Metin Özülkü: Aynı armonik kalıp iki farklı beste

Güncelleme Tarihi:

Metin Özülkü: Aynı armonik kalıp iki farklı beste
Oluşturulma Tarihi: Aralık 07, 2015 16:53

Adele’in son albümü “25”te yer alan “Million Years Ago”nun, Ahmet Kaya’nın “Acılara Tutunmak” adlı şarkısıyla aynı olduğu iddia edildi. Metin Özülkü ise müzik dünyasına bomba gibi düşen bu iddiayla ilgili “Sıradan bir tesadüf” dedi.

Haberin Devamı

Adele’in, Ahmet Kaya’nın unutulmaz “Acılara Tutunmak” şarkısına İngilizce söz yazdığı ve sadece birkaç notasını değiştirip “Milyon Years Ago” adıyla son albümüne aldığı iddiası, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Ünlü şarkıcının yeni hit’i “Hello”da da birlikte çalıştığı Greg Kurstin ile hazırladığı “Milyon Years Ago” hakkında dün Twitter’a yorum yağdı.

Ancak müzik davalarında bilirkişi olarak yer alan Metin Özülkü, bu benzerliğin sıradan bir tesadüf olduğu görüşünde.

Ünlü müzisyen, iki eser arasındaki duyumsal benzerliğin normal olduğunu, çok bilinen bir armonik kalıp kullanıldığını söyledi:

Metin Özülkü: Aynı armonik kalıp iki farklı beste

Aynı kalıpta iki şarkı

“Evet, ikisi de birbirine hissiyat ve duyum olarak çok benziyor. Fakat bana kalırsa bu sadece sıradan bir tesadüf. Çünkü müzikte çeşitli armonik kalıplar var. Ve burada aynı armonik kalıp içinde yapılmış iki besteden söz ediyoruz. Araştırırsanız dünyada bunlara benzer daha pek çok şarkı bulabilirsiniz. Dolayısıyla Amerikalı bestecinin, Ahmet Kaya şarkısından esinlendiğini ya da çaldığını iddia edemeyiz. Bu sıradan bir melodi. Ahmet Kaya’nınki de orijinal bir şarkı değil.” 

Haberin Devamı

Metin Özülkü: Aynı armonik kalıp iki farklı beste

Ahmet Kaya, “Acılara Tutunmak” albümünü 1985 yılında çıkarmıştı.

İŞTE ADELE'İN ŞARKISI

Haberin Devamı

İŞTE AHMET KAYA'NIN ŞARKISI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!