Dümbüllü’nün kavuğu Şevket Çoruh’a: Öğrenince ağladım

Dümbüllü’nün kavuğu Şevket Çoruh’a: Öğrenince ağladım

Rasim Öztekin, geleneksel Türk tiyatrosunun önemli bir sembolü olan kavuğu Şevket Çoruh’a devredeceğini açıkladı. Çoruh, Öztekin’in kararını duyunca sevinç gözyaşlarına engel olamadığını söyledi: “Duyduğumda 15 dakika kendime gelemedim. Oturup ağladım.”

Haberin Devamı

GELENEKSEL Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü, ustası Kel Hasan Efendi’den aldığı kavuğu oyuncu Münir Özkul’a emanet etmişti. Özkul’un daha sonra Ferhan Şensoy’a devrettiği kavuğun beşinci sahibi ise Rasim Öztekin olmuştu. Geçtiğimiz aylarda sağlık problemleri nedeniyle tiyatro sahnesine çıkamadığı için kavuğu genç bir tiyatrocuya vereceğini söyleyen Öztekin, o ismi dün açıkladı. Kavuğu 4 yıl önce Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle Şensoy’dan teslim alan Öztekin, şu açıklamayı yaptı:

ZORLU KOŞULLARDA TİYATRO YAPIYOR

“Kavuğu aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritim problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı. Kalbim, kavuklu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim. Büyük özverilerle Baba Sahne’yi kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh’a Türk tiyatrosuna yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim.”

TÜM EMEKÇİLER ADINA ALACAĞIM

Öztekin’in bu kararı Şevket Çoruh’u sevinç gözyaşlarına boğdu: “Rasim Usta’ya çok teşekkür ediyorum. Bu büyük sorumluluk. Tiyatroların açılmasını, Kültür Bakanlığı’ndan tiyatrolar için özel kanunlar çıkmasını beklerken böyle güzel bir haber aldım. Sağ olsun, Rasim Abi’nin ince yürekliliği. Kavuğu Türkiye’deki tüm tiyatro emekçileri adına kabul ediyorum. Haberi ilk duyduğumda 15 dakika kendime gelemedim. Oturup ağladım. Tarif
edilemez bir duygu.”

Sitem etmişti

Rasim Öztekin, nisan ayında Hülya Koçyiğit’in sunduğu “Film Gibi Hayatlar” programına konuk olmuş, “kavuğu hak etmediğini” düşünenlere sitem etmişti: “Kavuğu aldım ama kalbimdeki rahatsızlıktan dolayı doktorlar canlı performansı yasakladı. Herkes iyi niyetli değil; ‘Kavuğu aldın madem niye oynamıyorsun?’ diyorlar. Sağlığım el vermiyor. Bu nedenle kavuğu genç bir arkadaşa devredeceğim.”

Haberin Devamı

20 Eylül’de törenle alacak

Rasim Öztekin, kavuğu 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenecek törenle Şevket Çoruh’a devredecek.

FERHAN ŞENSOY:  ONAY VERDİM

Haberin Devamı

Ferhan Şensoy, daha önce kavukla ilgili bir açıklama yapmış, “Rasim Öztekin beni aradı. Doktoru sahneye çıkmasına izin vermediği için kavuğu devretmek istediğini söyledi. Adayını söyledi, ben de onay verdim. Yeni kavukluyu açıklamak Rasim’e düşer” demişti.