GeriKelebek Kozmetik klasikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kozmetik klasikleri

Abone Olgoogle-news

Onlardan bazılarını mutlaka siz de kullandınız. Ya ruj, ya parfüm, ya kolonya ya da pudra olarak... Kimisi için bir nevi nostalji tadında olan kozmetik ürünlerinin çoğu "klasik" tanımını çoktan haketmiş görünüyorlar.

4711 Eau de Cologne

İşte size Fransızca bir isim. Tercümesi: ‘‘Köln suyu.‘‘ 1792 yılında satışa çıkarılmış. 4711 numara da, bu ürünü imal eden parfüm fabrikasının bina numarası. Limon çiçeği özüyle imal edilen bu güzel kokulu suya biz kolonya diyoruz. Başağrısından kalp ağrısına, diş ağrısından aşırı heyecana kadar pek çok sorunun etkisini kolonya ile gidermeye çalışıyoruz. Kolonyanın çeşitleri saymakla bitmiyor. Ama 4711 marka kolonya hala parfümeri mağazalarında boy gösteriyor.

Chanel No: 5

Marilyn Monroe yatarken Chanel No: 5'ten başka bir şeyi üstüne değdirmediğini söylemişti. Sarışın bombanın çıplak vücuduna layık gördüğü Chanel No: 5 parfümü ilk kez 1921 yılında üretildi. O gün bugündür de en çok satılan parfümlerin başında geliyor. Yüzyıllar, binyıllar gelip geçse de Chanel No: 5 yerinde, yani kadınların çantasında duruyor.

Pond's

Her eve lazım gibi bir olaydır Pond's... 1968 yılında temizleyici krem olarak satışa çıkan Pond's, cildi gergin ve temiz tuttuğu gerekçesiyle kozmetik ürünleri arasındaki yerini yıllardır korumakta. Daha pahalı ve markalı kremler çıksa da, kadınlar için onun yeri apayrı.

Nivea

Kozmetik ürünleri arasında Nivea kreminin ayrı bir yeri var. Bu krem, kadınlara sunulan ilk nemlendirici krem. Geçmişi 90 yıl öncesine uzuyor. Bugün de dünyada en çok satılan krem Nivea. Yapılan bir araştırmaya göre, dünyada her 10 saniyede bir kutu Nivea kremi satılıyor. Doğrudur, çünkü hala her kadının tuvalet masasında bir kutu bulunur.

Vazelin

Bu ürün, 1859 yılından beri cildi yumuşatıp koruyor. Günümüzde ise yılda 15 milyon kavanoz Vazelin satıldığı saptandı. Vazelin adının Almanca’da wasser (su) sözcüğünden alındığı söyleniyor. Biraz yağlı ve kaygan ama cildi gerçekten yumuşatıyor.

Elizabeth Arden

Bu kremin formülü 1935 yılından beri değişmedi. O dönemde, Elizabeth Arden kremi, çok amaçlı bir krem olarak kadınların vazgeçemedikleri bir güzellik malzemesi olmuştu. Bu krem, kadınların birçok güzellik sorununa çare sayılıyordu. Bugün de en çok kullanılan kozmetik ürünlerinden biri. Geçerliliği tartışılır ama çok satıldığı bir gerçek.

Revlon

İlk opak tırnak cilası, Revlon tırnak cilasıydı. 1930'lu yıllarda dudaklarla tırnakların aynı renkte olması trendi de Revlon ile başladı. Yıllar gelip geçerken Revlon tırnak cilasının renkleri ve formülü değişti. Fakat bugün de Revlon marka kırmızı tırnak cilası çok kullanılıyor. Tabii yerine yeni eklenen günün moda renkleriyle birlikte...

Ambre Solaire

Günümüzde bronzlaşmak için kullanılan krem, yağ ve losyonların güneşin zararlarından bizi ne kadar koruyacağı araştırılıyor. Ambre Solaire'in böyle bir özelliği yok. Ama yağın hoş kokusu onun klasik bir ürün olmasına yetti. Ardından çıkan yeni markalara da büyük ölçüde fark attığı bir gerçek.

