GeriKeyif Dünya’nın En İyileri seçildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya’nın En İyileri seçildi

Dünya’nın En İyileri seçildi
Abone Olgoogle-news

25. yaşını kutlayan Dünya Kitap dergisi tarafından verilen “Yılın En İyileri Ödülleri”nin 2015 yılı sahipleri Pera Müzesi’nde yapılan bir törenle ödüllerini aldı. Ödüller bu sene Ahmet Büke, Yasemin Aydın, Alakarga Sanat Yayınları, Sennur Sezer, Gülce Başer, Sevil Atasoy, Meri Çevik Simyonidis ve Marianna Yerasimos’a verildi.

Dünya Kitap’ın 23 yıldır verdiği gelenekselleşmiş “Yılın En İyileri” ödülleri Pera Müzesi’nde yapılan bir törenle sahiplerini buldu. Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülleri Seçici Kurulu Ahmet Büke, Yasemin Aydın ve Alakarga Sanat Yayınları’nı ödüle değer bulurken kısa bir süre önce kaybettiğimiz Sennur Sezer’e de “Saygı Ödülü” verilmesini kararlaştırmıştı. Altın Sayfa Yılın Polisiye Kitabı Ödülü ise bu yıl Gülce Başer’e gitti. Bu dalda Sevil Atasoy’a da “Emek Ödülü” verildi. Yemek kültürü kitapları arasındaki seçimdeyse “Yılın En İyi Gastronomi Kitabı” ödülüne Meri Çevik Simyonidis lâyık bulundu. Marianna Yerasimos da yeme-içme kültürüne yıllardır yaptığı katkılar nedeniyle “Gastronomi Kültürü Emek Ödülü”nün sahibi oldu.

Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri’nden “Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 2015’te “Ayın Telif Kitabı” olarak belirlenen 11 kitap arasından seçim yapıldı. Doğan Hızlan, Başar Başarır, Faruk Şüyün, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Yılın Telif Kitabı” ödülünü Ahmet Büke’nin on8 Yayınları’ndan çıkan “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi: İnsan Kendine de İyi Gelir”ine verdi.

 

ÖDÜLÜ KURUL BAŞKANI HIZLAN VERDİ

Dünya’nın En İyileri seçildi

 

Büke’ye ödül, edebiyatçı için çok zor olan düzenli aralıklarla yazma disiplini ile internet ortamında vücuda gelmiş çalışmalarında nitelikli, güleryüzlü, bugünün dilinde konuşan, umutlu dolu bir dünyayı bize önerdiği; kitabında bir araya getirerek yaşam sevinci sunan öyküler bütününe dönüştürdüğü için seçici kurul başkanı Doğan Hızlan tarafından sunuldu.

 

Dünya’nın En İyileri seçildi
Ödül alanlar soldan sağa: Alakarga Sanat Yayınları Suat Duman, Yasemin Aydın yerine kitabın editörü Özge Dinç, Sevil Atasoy, Ahmet Büke, Meri Çevik Simyonidis, Adnan Özyalçıner, Gülce Başer, Marianna Yerasimos. 

 

“Yılın Çeviri Kitabı” ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde “Ayın Çeviri Kitabı” olarak seçilen 9 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülün Jaguar Kitap tarafından basılan Aleksandros Papadiamantis’in “Hadula: Bir Ada Öyküsü” kitabının çevirmeni Yasemin Aydın’a verilmesini kararlaştırdı.  Ödül, Yasemin Aydın’ın rahatsızlığı nedeniyle kitabın editörü Özge Dinç’e seçici kurul üyesi Yekta Kopan tarafından verildi.

“Yılın Yayınevi” de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda Alakarga Sanat Yayınları olarak belirlendi. Seçici kurul üyesi Başar Başarır, yayınevinin kuruculardan Suat Duman’a ödülünü verdi.  

 

SENNUR SEZER UNUTULMADI

Bu yıl kaybettiğimiz şair ve yazar Sennur Sezer’e “son yıllarda edebiyatı en çok koruyan insanlardan birisi olmasına rağmen hep kıyıda, köşede en uzaklarda kalmayı tercih ettiği; her zaman genç edebiyata, genç edebiyatçıya ciddiyetle, sıkı takip eden dinmeyen bir gençlikle yaklaştığı, onlara yukarıdan değil, hep göz mesafesinden baktığı; yalnızca bir şiiri ile, Gecekondu ile bile Türk şiirinin en güzellerinden birisini yazdığı için” “Saygı Ödülü” verilmesi kararı alındı. Ödül, Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü ve İcra Kurulu Başkanı Bülent Ünal tarafından şairin eşi Adnan Özyalçıner’e sunuldu.

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle