GeriMagazin 70'inci Cannes Film Festivali İsmail'in Hayaletleri ile başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

70'inci Cannes Film Festivali İsmail'in Hayaletleri ile başlıyor

70'inci Cannes Film Festivali İsmail'in Hayaletleri ile başlıyor

 Bu yıl 70'inci kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali geniş güvenlik önlemleri altında bu akşam başlıyor. 

Yönetmen Fatih Akın'ın "Solgun" isimli filminin ana kategoride Altın Palmiye için yarışacağı festivalin açılış seremonisi bu akşam yapılacak. 

70inci Cannes Film Festivali İsmailin Hayaletleri ile başlıyor


Festivalin açılış filmi Fransız yönetmen Arnaud Desplechin'in imzasını taşıyan "İsmail'in Hayaletleri". Filmin başrol oyuncuları Marion Cotillard,  Mathieu Amalric, Charlotte Gainsbourg bugün düzenlenen toplantıda basının karşısına çıktı.

Festivalin yarışma bölümünün jüri üyeliğini 67 yaşındaki ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almadovar yapacak. 

70inci Cannes Film Festivali İsmailin Hayaletleri ile başlıyor

Jüride Almadovar'ın yanı sıra, Alman yönetmen, yapımcı ve senarist Maren Ade, Amerikalı aktris ve yapımcı Jessica Chastain, Çinli aktris ve yapımcı Fan Bingbing, Fransız aktris, senarist, yönetmen ve şarkıcı Agnes Jaoui, Güney Koreli yönetmen, senarist ve yapımcı Park Chan-wook, Amerikalı aktör, yapımcı ve müzisyen Will Smith, İtalyan yönetmen ve senarist Paolo Sorrentino ile Fransız kompozitör Gabriel Yared yer alıyor.

70. Cannes Film Festivali'nde ana kategoride Altın Palmiye ve diğer ödüller için yarışacak yönetmenler arasında "Solgun" isimli filmiyle Fatih Akın da bulunuyor.

Fatih Akın'ın "Solgun" isimli filmiyle birlikte "Altın Palmiye" ve ana kategorideki diğer ödüller için yarışacak diğer 18 film şöyle:

70inci Cannes Film Festivali İsmailin Hayaletleri ile başlıyor

Fatih Akın'ın Solgun adlı filmi büyük ödül için yarışacak yapımlar arasında. 

Türk asıllı Alman yönetmen, senarist ve yapımcı Akın, 2007 yılında Cannes Film Festivali'nde "Yaşamın Kıyısında" adlı filmiyle en iyi senaryo ödülünü almıştı.

Pek çok uluslararası ödülü bulunan Akın, "Duvara Karşı" filmiyle de 2004 yılında Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülüne layık görülmüştü.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Cannes'da festival için hazırlıklar tamamlanırken, olağanüstü hal altında gerçekleşecek festival için bu yıl şehirdeki güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

70inci Cannes Film Festivali İsmailin Hayaletleri ile başlıyor


Şehrin festival döneminde en yoğun caddesi olan Croisette'e, herhangi bir arabalı saldırıya karşı yaklaşık 400 büyük beton saksı konulurken, şehrin üzerinde uçuşlar yasaklandı.

Bazı bölgelere keskin nişancılar yerleştirilirken, şehrin üzerinde istenmeyen dronları düşürebilecek ekipler de görevlendirildi.
Yaklaşık 700 güvenlik çalışanının görev yapacağı festivalde, şehrin yerel polis memurlarına ilk kez silah dağıtıldı.

Cannes tren istasyonu ve Nice havaalanını koruma görevi ise askerlere verildi. Görev başındaki Jandarma birliklerine ise kurşun geçirmez yelek dağıtıldı.

Bununla birlikte denizden gelebilecek tehditlere karşı da sahil güvenlik ekipleri görevlendirildi. Diğer taraftan yaklaşık 80 gönüllü, şüpheli gördükleri durumları polise bildirmek için görev yapacak. Şehirde bulunan 550 güvenlik kamerası da sürekli izlenecek.
Cannes'a sadece 33 kilometre uzaklıktaki Nice şehrinde geçen yıl 14 Temmuz'da kamyonla düzenlenen saldırıda 86 kişi hayatını kaybetmiş 100'den fazla kişi yaralanmıştı.

Fransa'da son iki yıldır gerçekleşen terör saldırılarında 230'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti. Toplam 40 binden fazla kişinin akredite olduğu 12 gün sürecek festival için Cannes'a yaklaşık 200 bin ziyaretçi bekleniyor.

En lezzetli yemek tarifleri burada

False