Bizimkiler’in Cemil’i Uğurtan Sayıner, İzmir'de son yolculuğuna uğurlandı

Güncelleme Tarihi:

Bizimkiler’in Cemil’i Uğurtan Sayıner, İzmirde son yolculuğuna uğurlandı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 29, 2021 15:11

İZMİR’in Karşıyaka ilçesinde, yaşlılığa bağlı sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitiren, ’Bizimkiler’ dizisinde ’Cemil’ karakterini canlandıran tiyatro sanatçısı Uğurtan Sayıner (77), Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’ndeki törenin ardından Doğançay Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bizimkiler'in Cemil'i İzmir'de son yolculuğa uğurlandı
Haberin Devamı

Türk televizyonuna damga vuran, 1989-2002 yıllarında yayınlanan ’Bizimkiler’ dizisinde ’Cemil’ karakterini canlandıran Uğurtan Sayıner, önceki gün, yaşlılığa bağlı sağlık sorunları nedeniyle Karşıyaka’daki evinde yaşamını yitirdi. Kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Osman Avcı ile ev arkadaşı olan Sayıner’in ölümüyle yakınları ve sevenleri, büyük üzüntü yaşadı. Sayıner, ileri yaşla beraber yeme bozukluğu ve sıvı elektrolit dengesizliği nedeniyle geçen yıl İzmir Eşrefpaşa Hastanesi’nde tedavi görmüş, sağlığına kavuşmasıyla taburcu edilmişti. İktisat fakültesi mezunu olan ve 1962 yılında sanat hayatına tiyatro ile başlayan Sayıner için bugün Karşıyaka Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi.

Bizimkiler’in Cemil’i Uğurtan Sayıner, İzmirde son yolculuğuna uğurlandı
’SON KEZ SAHNEYE ÇIKSIN, İSTEDİK’
İttihat ve Terakki Tiyatrosu, TÖS Tiyatrosu, Arena Tiyatrosu, Gen- Ar Tiyatrosu’nda çalışan Uğurtan Sayıner için düzenlenen anma törenine, yakınları ve meslektaşları katıldı. Sayıner’in sahnedeki karanfillerle süslenmiş tabutu ve yanındaki çerçevelenmiş iki portresi törene katılanları duygulandırdı. Uğurtan Sayıner’in ev arkadaşı tiyatro sanatçısı Osman Avcı, acısının büyük olduğunu belirterek, "Bütün Türkiye’nin başı sağ olsun. ’Bizimkiler’ dizisinin az sayıda kalan yaşayan oyuncularından birini kaybettik. Çok sık hastaneye yatıyordu. Biz onlardan biri sandık. Birkaç gün iyiydi sonra yemek yememeye başladı, su içmemeye başladı. Yemek yeme zorlukları vardı. Uyumaya başladı. Ona hep, ’Baba’ diyorduk. Son kez sahneye çıksın, istedik. Oyuncunun en son olması gerektiği yer sahne. Çok üzgünüz" dedi.

Haberin Devamı

Bizimkiler’in Cemil’i Uğurtan Sayıner, İzmirde son yolculuğuna uğurlandı

"BUGÜN DE ’BURAYA KOŞ SEVİM’ DEDİ"

’Bizimkiler’ dizisinde ’Cemil’in eşi ’Sevim’ karakterini canlandıran Sabriye Kara da "’Sanal kocam’ derdim, o da bana ’En sevdiğim karım’ derdi. Bir şey olduğunda ’Koş Sevim koş’ derdi. Bugün de ’Buraya koş Sevim’ dedi ama çok kötü oldu. Nurlarda yatsın" diye konuştu.

Bizimkiler’in Cemil’i Uğurtan Sayıner, İzmirde son yolculuğuna uğurlandı


’YAZDIKLARI YARIM KALDI’
Uğurtan Sayıner’in kendi hayat hikayesini anlattığı kitap yazdığını dile getiren tiyatro sanatçısı Şehmuz Yığın da "’Benim hayatımı sen oynayacaksın’ diyordu. Yazdıkları yarım kaldı ama biz devamını getireceğiz, hikayesini hayata geçireceğiz" dedi.
Sayıner’in meslektaşı Gülnihal Demir ise çok üzgün olduğunu belirterek, "Kankamdı. Yaşça büyük olmasına rağmen bana ’Abla’ derdi saygısından dolayı. Geç buldum, erken kaybettim. Yemek yemezdi, yemesi için emir verir, ’Yiyeceksin’ derdim. Çok üzgünüm" diye konuştu.

Haberin Devamı

Uğurtan Sayıner Tiyatrosu’nun sahibi Hasan Kızılaslan da "Bize ona ’Baba’ diyorduk, onunla sanat merkezimizde yüzlerce öğrenci yetiştirdik. Mezuniyetlerde tek tek öğrencilerin hepsine belge verirdi. Çok özlüyoruz onu, keşke bu virüs olmasaydı da son mezuniyetimizi onunla yapabilseydik" dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay da "Üç kelimeyle koca bir milletin hafızasında yer edindi. Her zaman minnet duyduğumuz bir sanatçıydı. Kuşkusuz unutmayacağız" diye konuştu.

Törenin ardından Uğurtan Sayıner’in cenazesi, Beşikçioğlu Camii’nde kılınan namaz sonrası Doğançay Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bizimkiler’in Cemil’i Uğurtan Sayıner, İzmirde son yolculuğuna uğurlandı

Haberin Devamı

UĞURTAN SAYINER KİMDİR?

1944 yılında İzmir'de doğdu. İktisat fakültesi mezunu olan Sayıner, 1962 yılında sanat hayatına tiyatro ile başladı. İttihat ve Terakki Tiyatrosu, TÖS Tiyatrosu, Arena Tiyatrosu, Gen - Ar Tiyatrosu, Üç Maymun Kabare, ve Ercan Yazgan - Bülent Kayabaş topluluklarında çalıştı.

MESLEKİ HAYATI

Sinema ve televizyon dizilerinde de rol alarak, Bizimkiler dizisinde canlandırdığı "Sarhoş Cemil" karakteriyle zirveye çıktı. Uğurtan Sayıner, Perihan Abla, İki Koca Adam, Avanak Dedektör, El Kızı, Küçük Esnaf, Herakles, Heykelin Sırrı, Yağmurdan Sonra, Bir Kurşun, Bizimkiler gibi dizi film ve filmlerde rol almıştı.

Bizimkiler’in Cemil’i Uğurtan Sayıner, İzmirde son yolculuğuna uğurlandı

Haberin Devamı

Filmografisi
Küçük Esnaf - 2016
Kabaktan mı Dudaktan mı - 2012
Yağmurdan Sonra - 2010
İki Koca Adam - 2007
Kızarmış Ekmek Demli Çay - 2006
Sevda Tepesi - 2005
Bir Kurşun İkimize Yeter - 2005
Falımda Bir Kız Var - 2004
Hiçbir yerde - 2002
Yazlıkçılar - 1993
Bir Milyara Bir Çocuk - 1990
Bizimkiler - 1989
El Kızı - 1989
Biri ve Diğerleri - 1987
Perihan Abla - 1986
İstanbul 1979 - 1979

 

Yıllar sonra rol arkadaşı ile karşılaştıHayatını kaybeden oyuncu Uğurtan Sayıner, yıllar önce Kanal D ekranlarındaki katıldığı programda 'Bizimkiler' dizisinde 'Sevim' karakterine hayat veren rol arkadaşı Sabriye Kara ile bir araya gelmişti
Haberle ilgili daha fazlası: