Seyirciye saygım hiç bitmedi

Güncelleme Tarihi:

Seyirciye saygım hiç bitmedi
Oluşturulma Tarihi: Aralık 09, 2017 10:49

Tiyatro sanatçısı Zihni Göktay, seyirciye saygının önemine dikkati çekerek, "Seyirci, insanı alır yükseklere çıkarır, bir kuş-kartal gibi havalandırır ve seni öyle bir bırakır ki toz dumana katılır, parçan bulunmaz. Seyirciye olan saygımı hiçbir zaman yitirmeden 54 sene muhafaza ettim, muhafaza etmeye de devam ediyorum." dedi.

Haberin Devamı

 Tuluat tiyatrosunun son temsilcilerinden Göktay, bir yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkmaya devam ederken, bir yandan da dizi ve sinema filmlerinde rol alıyor.

Adı "Lüküs Hayat" oyunuyla özdeşleşen 72 yaşındaki sanatçı, Yeşilçam filmlerinde birçok oyuncunun sesi olarak da seyircinin karşısına çıkıyor.

Göktay, sanatçıların, seyircisiyle karşılıklı saygıyı muhafaza etmesi gerektiğini söyledi.

Seyirciye saygım hiç bitmedi

Sevmek ve saygı görmenin önemine değinen Göktay, "İnsanın cebine açıktan şu kadar parayı zarf içinde bıraksalar, para harcanır biter ama manevi haz, lezzet ve gurur, herkes tarafından sevilmek, herkesin teveccühünü kazanmak her kula nasip olmuyor." diye konuştu.

Haberin Devamı

"83 oyunda oynadım"

Göktay, şöhretin hazım isteyen bir vasıf olduğunu aktararak, söyle devam etti: "Bir formikanın üzerine mürekkep damlatırsan kayar gider ama bir papua kağıdına mürekkep damlatırsan mürekkebi emer. Biz şöhreti emdik. Çünkü kolay gelmedik bu aşamaya. Bunu muhafaza etmek lazım, kolay kazanılacak bir şey değil ama zor kazandığın zaman da bunu muhafaza etmek çok önemlidir. Seyirci, insanı alır yükseklere çıkarır, bir kuş gibi havalandırır ve seni öyle bir bırakır ki toz dumana katılır, parçan bulunmaz. Seyirciye olan saygımı hiçbir zaman yitirmeden 54 sene muhafaza ettim, muhafaza etmeye de devam ediyorum."

Seyirciye saygım hiç bitmedi

Müşfik Kenter'in "Rol yapmadan önce insan ol. Sonra rolü üstüne giyinirsin" sözlerini hatırlatan oyuncu, "Şöhret elbise gibi değildir, giyip çıkarılamaz. 83 tane oyunda oynadım. Çeşitli karakterlerin ve mesleklerin 'insan' hallerine girer, o karakterlere can veririz. Bu noktada tevazu, seyirci ve insanla olan ilişkilerimizde her zaman çok önemlidir." değerlendirmesinde bulundu.

Seyirciye saygım hiç bitmedi

Haberin Devamı

Göktay, mutluluğun belli başlı kriterleri olduğunu anlatarak, "Eşini ve işini seçtikten sonra da sadakatli olmak çok önemlidir. Mesleğine, eşine aşık olacaksın. Bir insan işini ve eşini seçemezse bu ülkede hiç yaşamasın. İnsan çok beğendiği, beynine ve gönlüne yattığı biriyle, birinin mani olduğundan dolayı evlenemezse veya çok sevdiği işe sahip olamazsa mutsuz olur." ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!