GeriKeyif Meksika’nın konuğu Türkiye sineması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meksika’nın konuğu Türkiye sineması

Meksika’nın konuğu Türkiye sineması
refid:29607788 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Meksika’da 18’incisi düzenlenen Guanajuato Film Festivali’nin bu yılki konuğu Türkiye. Festivalde Türkiye’den 19’u uzun metrajlı toplam 56 film gösterilecek. Ana yarışma jürisindeki isimlerden biri de Melisa Sözen.

Latin Amerika’nın önemli festivalleri arasında gösterilen Meksika’daki 18’inci Guanajuato Film Festivali, bu yıl konuk ülke olarak Türkiye’yi ağırlıyor. Türkiye’den 19 uzun metrajlı toplam 56 filmin gösterileceği festivalin ana yarışmasında Türkiye’yi Deniz Gamze Ergüven’in Cannes’da beğeni toplayan ve Odessa Film Festivali’nin ‘Büyük Ödül’ünü kazanan ‘Mustang’ temsil ediyor. Ana yarışma jürisinde ise oyuncu Melisa Sözen yer alıyor. Geçen cuma Meksika’nın San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde başlayan festival 26 Temmuz’a kadar devam edecek. Guanajuato Film Festivali, programında yer alan 400 film ve geçen yıl ulaştığı 121 bin izleyiciyle Meksika’nın ve tüm Latin Amerika ülkelerinin en önemli festivallerinden biri. Festivalin T.C. Kültür Bakanlığı katkılarıyla Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen ‘Konuk Ülke: Türkiye’ bölümü ise, gösterilecek 56 filmle Meksika’da yapılan en büyük Türkiye sineması etkinliği olma özelliğini taşıyor. Festivalde Ö. Lütfi Akad’ın yönettiği ‘Gelin’ ve Metin Erksan’ın yönettiği ‘Susuz Yaz’ gibi Türkiye sinemasının klasik filmlerinin yanı sıra ‘Bal’ (Semih Kaplanoğlu), ‘Jin’ (Reha Erdem), ‘Yeraltı’ (Zeki Demirkubuz), ‘Saç’ (Tayfun Pirselimoğlu), ‘Tepenin Ardı’ (Emin Alper), ‘Kelebeğin Rüyası’ (Yılmaz Erdoğan), ‘Mavi Dalga’ (Zeynep Dadak, Merve Kayan), ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ (Nuri Bilge Ceylan), ‘Sivas’ (Kaan Müjdeci), ‘Sonbahar’ (Özcan Alper), ‘Küf’ (Ali Aydın), ‘Yozgat Blues’ (Mahmut Fazıl Coşkun), ‘Mucize’ (Mahsun Kırmızıgül), ‘Kar Korsanları’ (Faruk Hacıhafızoğlu) ve ‘Nefesim Kesilene Kadar’ (Emine Emel Balcı) gibi pekçok film gösteriliyor.

Meksika’nın konuğu Türkiye sineması

Mustang

OSMANLI DÖNEMİ SESSİZ FİLMLERİ

Festivalin belgesel jürisinde yönetmen Cem Kaya ve Meksika filmleri jürisinde ise sinema yazarı Esin Küçüktepepınar görev yapıyor. Ana jüride yer alan Melisa Sözen’in rol aldığı Nuri Bilge Ceylan filmi ‘Kış Uykusu’ da festivalde gösteriliyor. Türkiye’den Emin Alper, Ercan Kesal, Esme Madra, Kaan Müjdeci, Mahmut Fazıl Coşkun, Mert Fırat, Özgür Doğan, Serhat Karaaslan, Taner Birsel, Tayfun Pirselimoğlu, Zeki Demirkubuz ve Ziya Demirel’in konuk olarak katıldığı festivalin en özel bölümlerinden biri, Osmanlı Dönemi’nde, yabancılar tarafından Osmanlı topraklarında çekilen sessiz kısa filmlerden oluşan bir toplu gösterim. Gösterime, Baba Zula canlı müzik performansıyla eşlik edecek. Baba Zula festival sırasında ayrıca San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde birer konser de verecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle