GeriKelebek Meme kanseri ölümleri azaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meme kanseri ölümleri azaldı

Abone Olgoogle-news

Birinci Uluslararası Meme Hastalıkları Kongresi'nde erken teşhis halinde meme kanserinin yüzde 90-95'inin tedavi edilebileceği belirtildi. Kongre'nin başkanlığını yapan Prof. Gürcan Ünal, nüfusun yaklaşık yarısını oluşturan kadınlarda en sık görülen ve en çok ölüme götüren hastalıkların başında meme kanserinin bulunduğunu ifade ederek, yeni tedavi yöntemlerinin tartışılacağını söyledi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Sarayı'ndaki kongrede bir konuşma yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ünal, güzelliğin ve cinselliğin simgesi olarak görülen memelerin kadınlar için büyük önem taşıdığını vurguladı. Kadınların hayatları söz konusu olduğunda bile göğüslerinden vazgeçemediklerini belirten Prof. Dr. Ünal, ‘‘Gelişmiş ülkelerde meme kanseri daha sık görülmesine rağmen, meme kanserinden ölümler daha az oluyor. Meme kanseri konusunda daha çok bilgiye sahip olunması, teknolojik ilerlemeler ve kadınların konunun önemini kavrayarak daha erken dönemlerde doktora başvurmaları meme kanserine bağlı ölümleri azalttı’’ dedi.

Prof. Dr. Ünal, kadınların 20 yaşından sonra her ay memelerini muayene ettirmeleri gerektiğini vurgulayarak, 40 yaşından sonra da her yıl mamografi çektirmelerinin şart olduğunu söyledi.

Kongrenin Uluslararası Bilimsel Kurul Başkanlığını üstlene tanıdık bir isim de var. İstanbul'da doğup büyüyen ve halen Yunanistan'da yaşamını sürdüren jinekoloji ve senoloji (meme hastalıkları) uzmanı Prof. Dr. Lydia Ioannidou Mouzaka, kadınlarda meme kanserine yol açan faktörlerin başında stresin geldiğini söyledi. Kadınların özellikle sosyal stres faktörlerinden olumsuz etkilendiklerini belirten Prof. Dr. Mouzaka, ‘‘Sosyal stres faktörleri kadınlar için çok önemli bir sorun. Kadınlar kendi kendilerini üzmesinler, sıkıntılarını dışa vursunlar. Çünkü stres bağışıklık sistemini bozuyor’’ dedi. Adetin erken başlamasının da meme kanseri riskini artıran faktörlerden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mouzaka, ‘‘Çocuklarınıza spor yaptırın ki daha geç adet görmeye başlasınlar’’ dedi.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle