GeriKeyif "Bu sene İkiz Yıldızlar parlayacak"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Bu sene İkiz Yıldızlar parlayacak"

"Bu sene İkiz Yıldızlar parlayacak"

Marmara Üniversitesi Pazarlama anabilim dalında profesör olan Mehmet Tığlı’nın İkiz Yıldızlar adlı kısa film projesinin basın tanıtımı dün akşam gerçekleştirildi.

1992 yılında, seçici kurulda Zeki Ökten, Tunç Başaran gibi ustaların olduğu Arıburnu Ödülleri’nde Siyah Perde adlı ütopyası ile birinciliği kazanan Prof Dr. Mehmet Tığlı sinemaya olan tutkusunu yıllar sonra bir kısa filmle tekrar ateşledi. Tığlı, kardeşlik ve hoşgörü hikayesi olarak adlandırdığı İkiz Yıldızlar’ı şöyle tanımlıyor: “Gökyüzüne baktığımızda hepimiz yıldızlara kendi bakış açımızdan farklı farklı anlamlar yükleriz. Kimimiz için uzaktaki bir evi, kimimiz için ulaşılamamazlığı, kimimiz için yalnızlığı, kimimiz içinse romantizmi simgelemiştir. Bu kısa film içinse anlamı ne kadar birbirinden ayrı dursalar da kardeşlik duygusunu çağrıştırmasıdır. İkizler burcuna da adını veren ve Zeus’un oğulları Castor ve Pollux’un isimlerini taşıyan aynı derecede eşit parlayan ikiz yıldızlar ise öykümüzdeki Can ve Cihan’ı temsil etmektedir. Bu kısa film aslında bir kardeşlik ve hoşgörü öyküsüdür. Aynı zamanda kendimiz gibi olmadıkları için ötekileştirdiğimiz tüm varlıklara olan bir özür metnimizdir. Bu sene İkiz Yıldızlar parlayacak”

Yapımcılığını Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun üstlendiği filmin tanıtım gecesinde öncelikle davetliler Antalya Altın Portakal ve İrlanda Silk Road Festivali’nde belgesel seçkisine alınan Sıra Dışı İnsanlar’ı izledi. Sıra dışı Karadeniz insanının iç dünyasına yolculuk yapan belgeselle davetliler kendilerini ilginç hayatların içinde buldu.

Bu sene İkiz Yıldızlar parlayacak

Orhan Tekeoğlu’nun yönettiği Sıra Dışı İnsanlar belgeseli kitlesel fonlama şirketi Fongogo desteğiyle tamamlandı. Fongogo, yerli projeler için bir nevi bağış toplama sitesi.

Daha sonra, senarist ve yönetmenliğini Mehmet Tığlı’nın yaptığı ve yine Fongogo desteği ile gerçekleştirilecek İkiz Yıldızlar adlı kısa filmin tanıtım videosu gösterildi. Geceye TÜSİAD başkanı Cansen Başaran Symes, iş, basın ve üniversite camiasından çok sayıda seçkin davetli katıldı.

İKİZ YILDIZLAR’IN HİKAYESİ

İkiz Yıldızlar, 38 sene sonra babalarının ölüm haberiyle yolları kesişen ikiz kardeşleri anlatır. Nasıl olur da iki kardeş, mitolojik masaldaki Zeus’un fedakar ikizleri Castor ve Pollux’tan Habil ile Kabil’e dönüşür? İkiz Yıldızlar ekibi bu yaz çekimlerinin tamamlanması planlanan film için bir hayli iddialı. Sanatseverleri derinden etkileyecek bir eser ortaya çıkaracaklarını vurguladılar.

Tamamı Büyükada’da çekilecek kısa filmde Fatih Dokgöz, Tevfik Erman Kutlu ve Zeynep Mucurlu rol alıyor. Filmin danışmanlığını Orhan Tekeoğlu, senaryo danışmanlığını Berlin’den Anne Gensior üstleniyor ve kostümlerini ise Hatice Gökçe hazırlıyor.

 

En lezzetli yemek tarifleri burada

False