GeriKelebek Kızı hasta olan annenin Başbakan'a isyanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızı hasta olan annenin Başbakan'a isyanı

ADANA’da 39 yaşındaki anne Güven Baysal, 11 yıl önce 2 yaşındayken Akdeniz anemisi (Talasemi) hastalığına yakalanan 13 yaşındaki kızı Hilal için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Kızının ayda bir kanının yenilendiğini belirten Baysal, “Başbakan’ım, ben de kızımı gelinlikli görmek istiyorum” dedi.

Kızının 2 yaşında iken hastalığa yakalandığını, sürekli kanı yenilenerek yaşama tutunduğunu anlatan Güven Baysal, yıllardır onun iyileşmesi için çabaladıklarını söyledi. Tedaviyi yürüten doktorların, kızının yaşama şansının, yeni doğacak kardeşinden ilik nakliyle mümkün olduğunu söylediklerini belirten anne Baysal, bu amaçla hamile kaldığını ancak, hamileliğin 3’üncü ayında düşük yaptığını kaydetti. Yeniden hamile kalmak istediğini, ancak yaşı itibariyle de sıkıntı yaşadığını kaydeden Güven Baysal şunları söyledi:

“Yeniden hamile kalmak, kızımın yaşaması için ona yardım edecek kardeşini dünyaya getirmek istiyorum. Ancak, doktorlar hamile kalabilmem için yumurtalıkların çoğalması gerektiğini belirtiyor. Yaşım itibariyle bu da özel tedavi gerektiriyor. Tedavi için 30- 40 bin YTL istiyorlar. Eşim Büyükşehir Belediyesi’nin ekmek fabrikasında işçi olarak çalışıyor. Ekonomik durumumuz bu parayı karşılamaya müsait değil.”

‘NE OLUR KIZIMI YAŞATIN’

Başbakan Erdoğan'ın 14 Mayıs’ta Adana’yı ziyareti sırasında kızının hastalığı ve bu konudaki yardım talebini içeren döviz açıp yardım istediğini anlatan anne Baysal, Başbakan'a şöyle seslendi:

“Başbakanım Adana’ya geldiğinizde sizi, ‘Başkanım ben de kızımı sizin kızınız gibi gelinlikli görmek istiyorum’ yazılı pankartla karşılamıştım. Her gelinlikli kız gördüğümde, ‘benim kızım da böyle olacak mı’ diye ağlıyorum. Başbakanım. Kızım gitgide eriyor. Tedavi için ilik bulunmazsa gözümün önünde ölüp gidecek. Canı veren de Allah, alan da Allah. Her sabah önlüğünü giydirip, okula gönderiyorum. Her gün sanki son defa görüyormuşum gibi tedirgin oluyorum. Her telefon çaldığında kızımın acı haberinin geleceği korkusuyla yaşıyorum. Ne olur kızımı yaşatın. Bebek doğurmam için özel tedaviye ihtiyaç var. Bunu sigorta karşılamıyor. İlik bulunursa, nakli yapılabiliyor. Bunu SSK karşılayabiliyor. Başbakanım ben de kızımı gelinlikli görmek istiyorum. Ne olur kızımı yaşatın.”

İlköğretim 7’inci sınıf öğrencisi Hilal Baysal da, tedavi olup iyileşmek istediğini, en büyük isteğinin iyileşmenin yanı sıra, okuyup, doktor olmak ve aynı hastalığa yakalananları iyileştirmek olduğunu söyledi.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False