GeriMagazin Ayşenil Şamlıoğlu merak edilenlerini anlattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayşenil Şamlıoğlu merak edilenlerini anlattı

Ayşenil Şamlıoğlu merak edilenlerini anlattı

Ayşenil Şamlıoğlu, Kanal D’nin sevilen dizisi “Tatlı İntikam”da çocuklarını korumak adına astığı astık, kestiği kestik ve dediği dedik otoriter bir anne olarak izleyici karşısına çıktı. Ustalarla yeni yüzleri buluşturan kadrodan çok mutlu olduğunu söyleyen Şamlıoğlu, “Birbiriyle sevgi ve saygı dolu bir ilişki kuran bu ekiple çalışmak paha biçilmez” diyor.

* “Tatlı İntikam”da Meliha karakterini canlandırıyorsunuz. Bir de sizin ağzınızdan dinlemek isteriz, kimdir Meliha?
- Meliha yaşamı sırtlanmak, ailesi için her yükün altına gönüllü olarak giren, cefakar bir kadın. Kendi küçük dünyasında geleceğe yönelik en büyük umudu, oğlunun doktor olması...
Ama bu düş, gençliğin verdiği hoyratlıkla sonucunu kestiremeden davranan bir kız yüzünden yok oluyor. Oğlunun geleceği çalınıyor...
Hayatını gözden çıkarıyor gözünün bebeği, evladı. Kocası evlada hasret, kalbi kırık ölüyor onun deyimiyle. Safça kızı ise bir baltaya sap olmayan bir adama gönül düşürmüş. Yani hayli çilekeş bir anne duruyor karşımızda. Ama oğluna sahip çıkıp mutluluğu için doğru bildiğini yapmaya çalışırken büyük hataya düşüyor.
Halil Cibran’ın dediği gibi; Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil. Onlar hayatın kendine duyduğu hasretin oğulları ve kızları. Onlar sizinle gelirler ama sizden değil. Sizinle birlikte olsalar da size ait değil. Onlara sevginizi verebilirsiniz ama düşüncelerinizi değil çünkü kendi düşünceleri var onların.
Onların bedenlerini barındırabilirsiniz ama ruhlarını değil çünkü ruhları geleceğin evinde yaşar; düşlerinizde bile gidemezsiniz oraya. Onlar gibi olmaya çabalayabilirsiniz ama onları kendinize benzetmeye çalışmayın.

* Neydi sizin “Tatlı İntikam”da olmak isteme sebebiniz?
- Öncelikle sıcak bir senaryo... Gençlerle buluşacağını düşündüğüm bir iş oldu “Tatlı İntikam”. Elbette Kanal D’nin işi olması ve D Yapım’ın kaptan köşkünde çok güvendiğim ve inandığım bir ismin, Müge Turalı Pak’ın bulunması da tereddütsüz “evet” deme nedenimdir.

Ayşenil Şamlıoğlu merak edilenlerini anlattı


BU EKİPLE ÇALIŞMAK PAHA BİÇİLMEZ

* Reytingleri yüksek bir iş. Herkes sevdi “Tatlı İntikam”ı. Nasıl gidiyor çekimler?

- İşinin ehli bir reji ekibi ve prodüksiyon ekibi şahane oyuncularla yan yana gelince, çekimler özleyerek beklenen bir serüvene dönüşüyor.
Bu ekiple çalışırken, kahkahanın eksik olmadığı bir sette bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Birbiriyle sevgi ve saygı dolu bir ilişki kuran bu ekiple çalışmak paha biçilmez.
* Dizide genç ve başarılı oyuncuların yanı sıra sizin gibi, Kerem Atabeyoğlu, Zeyno Günenç gibi usta oyuncular da var. Nasıl onlarla aranız, eminim sizden öğrendikleri çok şey vardır.
- Sizin deyiminizle “biz ustalar” birbirini önceden tanıyan oyuncularız. Gençlerden iki kişi dışında diğerlerini ise ilk kez bu sette tanıdım.
Bu kadar uyumlu ve keyifli bir çalışma çıkarmayı itiraf etmeliyim ki beklemiyordum. Bu türden mutluluk verici sürprizler, işi yaşamına dönüşmüş bizim gibi sanatçılar için pozitif enerji kaynağı oluyor.
İlk bölümü izlediğimde öyle büyük gurur duydum ki genç kadromuzla, hepsi benim can parçam artık...
İyi ki varlar, iyi ki birlikteyiz. Bu kadar güzel, bu kadar yetenekli ve yüreği cemaline denk gençlerle yan yana gelmek insanı yaşama daha sıkı bağlıyor.

Ayşenil Şamlıoğlu merak edilenlerini anlattı

O KAZAYI UCUZ ATLATTIM

* Geçtiğimiz günlerde bir kaza geçirmişsiniz, çok geçmiş olsun. Nasılsınız şimdi, bir sorun yok değil mi?
- Evet talihsiz bir kaza atlattım, kaldırımda beklerken bastığım zemin çöktü, sıkıştırılmış camdan bir kapakmış meğer.
İnanılmaz değil mi? Çok ucuz atlattım, hemen müdahale edildi, D Prodüksiyon’un gösterdiği ihtimam ayrıca güç verdi, çok iyiyim artık.

 

ÇOCUKLARINIZIN MUTSUZ OLMASINA SEYİRCİ KALMAYIN

* Oldukça karışık bir öğrenim hayatınız olmuş. Yarıda bırakılan okullar, yurtdışı dil programları... Ama son durak Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ymış. Çocukluktan gelme bir aşk mı tiyatro?
- Evet çocukluktan gelen bir aşk, ailemin kendimi bildim bileli tanıttığı bir dünya. Gerçekten ülkemizdeki tiyatro eğitimini yeterli görmediklerinden, “Önce bir üniversite oku, sonra konservatuvara gidersin” dediler. Ben şimdi gençlere hep “Tutkunuzun peşinden gidin. Kimsenin etkisi altında kalmadan yapın seçiminizi, bu hayat sizin” diyorum.
İnsan hayatının en büyük zaman dilimini işi kaplıyor, işinde mutsuz olan kişinin yaşamda mutlu olma şansı yoktur. Anne babalar, yetiştirdiğiniz çocuklarınıza güvenin, onların düşlerini gerçekleştirebilmeleri için sizin desteğinize ihtiyaçları var.
Mutsuz bireylere dönüşmelerine seyirci kalmayın.
Gazetecilik ve mimarlıktan sonra tutkumdan vazgeçmeyerek bugünkü konumuma geldim.
Üniversiteler arasında yolumu kaybedip dünyanın en mutsuz mimarlarından biri olabilirdim; lütfen çocuğunuzun böyle bir talihsizliğe uğramasına izin vermeyin.

Ayşenil Şamlıoğlu merak edilenlerini anlattı* Yönettiğiniz ve oynadığınız onca oyun, dizi ve filmler... Sizin için hangisi bir adım önde?
- Tiyatro şüphesiz ilk aşk ve tükenmeyecek bir sevda ama sinema mı dizi film mi dediğinizde, “Anneni mi babanı mı daha çok seviyorsun?” sorusuyla karşılaşan çocuk gibi hissediyorum. Hepsi sevdalım, vazgeçilmezim.
Devlet Tiyatrosu’nda yetiştim, İBBŞT’de Genel Sanat Yönetmeni olarak görev yaptım. Oyunculuk ve yönetmenliği bir arada taşıdım ama son yıllar oyunculuk sinema ve dizi film sürerken tiyatroda yönetmenlik ağır bastı. Bütüncül yaratı adına yönetmenliğin hazzı elbette tartışılmaz. Kurum tiyatrolarında 38 yıl geçirdikten sonra alternatif tiyatrolarla yan yana gelmenin keyfini yaşıyorum, onlarla çıkardığım her oyun beni biraz daha mutlu ve coşkulu kılıyor.
Bendeki bilgi her ne kadarsa, gücüm ne kadarına yetiyorsa, o kadarını paylaşmaktan yanayım.
Tiyatroların desteklenmesi, kültür politikalarının olmazsa olmazı haline gelmelidir. Ne yazık ki pek çok tiyatro, devlet desteğinden yoksun kaldı son yıllarda. Karınca kararınca yanınızdayım demek istiyorum meslektaşlarıma, yoldaşlarıma.

* Başka bir proje var mı ufukta?
- Sinema eylülde belki, tiyatro adına şu anda provadayım ama onlar projeyi açıklamadan uygun düşmez diye detaylar şimdilik bende kalsın diyorum.

 

 

En lezzetli yemek tarifleri burada

False