Mikis Theodorakis kimdir? Ünlü müzisyen hayatını kaybetti

Mikis Theodorakis kimdir Ünlü müzisyen hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis, 96 yaşında hayata veda etti. Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, "Bugün Yunanistan'ın ruhunun bir parçasını kaybettik. Mikis Theodorakis, öğretmen, entelektüel, radikal, Mikis'imiz gitti" dedi. 'Zorba' filminin unutulmaz müziği ile tüm dünyada tanınan Yunan besteci Mikis, 1981-1990 yılları arasında Yunanistan Komünist Partisi'nden milletvekilliği de yapmıştı. Peki, Mikis Theodorakis kimdir?

Haberin Devamı

1000'den fazla şarkı yazan söz yazarı, besteci, Michael "Mikis" Theodorakis, 29 Temmuz 1925 tarihinde dünyaya geldi.

Zorba (1964), Z (1969) ve Serpico (1973) filmleri için bestelediği müzikleriyle de bilinir. "Holokost hakkında yazılan en güzel müzik eseri" olarak nitelendirilen "Mauthausen'in Ballad'ı" olarak da bilinen "Mauthausen Üçlemesi" önemli görülen eserlerinden biridir. Theodorakis, Yunanistan'ın en tanınmış yaşayan bestecisi olarak görülmektedir. Theodorakis, Lenin Barış Ödülü'nün de sahibidir.

Siyasi olarak, Yunanistan Komünist Partisi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. 1981-1990 yılları arasında KKE'nin milletvekilliğini de yaptı.

Bununla birlikte, 1989'da, ülkenin, Andreas Papandreu hükûmetinin sayısız skandalından dolayı oluşan siyasal krizden çıkabilmesi için, merkez sağdaki Yeni Demokrasi Partisi'nin içinde bağımsız bir aday olarak bir süre çalıştı ve muhafazakârlar, sosyalistler ve solcular arasında büyük bir koalisyon kurmaya yardımcı oldu. 1990'da yeniden parlamentoya seçildi, Constantine Mitsotakis yönetimindeki ülkede hükûmet bakanı oldu.

Çok sayıda senfoni, bale, opera ve oratoryo bestelemiştir. Birçok tragedya ve modern tiyatro oyununun müziğini yazdı. 12 sinema filminin müziğini yazdı. Yazdığı film müzikleri arasında "Z" filminin müziği özellikle ses getirirken, "Zorba" filmi için bestelediği müzik de Sirtaki dansının dünyaya yayılmasını sağladı. Theodorakis siyasal mücadelesini ve sanata ilişkin görüşlerini, yazdığı iki kitapta topladı. Altmış yılı aşkın bir zaman dilimine yayılan çalışmalarından ötürü birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı.