GeriKelebek Leonardo Dicaprio kimdir? | Leonardo Dicaprio'nun Oscar Adaylıkları!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Leonardo Dicaprio kimdir? | Leonardo Dicaprio'nun Oscar Adaylıkları!

Leonardo Dicaprio kimdir? | Leonardo Dicaprio'nun Oscar Adaylıkları!

Bu yıl 88. si gerçekleşen Oscar Ödülleri Töreninde “En İyi Erkek Oyuncu” dalında ilk Oscar ödülünü alan Leonarda Di Caprio’nun kariyeri ve özel hayatı ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. İşte Leonardo Di Caprio’nun hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler…

Sinema dünyasının en prestijli ödülü olarak kabul gören Oscar Ödülleri’nin bu yıl 88. ncisi gerçekleşti. Hollywood'da bulunan Dolby Tiyatrosu'nda ünlü siyahi komedyen Chris Rock sunuculuğunda görkemli bir törenle gerçekleşen ödül töreninde sinema dalında Oscar ödülleri sahiplerini buldu.

Bunlar arasında en dikkat çeken isim hiç şüphesiz ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü alan Leonarda Di Caprio idi. Zira Oscar Ödülleri’ne 5 kez aday olmuş, ancak bir türlü ödül alamamıştı.

The Revenant filmi ile ‘En İyi Erkek Oyuncu’ seçilen Leonardo DiCaprio’nun bugüne kadar 5 kez aday olması ancak bir türlü ödül alamaması tüm dünyada herkesin dikkatini çekmişti.

Ancak 88. Oscar Ödülleri Töreni’nde The Revenant filmi ile aday gösterilen Leonardo Di Caprio nihayet ilk Oscar ödülünü aldı.

Leonardo Dicaprio kimdir | Leonardo Dicaprionun Oscar Adaylıkları

Leonardo DiCaprio Kimdir?

11 Kasım 1974 Hollywood Kalifornia doğumludur. Kariyer hayatında beşinci kez Akademi Ödüllerine aday gösterilmiştir.

Çizgi roman dağıtıcı İtalyan kökenli bir babanın ve Alman asıllı avukat bir annenin oğludur. Daha 3 aşındayken çok sevdiği çocuk programına çıkmıştır.

Kariyeri

İlk oyunculuk deneyimini 1989 yılında çekilen Parenthood isimli TV dizisinde yaşamıştır. Ardından Santa Barbara dizisinde Mason Capwell karakteri ile ikinci kez profesyonel oyunculuk yapan Leonardo kariyerine Growing Pains dizisi ile devam etmiştir.

Başarılı oyuncunun ilk sinema filmi 1991 yılında gösterime giren Critters 3’tür. Daha sonra 1993 yılında dünyaca ünlü Robert De Niro ve Ellen Barkin ile This Boy’s Life isimli filmde oynamıştır.

Yine aynı yıl çekilen What’s Eating Gilbert Grape filminde özürlü bir genci canlandıran Leonardo Di Caprio, daha 19 yaşındayken ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ kategorisinde Oscar ödülüne aday gösterilmiştir.

1995 yılında The Basketball Diaries, ardından yine aynı yıl Total Eclipse filminde rol almıştır. 1996 yılında o meşhur Romeo ve Juliet filminde Romeo karakteri ile izleyici karşısına çıkmıştır. Bu film ile Berlin Film Festivali’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ seçilmiştir.

1997 yılına geldiğimizde ise oyunculuk hayatında belki de en iyi proje olan Titanik filminde oynamıştır. Dünya üzerinde hiç şüphesiz en çok izlenen filmlerden bir tanesi olan Titanik, Leonardo Di Caprio’nun o yıllardan sonra ki oyunculuk hayatında önemli bir etken olmuştur.

Titanik filmi ile Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Titanik filminden sonra 1998 yılında The Man in the Iron Mask ve yine aynı yıl Celebrity filmilerinde oynamış, 2000 yılında The Beach, 2011 yılında Don’s Plum filmleri ile sinema severlerin karşısına çıkmıştır.

2002 yılında 10 dalda Oscar Adayı gösterilen Gangs of New York filminde rol almıştır. 2004 yılında Martin Scorsese yönetmenliğinde çekilen The Aviator filmi ile Altın Küre ödülü kazanmıştır. O yıllarda Oscar, Bafta, Screen Actors Guild gibi birçok ödüle aday gösterilmiş ancak alamamıştır.

2006 yılında yeniden Martin Scorsese filmi olan The Departed ile Screen Actors Guild, Altın Küre ve BAFTA ödüllerine aday gösterilmiştir.

Revolutionary Road, Body of Lies ve Freedom Within the Heart gibi birçok başarılı projede yer alan Leonardo Di Caprio, 2010 yılında Inception filminde Amerika Tarihinde önemli bir kişi olan ohn Edgar Hoover ( F.B.I kurucusu )'nun hayatını canlandırmıştır. Bu rolü ile En iyi erkek oyuncu dalında Golden Globe ödülüne aday gösterilmiştir.

2014 yılında oynadığı The World of the Wall Street filminde canlandırdığı rolü ile Altın Küre Ödülleri’nde ‘En İyi Müzikal Komedi Erkek Oyuncu’ seçilmiştir.

Leonardo Dicaprio Filmleri

1. Toby (This Boy's Life)

2. Arnie Grape (What's Eating Gilbert Grape)

3. Jim Carroll (The Basketball Diaries)

4. Romeo (Romeo + Juliet)

5. Jack Dawson (Titanic)

6. King Louis XIV / Philippe (The Man in the Iron Mask)

7. Richard (The Beach)

8. Amsterdam Vallon (Gangs of New York)

9. Frank Abagnale Jr. (Catch Me If You Can)

10. Howard Hughes (The Aviator)

11. Billy (The Departed)

12. Danny Archer (Blood Diamond)

13. Roger Ferris (Body of Lies)

14. Frank Wheeler (Revolutionary Road)

15. Teddy Daniels (Shutter Island)

16. Cobb (Inception)

17. J. Edgar Hoover (J. Edgar)

18. Calvin Candie (Django Unchained)

19. Jay Gatsby (The Great Gatsby)

20. Jordan Belfort (The Wolf of Wall Street)

Leonardo Dicaprio'nun aldığı ödüller

2015 - Diriliş - 73. Altın Küre Ödülleri Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

2013 – Para Avcısı 71. Altın Küre Ödülleri Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

2010 –Teen Choice Awards Shutter Island-Korku/Gerilim dalında en iyi aktör ödülü

2009 – Nickelodeon Kids Choice Awards Big Green Help-En iyi çevreci ödülü

2005 – Göklerin Hakimi - 62. Altın Küre Ödülleri Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu

1997 – Romeo ve Juliet – Berlin Film Festivali Silver Bear - En iyi oyuncu

1997 – Titanik – MTV Film Ödülleri En iyi erkek oyuncu

1993 - What's Eating Gilbert Grape - National Board of Review - En iyi yardımcı oyuncu

1993 - This Boy's Life ve What's Eating Gilbert Grape - Los Angeles Film Critics - New Generation Ödülü

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False