Hocaların hocası Sevda Şener hayatını kaybetti

Hocaların hocası Sevda Şener hayatını kaybetti

Tiyatro dünyasında "Hocaların hocası" lakabıyla tanınan Sevda Şener 86 yaşında yaşama veda etti.

Haberin Devamı

Tiyatro araştırmacısı ve eleştirmen Prof. Dr. Sevda Şener, bu sabah hayatını kaybetti. Şener’in cenazesi 23 Temmuz Çarşamba günü öğle namazından sonra Ankara Kocatepe Camiinden kaldırılacak.

Acı haberin ardından Şener'in tiyatro dünyasını kazandırdığı öğrencileri, sosyal medya hesaplarından duygularını dile getirdi;

Songül Öden:
Kıymetlimiz, değerli hocamız Sevda Şener aramızdan ayrılmış... Bize kattıklarına ne desem az. Yolumuz kesiştiği için bin şükür... Acımız büyük

Levent Üzümcü:

Hocaların hocası Sevda Şener hayatını kaybetti

Türk Tiyatrosu Sevda Şener'i, çok önemli bir değerini yitirdi. Huzur içinde uyuyun hocam.

Mine Tugay:
Bir kıymetlimiz daha gitmiş buralardan..

Haberin Devamı

Şebnem Hassanisoughi:
Ah be! Bazı gidişlerin ardından aklıma tek cümle geliyor. İyi ki doğmuş. Sevda Şener iyi ki doğmuş.

Çiçek Dilligil:
Hocaların Hocası Sevda Şener... Huzurla uyusun... Ne çok dua edeceğiz ardından...

Yekta Kopan:
Sevda Şener'in vefat haberi üzücü... Hocaların hocasıydı. Allah rahmet eylesin.

Apo Kaya:
Tiyatroyla ilgilenen herkesin bilgisinde Sevda Şener'in izi vardır. Nur içinde yat...

Zeynep Altıok Akatlı:

Türkiye bir aydınını daha kaybetti. Tiyatronun en kıymetli öğretmenlerinden eleştirmen yazar Sevda Şener'i yitirdik. Tarifsiz üzgünüm.

DEVLET TİYATROLARI GENEL SANAT YÖNETMENİ MUSTAFA KURT'TAN TAZİYE MESAJI

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt, Prof. Dr. Sevda Şener'in ölümüyle ilgili taziye mesaj yayınladı. Mesajda, "
Tiyatro camiasına sayısız öğrenci yetiştiren, Türk tiyatrosuna büyük hizmetler vermiş değerli hocamız Prof. Dr. Sevda Şener'i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyoruz."

SEVDA ŞENER KİMDİR

Şener, ilköğrenimini değişik illerde tamamlayıp, ortaöğrenimini Ankara ve Eskişehir'de bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1956 yılında mezun oldu. İki yıl sonra aynı okulda açılan Tiyatro Bölümü'nde asistan olarak göreve başladı. İngiltere'de Bristol Üniversitesi'nin Dram Bölümü'nde iki dönem, Avusturya'da Viyana Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'nde de bir dönem seminerlere ve derslere katıldı. 1962 yılında doktor, 1967 yılında doçent, 1972 yılında profesör unvanlarını alan Sevda Şener, 1995 yılında DTCF Tiyatro Bölüm Başkanlığı görevinden emekli oldu. Birçok ilde, üniversiteler ve çeşitli kültür - sanat kurumn ve kuruluşlarının düzenlediği sempozyum, seminer, panel ve açık oturumlara katıldı, bildiri ve konferanslar verdi, radyo ve televizyon konuşmaları yaptı. Tiyatro kuramları, dramaturji, eleştiri kuramları, estetik, çağdaş sanat, modern ve modern sonrası tiyatro konularında eğitmenlik yaptı. Birçok makale, kitap ve eleştiri yazan Sevda Şener, bir dönem Bilkent Üniversitesi'nde de ders verdi. Yazarın çeşitli dallarda ödülleri bulunuyor. Profesör Sevda Şener; Tiyatro Eleştirmenleri Birliği'nin kurucu üyesidir.