GeriKelebek Konsere gitmeden önce karşılaştırmalı açıkhava mekanları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konsere gitmeden önce karşılaştırmalı açıkhava mekanları

Yazın gelmesiyle birlikte açık hava konserleri arttı. Bir konser dizisi bitiyor, yenisi başlıyor. İstanbul’un yaz deyince ilk akla gelen konser mekanları Harbiye Açıkhava Tiyatrosu, Rumelihisarı, Yedikule Zindanları ve Parkorman.

Harbiye Açıkhava’da bu aralar Caz Festivali var. Rumelihisarı açılışı 15 Temmuz’da Sezen Aksu ile yapıyor. Parkorman’da 23 Temmuz’da Deep Purple, Yedikule’de 15 Temmuz’da DJ Tiesto sahne alacak. Mekanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için ulaşımından yeme içmesine, koltuk düzeninden akustiğine, tuvaletinden park yerine kadar ayrıntılı bir rehber hazırladık. n Suat KAVUKLUOĞLU

CEMİL TOPUZLU HARBİYE AÇIK HAVA TİYATROSU

Adres:
Spor Caddesi, Harbiye. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın karşısında, Hilton Oteli’nin arkasında.

Tel: (212) 240 22 44

Kim İşletiyor: Şehir Tiyatroları’nın bir sahnesi konumunda. Şirketlere satılıyor.

Tarihçesi: Açılışı 9 Ağustos 1947’de Muhsin Ertuğrul’un sahneye koyduğu Kral Oidipus ile yapıldı. İlk zamanlar sadece İstanbul Şehir Tiyatroları temsilleri oynanıyordu. Bugün her türlü konser ve gösteri yapılabiliyor.

Teknik Bilgiler: 1946-1947 yıllarında inşa edildi. Antik tiyatroların biçimine yakın bir şekilde tasarlandı. 3 bin 975 koltuk var. 3 normal giriş, 1 protokol girişi, 1 sanatçı girişi bulunuyor. Fuayesi ve kendine ait bir büfesi mevcut.

Akustik bilgileri, en iyi yerleri: Her zaman önlerde olmak tabii ki şans. Akustik arkalarda da olabildiğince iyi. Sadece sahne çok küçük görünüyor.

Kimler geldi: Sting, Goran Bregoviç, Patricia Kaas, Nick Cave, Emma Shapplin yabancı konuklarından bazıları. Türklerden konser vermeyen neredeyse yok.

Kimler gelecek: Bu gece (8 Temmuz) Elvis Costello, pazar gecesi Tori Amos dinleyicisi ile buluşacak. Festivalin ardından geleneksel Most Production konserleri var. Açılış 20 Temmuz’da Candan Erçetin’le.Zuhal Olcay, Yalın, Bülent Ortaçgil, Leman Sam, Vedat Sakman, Özlem Tekin, Manga ve Mor ve Ötesi konserleri var.

Oturma yerleri: Taşın üzerine sonradan konan plastik koltuklardan oluşuyor. Plastiğin üzerinde konser izlemek pek rahat değil. Bu yüzden konser öncesi, hem mekanın içinde hem de dışında minderler satılıyor. Fiyatları makul. Bazen etkinliği düzenleyen firma kendi minderlerini dağıtıyor.

Park yeri: Tiyatronun tam karşısında 200 araç kapasiteli kapalı bir otopark var. Konser geceleri için özel fiyat uygulaması var: 7 milyon.

Lütfi Kırdar’ın otoparkından da yararlanabilirsiniz. Eğer kapalı otoparkta yer bulamazsanız yol kenarlarına park edebilirsiniz. Normalde ücretsiz olması gerekirken birileri sizden para talep edebilir. Makbuz isteyin. Eğer mekana Maçka yolundan ulaştıysanız tiyatronun önündeki alana da arabanızı gece boyu 5 milyon vererek park edebilirsiniz.

Yeme-içme: Kapı önünde mısırcısından, dönerci ve dürümcüsüne, hatta puro satanına kadar seyyar satıcılar var. Ayrıca mekanın içinde sağ ve sol uçta iki büfe bulunuyor. Fiyatlar o kadar uçmuyor.

Tuvaletlerin durumu: Geçtiğimiz yıl yenilendi. Sağ ve solda toplam 2 erkek 2 kadın tuvaleti var. Tuvaletler temiz ve düzgün görünüyor. Genelde bir izdiham olmuyor.

ÖNEMLİ NOTLAR

3
Gece serin olabilir. Yanınıza mutlaka kalın bir şeyler alın. Yağmurluğunuzu ve şemsiyenizi unutmayın.

3 Konser sonrası yoğunluktan dolayı taksi bulmakta zorlanabilirsiniz. O yüzden bir süre daha bölgede oyalanmakta fayda var. Taksim’e yürümeyi tercih edebilisiniz.

3 Basamaklardan oluşan mekan yüksek topuklu ayakkabılara uygun değil.

YEDİKULE ZİNDANLARI

Adres:
Yedikule -Kennedy Caddesi (Sahil Yolu) üzerinde, Yenikapı’dan Atatürk Havaalanı istikametine doğru giderken Topkapı kavşağından Topkapı yönüne saptığınızda yolun sağında girişi görülüyor.

Tel: (212) 584 40 12-13

Kim işletiyor: STI Swiss&Turk adlı International bir Türk şirketi mekanı uzun süreliğine kiraladı. Şirketin ortakları Harun Aslan, Erkan Akı, Aykut Akı.

Tarihçesi: Bizans İmparatorluğu döneminde yapımına başlanan Yedikule Zindanları Fatih Sultan Mehmed döneminde bugünkü görümünü almıştır. Ana surda Bizans’ın ünlü ‘Altın Kapı’sı yer alıyor. Kulelerin tam ortasında bir ucu Roma’ya giden tarihi yol var. Burası zamanında devlet hazinesi ve silahlarının saklandığı, daha sonraları tutsak alınan yabancı elçilerin tutulduğu ve Genç Osman’ın idam edildiği yer.

Teknik bilgiler: 20 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. 10 bin kişi oturarak, 20 bin kişi ayakta konser izleyebiliyor. 6 kulis var ve sahne dahil inşa edilen her şey kolaylıkla söküp yeniden monte edebilecek şekilde. Tarihi dokuya zarar vermeden gece gündüz için özel ışıklandırma yapıldı.

Akustik bilgileri, en iyi yerler: Benzeri az görülebilecek büyüklükte bir sahne hazırlandı. Boyu 22.5, eni 19.5 metre. Defileler için ek bir sahne var.

Kimler geldi: Zamanında Bryan Adams’ı ağırlamıştı. Yeni düzenlemesi ile ilk yapılan organizasyon Eurovision After Show Party oldu. TRT, Yedikule 2004 Yaza Veda Konserleri, Güney Asya İçin El Ele Konseri, Erberk Ajans Defilesi ve Fanta Gençlik Festivali final partisi yapıldı. Mimarlar Kongresi açılışı da buradaydı.

Kimler gelecek: 15 Temmuz’da DJ Tiesto konseri. Ardından Fil Yapım’ın Yaz Konserleri gelecek. 16 Temmuz’da Kargo ile başlıyor, 31 Temmuz’da Yalın ile sona eriyor. Fatih Erkoç, Işın Karaca, Duman, Erkin Koray, Erkan Oğur ve Süran Asaduryan konser verecek birkaç isim.

Oturma yerleri: Yeri geldiğinde koltuklar tamamen sökülüp ayakta konser izlenebilecek bir mekana dönüşebiliyor. Koltuk yerine kollu plastik sandalyeler var.

Park yeri: 100 araçlık kendi otoparkı var. Konser boyunca ücret 4 YTL. Maç olmadığı akşamlarda Abdi İpekçi Spor Salonu’nun 1100 araçlık otoparkı da kullanılabilir. Ayrıca Zeytinburnu ve Fatih Belediyesi’nin iki adet otoparkı da hisara yakın bir noktada. Konser alanına ulaştığınızda organizasyon görevlileri park için sizi yönlendiriyor.

Ulaşım: Toplu taşıma, Eminönü’nden 80 Eminönü - Yedikule , Taksim’den 80 T Taksim - Yedikule hatlı otobüslerle yapılıyor. Taksim ve Eminönü’nden taksi yaklaşık 6-7 YTL. Dönüş biraz zahmetli olabilir. Taksim dolmuşu bulamazsanız önce Topkapı’ya gidip oradan Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Yeme-içme: Mekanın içinde üç büfe var. Fiyatlar makul. Döner ekmek 3, meşrubat 1 YTL. Cerrahpaşa’ya giden yol üzerinde çeşitli restoranlar da kullanılabilir.

Tuvaletlerin durumu: 8 erkek, 8 kadın olmak üzere 16 prefabrik tuvalet var.

ÖNEMLİ NOTLAR

3
Dezavantajı konumu. Uzun yıllar kullanılmayınca yeniden insanların Yedikule’ye gitmeyi alışkanlık haline getirmesi için biraz zaman gerektiriyor.

3 Avantajı mekanda otoparktan yemeğine her şeyin ucuz olması.

RUMELİHİSARI

Adres:
Yahya Kemal Caddesi No: 42. Rumelihisarı.

Kim işletiyor: Kültür Bakanlığı’na bağlı. Bu yılki konserleri Erguvan Yapım organize ediyor.

Tarihçesi: Anadoluhisarı’nın tam karşısında yer alıyor. Boğaz geçişlerini kontrol altında tutmak için Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırıldı.

Teknik bilgiler: Kapasite 1500 kişi. 150 metrekarelik konser alanı var. Tarihi bir yer olduğu için tadilat yapılamıyor.

Akustik bilgileri, en iyi yerler: Akustiği en iyi olan açıkhava mekanlarından biri. Bu yıl, Erguvan Yapım ses ve ışık konusunda özel bir çaba harcıyor. Mekan küçük olduğu için hemen hemen her yerden iyi izlenebiliyor.

Kimler geldi: Türk sanatçıların büyük bölümü sahneye çıktı.

Kimler gelecek: 15 Temmuz’da Sezen Aksu ile başlayacak konserler, 31 Ağustos tarihinde Mustafa Sandal ile son bulacak. Kayahan, Nilüfer, Ajda Pekkan, Zülfü Livaneli, Cem Yılmaz, Ata Demirer konuklarından bazıları.

Oturma yerleri: Oturma yerleri taş. Minderler, organizatör firma tarafından dağıtılıyor. Yağmur yağması durumunda da yağmurluk temin edilecek.

Park yeri: Kısıtlı sayıda otomobil alan ücretli bir otoparkı var. En güzeli taksi ile gitmek. Konser çıkışı bir süre yürümekte, Bebek tarafından taksiye binmekte fayda var.

Ulaşım: Taksim ve Beşiktaş’tan kalkan Sarıyer otobüsleri ile ulaşılabilir. Bebek trafiğinden etkilenmemek için Etiler, Rumelihisarüstü istikametinden aşağı inilebilir. Özellikle konser sonrası yol dar olduğu için trafik bir facia olabiliyor.

Yeme-içme: Sahil boyunca birçok alternatif bulunabilir. İçinde bir büfe bulunuyor. Fiyatlar çok ucuz değil.

Tuvaletlerin durumu: 150 metre uzaklıkta 2 erkek, 2 kadın olmak üzere 4 tuvalet var. Tuvaletler, tarihi yapı olduğu için tadilat yapılamıyor. En iyi şekilde temizlenmeye çalışıyor.

ÖNEMLİ NOTLAR

3
Geceleri en serin olan açıkhava mekanı. Yanınızda mutlaka kalın bir şeyler götürün.

PARKORMAN

Adres:
Büyükdere Cad. Maslak

Tel: (212) 328 20 00

Kim işletiyor: Yöneticiliğini İdil Saguner yapıyor. Kurumsallaştırılması için çalışmalar var.

Teknik bilgiler: Konser vermek üzere 2 ana sahne bulunuyor. Arena, havuz kenarındaki alanın adı. 1.700 metrekare kullanım alanı var. Oturmalı 2 bin 500, ayakta 12 bin, konser düzeninde 10 bin kişilik kapasiteye sahip. Havuzun üstü kapatıldığında 18 bin kişi konser izleyebiliyor. Bir de amfitiyatro düzeninde üstü kapalı mekan olan Beck’s Dome var. Bin 250 metrekare alanda oturarak 1034, ayakta 4 bin, konser düzeninde 3 bin kişi konser izleyebiliyor. İki kulis, kadın-erkek WC, vestiyer, 2 acil çıkış kapısı ve ısınma sistemi var.

Akustik bilgileri, en iyi yerler: Ses, her yerden iyi duyulabiliyor. Havuz kenarına doğru sahneyi görmek güçleşiyor.

Kimler geldi: Tiesto, Paul Van Dyke, Andy Fletcher Tatu, Moby, Placebo, Massive Attack, Sezen Aksu, Tarkan, Trio Mass, JJ 70, Paul Johnson, MFÖ, Casey O’Connor, Urrah Heep, Prodigy, Electronica Fest, Bilgi MayFest, Efes One Love Festivali, Chemical Brothers, Macy Gray, Dream Theater.

Kimler gelecek: Temmuzda Deep Purple, Amr Diab, Şebnem Ferah.

Oturma yerleri: İki ayrı sahnede farklı oturma düzeni var. Birinde ayakta izliyorsunuz. Bazı konserlerde sandalyeler kuruluyor. Diğer sahne amfitiyatro düzeninde.

Park yeri: 800 kişilik kendi otoparkı var. Park ücreti 5 YTL.

Ulaşım: Konser mekanları içinde kent merkezine en uzak olanı. Kapısının önünde inebileceğiniz Sarıyer minibüsleri var.

Yeme-içme: Kaliforniya ve dünya mutfağı ağırlıklı iki restoran var. Kendin pişir kendin ye bölümü başka bir alternatif. Ayrıca konser zamanı büfeler de kuruluyor.

Tuvaletlerin durumu: Konsere ve gelecek tahmini seyirci sayısına göre mekanın değişik yerlerine değişik sayıda tuvalet kuruluyor. Çok kalabalık bir konser olduğunda yetersiz kalabiliyor. Bazen mekanın içindeki restoran tuvaletlerine gitmek zorunda kalıyorsunuz. Ama bu da sorunu çözmüyor. Uzun kuyruklar zor anlar yaşatıyor.

ÖNEMLİ NOTLAR

3
Sadece konser mekanı olarak sınırlamamak lazım. Havuzu, kendin pişir kendin ye bölümü, restoranları, outdoor eğitim merkezi ve Northshield Orman Pub’ı da var.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False