GeriKeyif Nilüfer’le 90’lara romantik dönüş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nilüfer’le 90’lara romantik dönüş

Nilüfer’le 90’lara romantik dönüş
Abone Olgoogle-news

Emsalsiz Nilüfer yeni bir albümle döndü. Popüler müziğimizin geçmişinden seçilmiş 12 kıymetli şarkıyı seçip söylemiş ‘Yeniden Yeni Yine’de. Buna benzer bir albümü 80’lerin ortasında da yapmış, pop tarihinden seçtiği şarkılara yeniden can vermişti.

Kayahan’ın (albüme ismini de vermiş) ‘Geceler’ ve ‘Bazen Hayaller Kurarım’ıyla açılan o albümde, ağırlık Ajda Pekkan şarkılarındaydı. ‘Boşvermişim Dünyaya’, ‘Sensiz Yıllarda’, ‘Boş Sokak’ ve ‘Yaşamak Ne Güzel Şey’. Timur Selçuk’tan ‘Ayrılanlar İçin’ ile ‘İspanyol Meyhanesi’, Ayten Alpman’dan ‘Tek Başına’ ve Nilüfer’den pop’un gönül verdiği birkaç şarkı daha, bu albümü hem ticari anlamda hem de eleştirmenler nezdinde çok sevilen/sayılan bir albüm haline getirmişti.

Nilüfer’le 90’lara romantik dönüş

Yeni albümde repertuvarın belirlenme kıstasları biraz daha muğlak. Albümün hazırlıkları sırasında, Nilüfer’in yine bir pop tarihi albümü yapacağı söylenmişti ama böyle olmamış. Bu seferki seçim kıstası, daha çok Nilüfer’in seçimi gibi görünüyor; büyük ihtimalle çok sevdiği ve bir de kendi sesinden duyulmasını istediği şarkılar. Bir de belki, “Bu sefer o kadar da eskilere dalmayalım” isteği.

AJDA PEKKAN ŞARKILARI AĞIRLIKLI

Yeni albümün orta yerinde yine Ajda Pekkan var. Şaşırtıcı değil. Nilüfer, Ajda Pekkan’a olan sevgi ve saygısını hiçbir zaman saklamamış, yeri geldiğinde de söylemiştir. Daha bir lise öğrencisiyken başladığı müzik kariyerinin ilk günlerinde bile, “Evimin penceresinden, bangır bangır ‘Sensiz Yıllarda’yı söylerdim” demişti, erken dönem röportajlarının birinde.

‘Hoşgör Sen’, ‘Yalnızlığa Hüküm Giydim’ ve ‘Ağlama Anne’, Ajda Pekkan’dan bu albümün payına düşen şarkılar. Sezen Aksu’dan ‘Seni Kimler Aldı’ ile ‘Unut’, Aşkın Nur Yengi’den ‘Yazık’, Sertab Erener’den ‘Sevdam Ağlıyor’, Gündoğarken’den ‘Ellerimde Çiçekler’, Bendeniz’den ‘Gönül Yareler İçinde’,  Levent Yüksel’den ‘İstanbul’, Metin-Eda Özülkü’den ‘Seninle Olmak Var Ya’ ve Ayten Alpman’dan ‘Memleketim’ ile tamamlanmış albümün şarkıları. Görüldüğü gibi bu sefer ağırlık, 90’lar ve sonrasında. Mantıklı; 90 ve sonrasının nostalji zamanı gelmiş, hatta geçiyordu bile. Volga Tamöz’ün şarkılara ihtiyaçları olan şekli/şemali vermesi de dozunda; ne eksik var ne de fazla.

Geçen yıllarda, çok ağır sağlık sorunlarıyla mücadele etti Nilüfer. Bu ve ardından gelen tedavi süreci hem sesini hem de vokal yeteneğini hırpaladı. Bu dönemin sonuçları, yeni albümde de (kimi şarkılarda alenen, kimilerinde örtük olmak üzere) mevcut. Ama elden ne gelir, yapacak bir şey yok. Mühim olan Nilüfer’in hâlâ bizimle oluşu.

O hiç susmamalı, hep söylemeli.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle