GeriKelebek Lodos sağlığı bozuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lodos sağlığı bozuyor

Geçtiğimiz günlerde can ve mal kaybına yol açan şiddetli lodos, insanları bedensel ve ruhsal yönden etkileyor. İnsanın çalışma gücünü kıran ve iş kayıplarına yol açan lodos, vücudun hormonal dengesini bozup psikolojik rahatsızlıklar yaratıyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbı Ekoloi ve Hidroklimatoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nergis Yüzbaşıoğlu, lodosun en çok çocuklar ve yaşlılarla hassas bünyelileri etkilediğini söyledi. Lodos uyku sistemini bozuyor, damar sistemlerini bile etkiliyebiliyor. Prof. Dr. Nergis Yüzbaşıoğlu, saatteki hızı 80-100 kilometreyi bulan şiddetli lodosun neden olabileceği rahatsızlıkları şöyle sıraladı:

UYKU SİSTEMİ

Lodos denen hava hareketliliği, insan organizmasını her yönüyle etkileyen bir termal komplekstir. Bu kompleksten insan organizması bir bütün olarak algılanıp etkilenir. Lodos çoğu insanın uyku sistemini bozar. Bu rahatsızlık kiminde uykusuzluk, kiminde aşırı uyku şeklinde kendini gösterir.

UYUŞUKLUK

Lodos, kimi insanın çalışma şevkini, çalışma isteğini azaltıp, bir nevi uyuşukluk, yorgunluk, hareketsizlik yaratır. İştah değişikliklerine yol açar. Bazılarının iştahını açarken, bazılarinda da iştahsızlığa neden olur.

BAŞ AĞRISI

İnsanlarda varolan patolojiyi uyaran lodos, birtakım hastalıklarda tipik bir faktör olarak rol oynar. Bazı baş ağrısı türlerini tetikleyip, şiddetli ve inatçı baş ağrılarına yol açar.

GÖZ KANLANMASI

Lodos ''metereosensible‘‘ denen, hava olaylarında duyarlı olan insan gruplarında, damar sistemlerini etkiler. Damar geçirgenliğini artırıp, azaltabilir, ağrılara yol açar. İnsanların yatkınlığı da varsa, göz kanlanmaları yaratabilir.

AĞRI VE SIZI

Yumuşak doku romatizması olan kişilerde lodosun etkisiyle ağrılar, sızılar kendini gösterir. Bu kişilerde ağrılarla birlikte, yorgunluk, başağrısı, sabahları yataktan kalkamamak, ağrılarla uyanmak gibi rahatsızlıklar yaşanır.

NEFES DARLIĞI

Lodos aynı şekilde, solunum yollarını etkileyip, nefes darlığı, solunum güçlüğü yaratabilir.

SİNİRLİ YAPAR

İnsanlarda var olan depresif ruh halini artırıp, insanları daha depresif, daha huysuz, sinirli yapabilir.

HORMONAL YAPI

Kadınlarda ve erkeklerde hormonal yapıyı ve hormonal dengeyi etkileyip, değişik, normal olmayan psikolojik durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.En lezzetli yemek tarifleri burada

False