Mavi Sakal dağıldı, toplandı dağıldı, son olarak ikiye bölündü

Güncelleme Tarihi:

Mavi Sakal dağıldı, toplandı dağıldı, son olarak ikiye bölündü
Oluşturulma Tarihi: Ocak 20, 2007 00:00

İlk kez 90’ların başında ses verdi Mavi Sakal. Çektir Git ve 2 adlı albümleri yayınladı, Türkiye çapında konserler verdi. Ardından sessizliğe gömüldü. 1998’de yeniden bir araya gelerek kaydettiği Kan Kokusu albümü grubun zirvesi oldu. Londra’daki Wembley Arena’da konsere çıktı. Gruptan ayrılanlar, tekrar geri dönenler, yeni üyeler derken Mavi Sakal bugün yoluna iki koldan devam ediyor.

Tibet Ağırtan ve Murat Tümer aynı isimle çalışmalarını sürdürürken, Kaan Altan ve Andy Wand ikilisi Karapaks adlı yeni bir grup kurdu. Mavi Sakal’ın geçirdiği evrelerin dökümünü yaptık.

Mavi Sakal, 1980 yılında Tarsus Amerikan Lisesi’nde Tibet Ağırtan, Murat Tümer ve Kaan Altan tarafından Echo’83 adıyla kuruldu. Lise bitine kadar üç yıl Tarsus’ta müzik yaptılar. Üniversite için İstanbul’a gelen grup üyeleri adlarını değiştirip yoluna Mavi Sakal olarak devam etttiler. İlk albümleri Çektir Git, 1992’de yayınlandı. Bir yıl sonra Mavi Sakal 2’yle birlikte barlarda sahneye çıkmaya, çeşitli illerde konser vermeye başladı.

İkinci albümden sonra Emin Ersoy ve Tibet Ağırtan gruptan ayrıldı. Emin Ersoy müziği bıraktı. Tibet Ağırtan ise bir süreliğine Avustralya’ya yerleşti, mesleği olan elektrik teknisyenliği dahil pek çok işte çalıştı: "O tam bir ayrılık değildi, tamamen kopmadık. Türkiye’ye geldiğimde hep Mavi Sakal’la bir araya geldik. Hatta zaman zaman konserlerine katıldım, benim yerime vokalistliği üstlenen Genç Osman Yavaş’a eşlik ettim ve gitar çaldım."
/images/100/0x0/55eacde4f018fbb8f897c12d


1997’de Tibet Ağırtan ve Emin Ersoy’un yerini vokalde Genç Osman Yavaş, bas gitarda Andy Wand aldı. Aynı yıl kaydettikleri "İki Yol" single’ı epey ses getirdi. Bu single sonrasında Mavi Sakal, Status Quo grubunun konuğu olarak Londra’daki Wembley Arena’da konserler verdi. Şüphesiz bu konserler grubun kariyerinde önemli dönüm noktalarından. İki Yol single’ını 1998’de çıkan Kan Kokusu albümü takip etti. Bu albüm müzik eleştirmenlerince grubun zirvesi olarak gösteriliyor. Bütün söz ve müziklerin Kaan Altan’a ait olduğu albümdeki "İki Yol", "Ne Kadar", "Balta" ve "İstanbul" grubun klasikleri arasına girdi.

DAĞILDILAR, TOPLANDILAR

Kan Kokusu albümü gündemden düşünce, Mavi Sakal yine sessizliğe gömüldü. Davulcuları Murat Tümer ayrıldı. Grubun tekrar ses vermesi 2000 yılında Bülent Ortaçgil’e saygı niteliğindeki albümde oldu. "Olmalı mı olmamalı mı" adlı Ortaçgil klasiğini yorumladılar.