Coty L'Aimant

Bu parfüm, günümüzün en pahalı parfümlerinden biri değil, fakat 20'li yıllarda en çok aranan parfümdü. Kadına çekicilik ve dişilik kazandırdığı söyleniyordu. Bugün de kadınlar ucuz ve güzel kokulu olduğu için bu parfümü kullanıyorlar. Malum, devir ekonomi devri, günlük kullanmak için birçok kadın en pahalı parfümleri alamıyor.

Pereja

Yıllar yılı hasta ziyaretlerine, bayram gezmelerine, misafirlere ikram edilen bu kolonya, bir nevi Türk evlerinin sembolü olmuş durumda. Hala kullanılıyor, hala koklanıyor...

Arko

Seneler boyunca kullandık, ilk krem reklamını onunla izledik. Bir de üstüne üstlük, anneler ellerimize hep o kremi sürdüler üşümeyelim ve çatlamayalım diye. Hem kokusu güzel, hem de gerçekten soğuktan koruyor.

Selin

Selin kolonyası da, Pereja gibi birçok evin demirbaşıdır. Hatta daha da ileri giderek, yurtdışında yaşayan arkadaş ve akrabalara da gönderilir veya götürülür. Ayrıca, kolonyalar arasında en güzel kokan ve genzi yakmayanlardan biri...

Rebul Eau de Toilette

Erkek parfümü olarak yıllar boyunca çok gözde olan ve Türk erkeklerinin elinden eksik olmayan Rebul, bir dönem kolonyasından çok parfümüyle işi götürdü. Artık daha tutulan erkek parfümleri var ama, Rebul'un kokusunu arayanlar da yok değil...

Haci Şakir

Hacı Şakir yıllar boyunca sabunuyla gözde oldu. Kadınların cildini yumuşatan, berraklık veren bu sabunla hem banyo yaptık, hem de el yüz yıkadık. Son zamanlarda çıkan Hacışakir şampuanla da saçları temizliyoruz, üstelik çok da güzel kokuyor.

Komili

Komili sabunu da klasikleşmiş kadın malzemeleri arasındaki yerini sağlamlaştırmış durumda. Yeni trendlere uygun olarak şekillileri, kokuluları ve süslü püslü paketlileri de çıktı. Şimdi birçok evin banyosunda hiç kullanılmayan ve dokunulmayan süs paketlerinde duruyor ve etrafa güzel kokular yayıyor. Ama sadece banyo değil, mutfakta bile Komili sabununun kokusu duyuluyor.

Onlar ne kullanıyor?

Duygu Dikmenoğlu

Elizabeth Arden'in ‘‘Eight Hour Cream’’ini (Sekiz Saatlik Krem) kullanıyorum. Çok güzel, hafif kekik kokuyor. Bu, dünyada onaylanan tek el, vücut ve yüz kremi. Yani hepsi birlikte kullanılabilen tek krem. Annem Chanel No:5 kullanıyor. Benim için çok ağır ama kokusunu beğeniyorum. Selin kolonyası ve Pereja kolonyasını da, devamlı sürmemekle birlikte evde bulunduruyoruz.

Özlem Yıldız

Ben zaten bir şeyi beğendim mi, çok uzun süre kullanırım. Parfüm olarak beş senedir Angel kullanıyorum. Gece ve gündüz kremleri için Lancome'u tercih ederim. Kolonya pek kullanmam ama Çarkıfelek'te sponsorumuz olduğu için Duru kolonyalarından evde bol bol var. Bir de evde geleneksel olarak Hacışakir sabunu mutlaka bulunur. Bu, yıllardır değişmez. Ben ayrıca yüz için Dove sabunu kullanıyorum.

Nükhet Duru

Cilt bakımı için uzun zamandır Bepanthene kremleri kullanıyorum. Hiç vazgeçemem yıllardır. Parfüm seçimime gelince... Bayağı bir süredir Clinique kullanıyorum. Genelde değiştirmeden devam ediyorum. Zaten insan bu cilt bakım malzemelerine ve parfümlere bir kere alıştı mı, vazgeçmek mümkün olmuyor ve doğru da değil.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle