Ateş, kan ve ejderhalar

Güncelleme Tarihi:

Ateş, kan ve ejderhalar
Oluşturulma Tarihi: Eylül 04, 2022 07:32

2019’da dünyada ses getiren finaliyle sevenlerine veda eden “Game of Thrones”, “House of the Dragon” dizisiyle izleyicileri tekrar Westeros’a götürdü. “Game of Thrones”, Deli Kral Aerys’ın ölümünden sonra yaşananları ele aldı. “House of the Dragon” dizisi ise “Game of Thrones” olaylarından 200 yıl önceyi anlatıyor.

Haberin Devamı

George R. R. Martin’in “Fire and Blood” kitabına dayanan “House of the Dragon” dizisinin ilk iki bölümü büyük ilgi gördü.

Ejderhaların Savaşı’na giden epik macerayı ele alan dizi, savaştaki kaos ortamını ekrana taşıdı.

Dizinin yazarı ve yaratıcısı George R.R. Martin, yapımcı-dizi sorumlusu Ryan J. Condal ile oyuncular Fabien Frankel, Eva Best, Matt Smith, Emma D’Arcy, Steve Toussaint, Olivia Cooke, Paddy Considine, Milly Alcock ve Emily Carey, San Diego’da düzenlenen Comic Con Fuarı’nda Barbaros Tapan’ın sorularını yanıtladı.

House of the Dragon”ın ilk iki bölümü büyük ilgi gördü. Diziyi izlemeye yeni başlayacakları ne bekliyor?

- Ryan J. Condal: Ateş ve kan. (Gülüyor)

- George R. R. Martin: Ve ejderhalar.

- Ryan J. Condal: Dizi, Targaryen Hanedanı’nın tarihini araştırıyor. Seri, hanedan güç, zenginlik ve nüfuzun zirvesindeyken başlıyor.

Haberin Devamı

Majesteleri Kral 1. Viserys... Demir taht rahat mı?

- Paddy Considine: Çok güzel... O tahtla ilgiliyim ve kimsenin tahta oturmasına izin vermeyeceğim.

Ateş, kan ve ejderhalar

O TAHTTA ACI ÇEKTİM

Birileri neden o tahta yastık koymuyor?

- Paddy Considine: O tahtta, oturmanın rahatsız edici olması gerektiği için sanırım. Bu arada gerçekten yastığım yoktu. O tahtta acı çektim. Rahat bir şey değil. Testerelerden yapılmıştı.

Kral Viserys nasıl bir hükümdar?

- Paddy Considine: İyi mizaçlı ve krallık içinde barış zamanını bir şekilde devam ettirmeye çalışan kibar bir adam. Ailesini seviyor ve konumunu önemsiyor ancak aynı zamanda büyük bir sır da taşıyor.

Çelik kılıçlar, ejderha yumurtaları olan sette favori aksesuvarınız var mıydı?

- Paddy Considene: Bıçağım. Bende kalmasını istedim ama almama izin vermediler. Oysa ki bana vereceklerini düşünmüştüm, sonuçta iyi bir kraldım. (Gülüyor)

Ateş, kan ve ejderhalar

Haberin Devamı

ÜZERİNDE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ İLK ŞEY EJDERHALAR OLDU

Sizce oyuncular yarattığınız karakterleri başarılı bir şekilde canlandırdı mı?

- George R.R. Martin: Kadromuz harika. Ne yazık ki Covid nedeniyle onlarla tanışma şansım olmadı. Geçmişte başka bir dizide yaptığım gibi seti ziyaret edip etrafta takılamadım. Ama 10 bölümden 9’unu izledim ve bu oldukça şaşırtıcıydı. Gerçekten çok mutluyum.

Dizinin en önemli unsurları ejderhaları nasıl tasarladınız?

- Ryan J. Condal: Tam 17 tane var. Bu yüzden, onları sadece görünüşleriyle değil aynı zamanda davranış, hareket tarzları ve binicileriyle olan bağları bakımından da ayırt etmek gerçekten önemliydi. Üzerinde düşünmeye başladığımız ilk şeylerden biri ejderhalar oldu.

Haberin Devamı

Birkaç kavramsal tasarımcıyla çalıştık. Birinci sezonda henüz görmeyeceğiniz ejderhalar tasarladık.

Favori ejderhası olan var mı?

- Matt Smith: Caraxes. En iyisi.

KRALİÇE OLMAMASI CAN SIKICI!

Eve Best, canlandırdığınız Rhaenys’ın lakabı ‘hiç var olmamış kraliçe’. Bu lakap ona ne ifade ediyor?

- Eve Best: Onu gerçekten kızdırıyor. Kraliçe olmalıydı ve onun kraliçe olmaması bence biraz can sıkıcı. Ayrıca insanların onu hatırlamaya devam etmesi, olmadığını hatırlatması da daha can sıkıcı. Hatırlatmalar için teşekkürler! (Gülüyor)

PERUKLARI TAKMAK TAM BİR BAŞ BELASI

◊ Oynadığınız karakterlere müdahale şansınız olsaydı, ilk ne yapardınız?

- Matt Smith: Saçlarımızı boyamalarına izin verirdim. Perukları takmak bir buçuk saat sürdüğü için... Biliyorum, harika görünüyor. Ama onları takmak tam bir baş belası.
- Olivia Cooke: Kadınlara pantolon giydirirdim. Etek ve taytla dağın tepesindeki portalda tuvalete gidiyorsun ki bu korkunç. Her yer çamur.

Haberin Devamı

ERKEKLERİ SEÇMEYE MEYİLLİYİZ

Westeros için en iyi hükümdar ne tür özelliklere sahip olurdu?

- George R.R. Martin: Bence iyi bir kralda en temel şey; tahtı hak olarak değil görev olarak görmesi...

- Emma D’Arcy: Ya da iyi bir kraliçede...

Emma çok güzel bir noktaya değindi, neden hikâyede bir kraliçe olmadı?

- George R.R. Martin: Kitaplarım tabii ki fantezi ama tarihi çok iyi takip ederim. Tarihten ilham alıyorum. Bu hikâyede, Kuzey tarihinin Anarşi olarak adlandırılan bir dönemine dayanıyordu.

Tarihten hangi olaydan ilham alarak bu hikâyeyi yazdınız?

- George R.R. Martin: İngiltere Kralı I. Henry, tek meşru oğlu bir İngiliz kanalını geçmeye çalışırken boğulduğunda, elinde kızı Matilda kaldı. Ve onu varisi ilan etti ve bütün lordlarına ona bağlılık yemini ettirdi. Ve birkaç yıl sonra öldü. Ancak kuzeni Steven kendini kral ilan etti. Böylece Anarşi denilen döneme girmiş oldular. Maud ya da bilinen adıyla Matilda ve Steven yıllar boyunca savaştı.

Haberin Devamı

- Emma D’Arcy: Yani biz de bu durumu düzeltmedik değil mi? Biz erkekleri seçmeye meyilliyiz. Bence dizinin sorularından biri de, yönetmeye çalışan bir kadınsanız, erkek hükümdarlardan daha iyi olduğunuza insanları nasıl ikna edeceksiniz?

GERÇEK BİR KAHRAMAN

Canlandırdığınız Corlys Velaryon adlı o belalı denizciden bahseder misiniz?

- Steve Toussaint: Bunun hakkında saatlerce konuşabilirim. Temelde, o ünlü bir denizci. İlk yalnız yolculuğunu sanırım gençliğinde yaptı. Deniz Yılanı adlı ilk gemisini yaklaşık 20-21 yaşlarında inşa etti. Biriktirdiği servetin temeli olan ünlü dokuz sefere çıktı. Ve onunla bu dizide tanışıyoruz. O bu topraklarda son derece zengin bir adam. Gerçek bir kahraman.

Ateş, kan ve ejderhalar

İLK PROVAMIZDA KILIÇ YÜZÜNE ÇARPTI

Fabien, kılıç oyunu nasıldı?

- Fabien Frankel: Başladığım zamandan daha iyi. Matt’le ilk provamızda, bir kılıç suratına çarptı. Daha iyiye gitmesini umut ediyorum. (Gülüyor)

ATEŞİN NE ZAMAN YANACAĞINA KARAR VERECEK

◊ Fabien, kılıç oyunu nasıldı?
- Fabien Frankel: Başladığım zamandan daha iyi. Matt’le ilk provamızda, bir kılıç suratına çarptı. Daha iyiye gitmesini umut ediyorum. (Gülüyor)

 

BAKMADAN GEÇME!