Murat Boz'un filmindeki sahne hemşireleri kızdırdı, yanıt geldi

Güncelleme Tarihi:

Murat Bozun filmindeki sahne hemşireleri kızdırdı, yanıt geldi
Oluşturulma Tarihi: Aralık 15, 2016 08:32

Murat Boz'un 23 Aralık'ta vizyona girecek 'Dönerse Senindir' isimli filminde mini etek giymiş hemşirelerin rol alması sağlık camiasını ayağa kaldırdı. Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Özgür Yıldırım ve 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, "Böyle bir sanatı kabul etmiyoruz" dediler. Sağlık camiasının tepksinin ardından filmin yapımcısı şirketten açıklama geldi.

Haberin Devamı

Murat Boz'un son filmi 'Dönerse Senindir'in kamera arkası görüntüleri yayınlandı. Filmde mini etekli hemşirelerin Boz'a müdahale ettiği sahneler, sağlık çalışanlarının tepkisine yol açtı. İlk tepkiyi gösteren Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, "Kutsal olan mesleğimize yapılan bu hadsizlik bu saygısızlık kabul edilecek bir durum değildir.Herkesi ve herkesimi haddini bilmeye davet ediyorum. Sanatın bu olmadığı ve sanatçılığa da yakışmayan bu hadsizliği de kabul etmeyeceğiz. Bu zamana kadar vicdanla merhametle yapılan hemşirelik mesleği sanatın da sanatçıların da oyuncağı değildir. Böyle sanatı da kabul etmiyoruz" dedi.

Murat Bozun filmindeki sahne hemşireleri kızdırdı, yanıt geldi

Haberin Devamı

 "Özür bekliyoruz"

Yıldırım, "Sağlık çalışanları olarak bu görüntülerden dolayı özür bekliyor ve bu görüntülerin kaldırılmasını istiyoruz. Hemşirelik mesleği kutsaldır. Obje değildir. Herkes haddini bilsin" diye konuştu.

Özdemir de tepki gösterdi

Sağlık-Sen İzmir 2 nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir de tepki gösterdi. Özdemir, "Hemşirelik mesleği bu tür reklam, klip ve senaryolar kutsal hemşirelik mesleğinin onurunu zedelemektedir. Hemşireleri bu tür senaryolarda küçük düşürmek, halkın gözünde de imajını zedelemektedir. Hemşirelik Ailenin ve toplumun sağlığını ve esenliğini korumak, geliştirmek ve hasta olduğunda iyileştirmek amacına yönelik hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi, uygulanması, değerlendirilmesi ve disiplini olarak tanımlanmaktadır. Medyada yıllardır süregelen reklamlarda, klip ve dizilerde hemşirelerin fantazi objesi olarak kullanılmaktadır ve bu objeler mesleğin imajını zedelemektedir. Hemşireliğin saygınlığını düşüren bu tür olayları şiddetle kınıyorum. 10 gün sonra yayına girecek olan Dönerse Senindir filmindeki hemşire sahnelerin kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

YAPIMCI ŞİRKET: BU BİR HAYAL SAHNESİ

Tepkilerin ardından filmin yapımcısı şirketten açıklama geldi. Cengiz Semercioğlu, şirketin açıklamasını şöyle yazdı:

Haberin Devamı

Hemşirelerin tepkisi üzerine “Dönerse Senindir” filminin yapım şirketi TAFF’ın yöneticileriyle konuştum.

Şu açıklamayı yaptılar:

“Tek bir fotoğraf karesine bakarak yargısız infaz yapılıyor. Film izlendiğinde durumun göründüğü gibi olmadığı anlaşılacak. Sonuçta bu bir film, üstelik çok eğlenceli bir komedi filmi. Bu da bir hayal sahnesi. Hiçbir meslek grubunu rencide etmek gibi bir yaklaşımımız olamaz.”

İşte Cengiz Semercioğlu'nun o yazısı: 

Murat Bozun filmindeki sahne hemşireleri kızdırdı, yanıt geldi

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: