GeriKelebek Masonluk Türkiye’de artıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Masonluk Türkiye’de artıyor

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası Büyük Üstadı Kaya Paşakay'dan ilginç açıklama: 11 Eylül'den sonra ABD'de 1.1 milyon kişi, İngiltere'de 200 bin kişi masonluktan vazgeçti.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın üst düzey yetkilileri, locanın kapılarını Hürriyet’e açtı. Locanın Büyük Üstadı Kaya Paşakay ve arkadaşları, Nuru Ziya Sokak’taki binasında 3 saat boyunca Hürriyet’in sorularını cevaplandırdılar. Son zamanlarda özellikle Dan Brown’ın romanları ile yeniden gündeme gelen masonluk gerçeği nedir? İşte Büyük Üstad ve arkadaşlarının verdikleri cevaplar...

Kayıtlı 13 bin 500 mason bulunuyor

Türkiye’de kaç mason, kaç loca var?

Bugün ülkemizde kayıtlı 13 bin 500 mason var. 197 loca faaliyet gösteriyor. Yakında bu 198 olacak.

Dünyadaki mason sayısı kaçtır?

Dünya üzerinde yanılmıyorsam 9 ila 12 milyon arasında muntazam mason bulunuyor.

Başka Müslüman ülkede loca var mı

Yunanistan’da kaç mason var, bunu bilebiliyor musunuz?

Benim bildiğim kadarıyla 8 bin düzenli mason var orada.

Başka Müslüman ülkelerde mason locaları var mı?

İran’da eskiden vardı, kapatıldı. Gurbetteki İran Büyük Locası devam ediyor. Fas’ta Büyük Loca var.

Yurtdışında Türk locaları var mı?

Almanya Birleşik Büyük Locası’na bağlı 5 mahalli büyük loca vardır ve bunlar içinde Türk kardeşlerimiz mevcuttur. Ama en önemlisi; yine bu büyük locaların birine bağlı olarak çalışan Türk uyruklu kardeşlerimizin çoğunluğu oluşturduğu Türkay locamızdır. Bizim burada kullandığımız Türkçe ritüelle çalışırlar. Dünya üzerinde buna benzer, yine TC uyruklu kardeşlerimizin çoğunluğu teşkil ettiği 6 adet loca vardır. Biri Paris’te ‘Corn d’Or Locası’. İki tane Nur locamız vardır, birisi Tel-Aviv’de diğeri Washington’dadır. Anatolia locası vardır New York’ta. Romanya Bükreş’te Işık locamız var; tamamı Türk kardeşlerimizden müteşekkil ve Türkçe ritüelle çalışan bir locadır.

Masonların sayısı artıyor mu, azalıyor mu?

Dünyada ilginç bir durum var. Amerika’da özellikle 11 Eylül sonrası ailelerin büyük bir çoğunluğu eve kapandılar, yani hafta sonu kilisesine gidiyor ama günün geri kalanını evinde geçiren bir çoğunluk olmaya başlamış. Örneğin, bowling kulüplerine bile giden insan sayısında azalma olmaya başlamış. Tabii ‘home entertainment’ faktörü de burada söz konusu. Son durumlar sebebiyle masonluk da Amerika’da önemli bir üye kaybına uğramış durumda.

ABD’DE 11 EYLÜL’DEN SONRA MASON AZALDI

Ne kadar üye kaybetmişler?

Son 15 yılda Anglosakson masonluğu İngiltere’den başlamak üzere 200 bine yakın üye kaybetti. Amerikan masonluğu ise 1 milyon 150 bin üye kaybına uğradı.

Türkiye’deki durum nedir?

İlginçlik burada. Avrupa ve Türkiye’de mason sayısında bir artış var. Kıta Avrupası masonluğu başta Türkiye Büyük Locası olmak üzere, brüt olarak söylüyorum her yıl yüzde 6.5’luk artış kaydediyor. Yıllık muntazam oranımız bu.

Bu artış daha çok nerelerden geliyor?

Bu artışın büyük kısmını gençler teşkil ediyor. Otuz yaş altı gençler oluşturuyor.

Son yıllardaki masonluğa ilgi neden artmış olabilir peki?

Artık öyle bir zamanda yaşıyoruz ki iletişim sayesinde, bilgi paylaşımı, bilgi transferi son derece hızlı gerçekleşiyor. Bundan dolayı, çocuk dediğimiz bireyler çok erken yaşta genç hüviyetine sahip olabiliyorlar.

Kardeşlerde ağırlıklı olarak desteklenen futbol takımı hangisidir?

Bizim şu ilkemiz vardır: Din, siyaset ve futbol konuşmayız. O yüzden bunu sormayız da. Ama benim locam ağırlıklı olarak, ben ve birkaç kardeşimiz haricinde Galatasaraylı. Bu sene sonunda inşallah bunu daha açıkça da söyleyeceğiz.

Neden?

Çünkü şampiyon olacağız. Şimdilik susuyoruz.

Masonluk pahalı bir şey midir? Girişte ne kadar para verilir?

Geçtiğimiz yılın aidatları 225 YTL’dir. Yıllık olarak bu alınır. İlk giren üyeden giriş bağışı olarak 1500 YTL alınır, mertebe geçişlerinde de 800 YTL alınır. Yaklaşık 13 bin 500 üyeden gelen aidat ve bağışlardır gelirimiz.

Genel kurul yapıyor musunuz?

Her yıl iki tane genel kurul yapılır. Biri bizim masonik genel kurul dediğimiz genel kurul, ikincisi dernek genel kurulu.

Buna hükümet komiseri de geliyor mu?

Dernek genel kuruluna hükümet komiseri de gelir. Biz dernekler yasasına tabiyiz. Adımız, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Türkiye Büyük Locası Derneği’dir.

Mason olan kişiler hızla yükselir mi

Mason olunca, öyle bir çevreye girersin ki, seni çok çabuk yükseltir derler. Gençlerde ‘Bu çevreye gireyim, iş ve sosyal çevremde gelişme sağlayayım’ düşüncesi hákim olabilir mi?

Girerken bu düşüncede olsalar bile girdikten sonra öyle olmadığını görünce ayrılırlar. Ayrıca ayrılma oranı çok düşük bir miktar olduğu için, bu gayeyle gelen insan sayısı da son derece azdır.

Kardeşlerinizi korumak, kollamak düşüncesi hiç yok mudur? Mesela işe alırken kardeşi tercih etmez misiniz?

Hayır katiyen. Ancak her dernekte veya cemiyette olduğu gibi, örneğin iki seçenekten birisi kardeşinizse ve diğeriyle tamamen aynı nitelikleri barındırıyorsa, hem zaten tanıdığın, bildiğin için hem de doğal bir duygusal düşünce sonrası kardeşini tercih edebilirsin. Ama ne zaman eşitler arasında fark varsa o zaman onlar ortaya çıkacaktır.

Bir işe tayin yapılacağı zaman, iki kişi arasında haksızlıklar yapılıyor mu?

Haksızlık olarak değil. Eşitler arasında tercih yapmada, daha önce başka vasıflarını bildiğin eşiti tercih etmek genel prensiptir. Biz de bundan hareket ederek davranırız. Bazen öyle olabiliyor ki, ikisi de aynı nitelikte ve aynı beklentiler içerisinde olan insanlar. İbre doğal olarak kardeşinize kayıyor. Çünkü onu başka bir boyutta sınamanızdan ve özelliklerini bilmenizden kaynaklanıyor.

Üyelerin meslekleri nelerdir?

Serbest meslek daha ağırlık gösteriyor. Devlet memuru yok. Asker yok. Profesörlerin belirli ayrıcalığı var ama diğerlerinin yok. Ancak hiçbir şekilde bunun tartışması yapılmaz.

MİT mensubu kardeş var mıdır?

Muhakkak vardır ama bilinmez. Doğal olarak olmaması imkánsız. Ama bize o sıfatıyla gelmemiştir, ondan bilemeyiz. Görevli gelmiştir veya görevli değilse bile haberli olarak gelmiştir. MİT’in uyguladığı yöntemler nelerse ona göre gelmiştir. Bizim gizlemeye çalıştığımız faaliyetimiz yok.

Masonik sembol

MASON localarında, üyelerin kıyafet, söz ve davranışlarından locanın dekorlarına kadar birçok ‘sembol’ yer alır. (G) harfi ve ‘Üçgen içinde Göz’ de, farklı derecelerde farklı anlamlar yüklenen masonik sembollerdendir.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False