GeriKelebek Kıvanç’a yaşam notası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kıvanç’a yaşam notası

Washington turnelerinde, 8 yıldır Gipsy Kings grubunda gitar çalan 31 yaşındaki Kıvanç Öner, ilk Türkçe solo albümünü çıkardığı günlerde lenf kanserine yakalandı. Arkadaşları, Washington’daki barlarda düzenledikleri gecelerde onun CD’lerini satarak tedavisine destek veriyor. Ailesi de Türkiye’de kampanya başlattı.

Ani kilo kaybı, iştahsızlık, gece terlemeleri ve eklemlerde kasıntılar. Geçen Eylül ayında kendini gösteren bu belirtiler, 31 yaşındaki Kıvanç Öner’in yakalandığı lenf kanserinin (Lymphoma Hodgkins) ilk sinyalleriydi.

Ekim ayında bayılarak, hastaneye kaldırıldı. Kıvanç kilo kaybı ve ağrılarının nedenini, Washington’da piyasaya çıkan ilk solo albümü ‘Yurdum ve Sen’in heyecanı sanmıştı. Bir ay hastanede yatıp, üç ayrı biyopsiden sonra teşhis kondu. Virginia Arlington Hospital doktorlarına göre ‘Hodgkins’, lenf kanserinin tedaviye en iyi cevap veren cinsiydi. 6 aylık kemoterapiyle, tümörün tamamen yok olma ihtimali yüzde 80’di. Beklenenin aksine, 3 aylık kemoterapiden sonra tümör büyümeye başladı. Uygulanan tedavi ağır olduğu için bağışıklık sistemi çöken ve kemik iliği yok olan Kıvanç’a ilik nakledilmesi gerekiyor. Bunun için aile bireylerinden alınan ilik örnekleri inceleniyor.

CD’leri 20 dolar

Kıvanç
’ın tedavisi için 200 bin dolar (yaklaşık 284 milyar 200 milyon lira) gerekli. Bu miktarın yarısı, arkadaşlarının Washington’daki bazı barlarda Kıvanç için düzenledikleri gecelerde, tanesi 20 dolar (28 milyon 400 bin lira) olan CD’lerin satışından topladıkları parayla ve ailenin birikimiyle karşılandı. Ayrıca ailesi, Dışbank Üsküdar Şubesi’nde Kıvanç’ın adına 300 05/0680 TL ile 301 05/0010 numaralı dolar hesabı açtı. Kıvanç’ın 1992 yılında mezun olduğu Üsküdar Hüseyin Avni Sözen Lisesi yönetimi de, ailesinin ABD’den gönderdiği Kıvanç’ın CD’lerini okulda satışa çıkardı.

‘Tutkunuz ölmesin’

Kıvanç,
1996 yılında bir konserlerinde tanıştığı Gipsy Kings grubuna, Washington’daki turnelerinde gitarıyla eşlik ediyordu. Gördüğü tedavi nedeniyle artık gitar çalamıyor. Gipsy Kings grubunun hayranlarının kurduğu bir internet sitesindeki yazısında, gruba olan tutkusunu şöyle anlatıyor:

‘GK (Gipsy Kings) ile tanıştığım 1996’dan beri onlar hakkındaki bilgileri araştırdım... Elde edilmesi hayal bile olmayan tüm detayları bilmeyi amaçladım... Siz çocuklar benden daha şanslısınız. Son iki yıldır edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak için şu an daha çok hazırım. Tutkunuzun bir an için bile ölmesine izin vermeyin. Onun sonsuza dek yaşamasına izin verin.’

Albümünü Türkiye’de çıkarmayı planlıyordu

‘Yurdum ve Sen’
albümünü Türkiye’de de piyasaya çıkarmayı planlayan Kıvanç, 1993 yılında geldiği Washington’da, Northern Virginia College’in Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdi. Buranın en ünlü otellerinden biri olan The Watergate Otel’de gece müdürlüğü yaptı. Ancak o, TRT İstanbul Çocuk Korosu’nda tanıştığı müziği kendine meslek edindi. Gitarist arkadaşı Ricardo Marlow’la ‘R&K’ grubunu kurdular. Parti ve barlarda sahne alan iki gitarist, ‘Azul y Blanco’ isimli ilk enstrümantal albümlerini çıkarttılar.

Albümü mirası

Kıvanç Öner
‘Yurdum ve Sen’ albümünü, Teoman’ın aynı isimli albümünün düzenlemelerini yapan Volkan Başaran’la birlikte hazırladı. Kıvanç, albümün iç kapağındaki teşekkür yazısını şöyle yazdı:

‘Yirmi yaşındaydım ABD’ye ilk geldiğimde. Okurken çalıştım, çalışırken okudum. Kendimle baş başa kalmanın inceliklerini öğrendim... Zorluklar yaşadım. Kolaylıkların keyfini çıkardım. Kendimi buldum ve tüm bunları yaşarken en büyük desteği de ezgilerimden, gitarımdan ve çevremdeki müzisyen arkadaşlarımdan aldım. Gitar adı verilen enstrümanı büyük virtüözlerden bizzat dinleme ve öğrenme fırsatı buldum. İşte elinizdeki bu albüm benim en içten duygularımın melodiler halinde bir araya gelmesinden ibarettir. Şarkıları şarkı olsun diye yazamadım hiç. Hep duydum onları içimde hissettim. Ben gitsem de bir gün geride, ardımda bir şeyler kalsın istedim. Ve sırf bu yüzden de bir albümüm var artık...’
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle