gebelik süresince yeterli sıvı alımına dikkat edilmesi çok önemlidir” dedi.


 

Haberle ilgili daha fazlası: