GeriMagazin Ara Güler ve Jürgen Jürges’e ‘Onur Ödülü’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ara Güler ve Jürgen Jürges’e ‘Onur Ödülü’

Ara Güler ve Jürgen Jürges’e ‘Onur Ödülü’

Fotoğraf sanatçısı Ara Güler ile görüntü yönetmeni Jürgen Jürges, 4-13 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenecek 22. Türkiye Almanya Film Festivali’nde ‘Onur Ödülü’ alacak.

FESTİVAL komitesi tarafından yapılan açıklamada, Güler ve Jürges’e ödül verilmesinin gerekçeleri aktarıldı. Güler’in, 1950’li yıllardan bu yana Türkiye’nin sanat algısının küreselleşmesinde öncü rol aldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
“Güler, insanı her zaman çalışmalarının merkezinde tutan tarzıyla dünyanın değişik kültürlerinden insanları bizlere yakınlaştırmış, adeta komşu kılmış, özgün perspektifiyle sinemacıların uluslararası ve kültürlerarası bakış açısını derinden etkilemiştir. Güler, görsel estetiğin, kültürel köprülerin, hümanizmin ve özgünlüğün referansıdır. Tanıdığımız birçok sinema eserlerinin görsel çarpıcılığını ve yoğunluğunu Ara Güler ekolüne borçluyuz.”

YÖNETMELERİN ELİ VE GÖZÜ

Jürgen Jürges ise olağanüstü sinemasal tutarlılığı ve usta yönetmenlerle Türkiye sinemasına katkıları dolayısıyla onur ödülüne layık görülmüştür. Jürges, görüntü, ışık, mekan ve perspektif açısından duyarlı kalitenin garantörü olmuştur her zaman. Sanatındaki hakimiyeti ile bir görüntü yönetmeni olarak birlikte çalıştığı yönetmenlerin eli ve gözü olmuştur. Alman sinemasının da uluslararası alana taşınmasında etkin rol oynamıştır. Türkiye sinemasına ‘Made in Germany’ terimi Jürgen Jürges ile girmiştir. Duyarlı kamera çalışması ile en yüksek görsel kaliteyi hedefleyen sanatçı, hem Türkiye hem Almanya sinemasına değer katmıştır.”
Ödüller, 4 Mart’ta yapılacak gala etkinliğinde takdim edilecek. Festival 13 Mart’ta sona erecek.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False