Albüm sonrası bu kadro birkaç konser daha verip faaliyetlerini durdurdu. Bir süre sonra solistleri Genç Osman Yavaş, kendi solo projeleri için gruptan ayrıldığını açıkladı. 2002’de Tibet Ağırtan’ın Avustralya’dan dönmesiyle grup yine bir araya gelip birkaç konser verdi. "Çalışmalarımız bu konserlerle sınırlı kaldı. Tibet ve Murat başka işlerle uğraşıyordu. Bir süre sonra Murat yeniden ABD’ye gitti. Tibet bir bankada çalışmaya başladı" diyor Kaan Altan. Yeni albümle ilgili ses çıkmayınca Kaan Altan, Andy Wand ile birlikte Mavi Sakal’dan bağımsız Karapaks adlı yeni bir proje üzerine çalışmaya başladı.

Bir yıl sonra Tibet Ağırtan ve Murat Tümer "Biz Mavi Sakal olarak yeni bir albüm yapmak istiyoruz" diye geri döndüklerinde ise Kaan Altan, Karapaks projesinde epey yol almıştı. "Bu projeyi bitirmem için bana iki ay verin, sonra size katılırım" diyen Altan, bir daha grubun kendisini aramadığını, onun dahil olmadığı yeni Mavi Sakal kadrosunu internetten okuduğunu söylüyor. "Aramamalarının nedenini anlayamadım. Onları zamanında senelerce beklemiştim. Biz bu yola 20 yıl önce beraber çıktık. Bana sürekli ulaşmaya çalıştıklarını söylüyorlar ama bana yansıyan bir şey yok. Bir yerden sonra kırılıyor insan. Ben 20 sene emek verilmiş bir grubun üzerine sıfırdan yola çıkmak istemezdim. Madem diğer arkadaşlarım başka işler yapıyorlar, ben bir şekilde onlarla tekrar bir araya gelene kadar yan bir proje yapayım demiştim."

Tibet Ağırtan ise Kaan Altan’a Karapaks projesi için zaman verdiklerini, iki aydan çok daha fazla bekleyip Kaan’a bir türlü ulaşamadıklarını anlatıyor.

İKİYE BÖLÜNDÜLER

Mavi Sakal ekibi şu anda iki koldan yoluna devam ediyor. Grubun ismini sürdüren Tibet Ağırtan ve Murat Tümer’e, Taylan Dedeoğlu ile Batur Yurtsever katıldı. Grup, geçen yaz bu kadroyla Zeytinli Rock Festivali’nde konser verdi. Konserin ardından "Son..Ki..5..10" adlı bir single yaptılar. Single, sadece grubun sitesinden indirilebiliyor. Grubun yeni albümü "Yeni..Den!" ise geçen hafta Pasaj Müzik etiketiyle yayınlandı. Albümde grubun yeni şarkılarının yanı sıra eski hitleri de yer alıyor. Kayıtlar geçen yıl mayıs ile eylül arasında, İstanbul Deneyevi ve Flat Stüdyolarında, mastering işlemleri ise Avustralya’da yapıldı.

Kaan Altan, Any Wand ise grubun çok eski üyelerinden Sinan Tansal (perküsyon), Kramp’ın solisti olarak tanınan Erdinç Ünlü (solist) ve Timur Kurşunoğlu (Davul) ile birlikte çalışıyor Karapaks’ta. Kısa süre önce "İkinci Yol" adlı ilk albümlerini yayınladılar. Tüm söz ve müzikler Kaan Altan imzası taşıyor. Albümün mastering’i Finlandiya’da yapıldı. İlk klip çektikleri şarkı "Böyle"de Ortadoğu’da yaşanan savaşa tepki gösteriyorlar. Grubun yeni kadrosunda solist olarak yer alan Erdinç Ünlü, oyuncu Sumru Yavrucuk’la evli. Ünlü, aynı zamanda bir ressam. Sinan Tansal ise bir yandan diş hekimliği yapıyor.

MAVİ SAKAL’DAN BUGÜNE KADAR KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ?

Kaan Altan, Kaan Uçak, Yasa Arar, Ahmet Ersöz, Emin Ersoy, Cevdet Tosyalı, Ozan Akça, Mahcem Öztürk, Teoman Yakupoğlu, Genç Osman Yavaş, Andy Wand, Tanju Eren.
Haberle ilgili daha fazlası: