GeriKelebek Kurskolikler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurskolikler

Kurskolikler
refid:10203246 ilişkili resim dosyası

Öğretim üyesi, heykeltıraş, berber. Aralarında her türlü meslekten olan var. Ortak noktaları dinmek bilmeyen bir kurs merakı. Yaşları kaç olursa olsun, devamlı yeni kurslara giderek eğitim almaya devam ediyorlar. Kursa gitmek, onlar için bir çeşit hayat tarzı diyebiliriz. Arka arkaya birbiriyle hiç ilgisiz alanlarda eğitim alıyorlar. Bu sayede dostluklar kuruyor, bazen meslek de değiştiriyorlar. Zamanlarını, paralarını bunun için harcıyorlar. İşte, kursa doyamayanlar.

Melda Ömeroğlu (37, stilist)

İNSAN KAFA BOŞALTIYOR MEDİTASYON YAPIYOR


Lise mezunuyum, kendimi geliştirmek için birçok kursa gittim. Hayatıma ilk olarak heykel girdi. Birçok atölyede ders aldım. İngilizce dil kursuna gittim, sonra yemeğe ilgi duymaya başladım. Bu eğitimler bana genel kültür kattı. Pastacılık, İtalyan mutfağı, çikolata yapımı, aerobik ve stilistlik kursuna gittim. Bundan sonra Fransız mutfağını öğrenmek istiyorum. Çocuğum yok, bekarım ve vaktim de var. Sanatla uğraşmak insanı hayata bağlıyor. Kurslarda insan kafa boşaltıyor, adeta meditasyon yapıyor.

Tuba Kıraç (28, proje geliştirme uzmanı)
/images/100/0x0/55eb4872f018fbb8f8b72e2d

BİR ŞEYLERİ TOPARLAMAYA İHTİYAÇ DUYDUĞUMDA BU KURSLARA GİDİYORUM


Kurslar, kapasitemi öğrenmek ve ötesine geçmek, yapmak istediklerime rahat odaklanmak konusunda yardımcı oldu ve olmaya devam ediyor. Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam, ruh, beden ve zihin dengesinden geçiyor. Hobiler yaratıcılığı açığa çıkartıp, yetenekleri geliştiriyor ve o zaman daha mutlu biri oluyorsunuz. Piyano, salsa, Afrika, hip hop dansları, tenis, yüzme, resim dersleri aldım. İş yaşamıyla ilgili olarak ithalat-ihracat, ilkyardım, AB mevzuatı, çevre mevzuatı eğitimleri gördüm. Hızlı okuma, liderlik, insan kaynakları kurslarına gittim. İspanyolca öğrendim. NLP eğitimi aldım. Şu anda alternatif tıp eğitimi alıyorum. Kış sporlarını da öğrenmek istiyorum.

Hayatımın bir döneminde bir şeyleri toparlamaya ihtiyaç duyduğumda böyle kurslara gidiyorum. Benim bu konudaki disiplinim, yakın arkadaşlarımı da yaşamlarına hobi katmaya teşvik ediyor. Etrafımda da birçok dostum spor, motor kullanma, fotoğrafçılık, dans, sinema gibi kurslara katılıyor.

Rasim Uyar (36, berber)
/images/100/0x0/55eb4872f018fbb8f8b72e2f

HEDEFİM ŞEHRİMİN PLAKASI OLAN 41 KURSA GİTMEK


Hafta içi, hafta sonu, fırsat yaratıp yeni şeyler öğreniyorum. Eşimi de alıştırdım, o da benimle kursa geliyor. Birşeyi başarmanın, hedefe yavaş yavaş ulaşmanın verdiği zevk var. İlk kursuma 17 yaşında folklorla başladım. Daha sonra masörlük, kadın kuaförlüğü, engel ve yaşam kursu, çevre, katı atıkların değerlendirilmesi, bilgisayar, beden dili, aile içi sağlık, aile eğitimi, dış görünüm ve zarafet, gençlerin ve kızların eğitimini geliştirme, diksiyon kurslarına devam ettim. Birkaç yabancı müşteri gelince onlarla iletişim kurmak için İngilizce öğrendim. Hedefim şehrimin plakası da olan 41 kursa gitmek. Spor masörlüğü, cilt bakımı ve pişmaniye eğitimi için sıradayım. Bir çocuğum var, babalık eğitimi almak istiyorum. Ancak, belediyenin kursunda çok sıra var ve ben de bekliyorum. Sağır, dilsiz müşterilerimle iletişim kurmak için işaret dili kursunda da sıradayım.

Ayten Görgün (40, Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi)

NE KAZANDIYSAM KURSLARA EĞİTİMLERE HARCADIM
/images/100/0x0/55eb4872f018fbb8f8b72e31


Benim düsturum öğrenmek üzerine kurulu. Bugüne kadar yaklaşık 45 kursa gittim. Ne kazandıysam kurslara, eğitimlere, seyahatlere harcadım. İnsan ömrü boyunca öğrenmeye devam etmeli ki, kendini aşsın. Aldığım bu kadar eğitim bana birçok arkadaş, öğretmen, dost kazandırdı. Her öğrendiğim yeni bilgi ile biraz daha büyüdüm. İlk kez 19 yaşında daktilo kursuna gittim. İlk paramı bu sayede kazandım. Hocalarımın kitaplarını yazdım. Eski gazeteci olduğum için haber yazmada çok işime yaradı. Sonra bilgisayarlı muhasebe, tezhip, ebru, tenis, ilkyardım dersleri aldım. Osmanlıca öğrendim. Üniversitede halk oyunları kursuna gittim. Halk müziği dersleri aldım. Bağlama ve gitar çaldım. Fotoğrafçılık ve yemek yapma kursu en sevdiklerimdi. Sinema dersleri aldım. Sinemayı orijinal dilde izlemeyi tercih ettiğim için Fransızca öğrendim. Timur Selçuk’tan Çağdaş Batı Müziği, Armoni ve Klasik Gitar dersleri aldım. Bu arada İngiltere’ye gittim. Orada bulunduğum sürede de kurslara devam ettim. Daha sonra doğa sporlarına ilgim başladı. Yıldız Teknik ve İstanbul Üniversitesi’nde dağcılık eğitimi aldım. Buzul kaya tırmanışı dışında yaz ve kış tırmanışı, trekking, kaya tırmanışı öğrendim. Gittiğim tatillerde dalış yaptım. Teknik yüzmek için Yüzme İhtisas Kulübü’ne gittim. Motosiklet eğitimi aldım. Nesrin Topkapı’dan oryantal öğrendim. Bu arada bahçıvanlığı da araya sıkıştırdım. Şu anda Sapanca’da oturuyorum, çocuğum var. Eğitimlere mola verdim ama listem bitmedi. Yelkencilik, konuşma sanatı ve diksiyon kurslarına gitmek istiyorum.

Aslı Girgin (34, takı tasarımcısı)

EŞİM BİR ARA YETER DEDİ AMA BU SAYEDE İLİŞKİMİZE YENİ HEYECANLAR KATIYORUZ
/images/100/0x0/55eb4872f018fbb8f8b72e33


Ben ilk kez lise son sınıfta, bilgisayar kursuna gittim. Sonra Fransızca eğitimi aldım ve o günden beri kurslara katılmaya devam ediyorum. Hoşuma giden konularda bilgilenmek, kendimi geliştirmek ve en önemlisi de eğlenmek için kurslara gidiyorum. Arada arkadaşlarım benimle "kurskolik" diye dalga geçti. Bir dönem eşim, "Yeter artık bu kurslar, suratını göremiyorum" diye yakındı. Ama, iki insan birbirinden farklı şeyler yapmalı. Böylece ilişkimize yeni heyecanlar katıyoruz. Düğün dansı kursuna gittiğimizde bunu yakından yaşadık. Şimdi onu da yanıma alıp Latin dansları kursuna gitmek istiyorum. Atölyemde, bu kurslardan öğrendiğim bilgileri kullanarak arkadaşlarımla butik mağazalar için çanta ve takı tasarlıyoruz. İletişim eğiti mi aldım. New York Film Akademisi’nde Film Production Workshop, fotoğrafçılık, Latin, tango ve akrobatik rock’n roll dansları, oryantal, bilgisayarda montaj, dublaj, Rusça, biçki dikiş, takı tasarımı, Roman dansı, güzellik yogası, evrensel enerji, reiki, piyano kurslarına gittim.

Ayşenur Topçuoğlu (49, Okan Üniversitesi öğretim üyesi)

İLKOKULDAN BERİ HAFTA SONU KURSTAYIM
/images/100/0x0/55eb4872f018fbb8f8b72e35


İlkokuldan beri, cumartesi pazarları eğitimdeyim. Bateri kursu ile kaptanlık kursuna aynı anda gittim. Folklor, Türk Halk Müziği, makrame, seramik, İtalyanca, bilgisayar, yöneticilik ve beceri geliştirme, Rusya’ya nasıl iş yapılır, bale, düşün-konuş-dinle, diksiyon, takı tasarımı, Japon mutfağı, Türk çini sanatı, resim, el dokuma ve halı türleri, yöresel bakırcılık, satranç, profesyonel yaşamda kişisel imaj, heykel eğitimleri aldım. Sadece işimle ilgili aldığım kurs sayısı 40’a yakın. Şarap tadım kursundan puro eğitimine kadar birçok ilginç kursa da gittim. Bu kadar eğitim alınca üniversitede Sürekli Eğitim Merkezi’nin başına geçtim. Şimdi çikolata, Afrika ritimleri, tarla bahçe bitkileri bakımı ve yetiştirilmesi ile Osmanlıca kursuna gitmeyi hedefliyorum. Bu yıl aerobik ve pilates’e de başlayacağım.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False