GeriKelebek Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Abone Olgoogle-news

Koşu yaparken en önemli şey nedir diye sorarsanız, cevabımız; koşu ayakkabısı olacaktır. Üzerinize giydiğiniz kıyafetin teri emiyor olması, rahat olması da önemli ama eğer koşu ayakkabınız rahatsızsa veya daha kötüsü ayak anatomik yapınıza uygun değilse, size büyük ruhsal mutluluk verecek ve kas-kemik yapınızı güçlendirecek bu spor, size faydadan çok zarar getirecektir. Peki nedir koşu ayakkabısını bu kadar önemli yapan? Herhangi bir spor ayakkabısı neden koşu ayakkabısı olarak kullanılamaz?

Çünkü koşarken tempolu yürüyüşten farklı olarak, ayağınızın ön ve orta bölümü üzerine basacağınızdan, yanlış koşu ayakkabısı sizin ağırlığınızı iki katına çıkartır, ayak bileği, bel, diz ve kalça gibi önemli eklemlerinizde büyük hasara yol açar. Oysa doğru ayakkabı, vücut ağırlığınızın 2.5 katı kadar şoku emmek üzere tasarlanmıştır ve kilometreler boyunca sizi korur.

Koşu ayakkabısı seçerken öncelikle bir sporcu adayı olarak ilk yapmanız gereken; ayağınız ıslakken ayak izinizi görebileceğiniz bir zemine basmak. Bu durumda ayak yapınız ortaya çıkacaktır.

Şimdi sıra geldi ayak tipinize göre koşu ayakkabısı seçmeye… Gelişen teknoloji, her alanda olduğu gibi spor ayakkabılarında da bu noktada kendini gösteriyor. Koşu ayakkabıları artık en fazla 400 gr. ağırlığında ve tamamen sizin konforunuz için tasarlanmış bulunuyor.

Bir spor mağazasına gittiğinizde, koşu ayakkabıları için ayrı bir bölüm olduğunu fark etmişsinizdir. Eğer ayağınız normal ise; “stability” etiketli, eğer düztaban ise; “motion kontrol” etiketli, eğer çukur taban ise; “cushion” veya “neutral” etiketli koşu ayakkabısı almanız gerekir. Koşu yapacağınız zemin, bu noktadan sonra devreye giriyor. Asfalt yol, tartan pist ve patika koşu ayakkabıları birbirinden farklı özellikler gösterir ve tabanları değişiktir. Üçüncü olarak; kilonuz önemli… Eğer 80 kg’ın üzerindeyseniz, daha sağlam köpükten yapılmış bir ara tabanı olan koşu ayakkabısı almanız gerekir.

Koşu Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunun dışında, normal ayakkabı numaranızdan yarım veya bir numara büyük olması, koşu yapacağınız çorapla denenmesi, taban kısmının çıkarılabilir olması da önemlidir. Koşu ayakkabınızı seçerken mutlaka gün sonunda satın almanızı öneriyoruz. Çünkü 45 dakikalık bir koşuda ayağınız, gün sonunda olduğu gibi şişecektir. 

Normalde bir koşu ayakkabısı, sizi 750 km. kadar koşturur. Eskiyen ayakkabınızın, bütün özelliklerini kaybedeceğini, yanlış ayakkabı kategorisine geçeceğini ve size zarar vermeye başlayacağını unutmayın.  

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle