Berlinale Ateşi

Berlinale Ateşi

Dünyanın en önemli film festivallerinden Berlinale, 11 Şubat’ta kapılarını açıyor. Bu yılki filmlerin ana konusu ise mülteci dramı ve mutluluk hakkı. Gianfranco Rosi’nin mülteci dramını anlattığı belgeseli ‘Fuocoammare’ (Deniz’deki Ateş) ‘Altın Ayı’ için yarışan filmler arasında. Festivalde 4 Türk filmi de seyirciyle buluşacak.

Haberin Devamı

Sinema dünyası gelecek hafta başkent Berlin'e taşınıyor. Dünyanın en sayılı film festivallerinden Berlinale, 11 Şubat perşembe günü kapılarını açıyor. Açılış filmi, Coen kardeşlerin yönettiği, Hollywood'la dalga geçen ve yıldız dolu ‘Hail, Caesar’ (Selam Sezar) adlı komedi filmi. Bu filmle birlikte Josh Brolin, George Clooney, Ralph Fiennes gibi ünlü yıldızlar kırmızı halıdan geçecek.

ANA TEMA ‘MUTLULUK HAKKI’

23 milyon Euro’ya mal olan Berlinale'de 434 film gösterilecek, 18 film ‘Altın Ayı’ ve ‘Gümüş Ayı’ için yarışacak. Ödülü kazanan filmleri seçen jürinin başında ise Meryl Streep var. Jüri üyeleri bu yıl ağırlıklı olarak Avrupa'dan.

Berlinale Ateşi

Berlinale Festival Direktörü Dieter Kosslick

Bu yıl Berlinale'deki filmlerin ana konusu ise ‘mutluluk hakkı’ ve mülteci dramı. Filmlerde mutluluk arayışı, mutluluğa ulaşmak için vatanlarını, dillerini kaybeden insan öyküleri ağırlıklı. İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi'nin bir zamanlar mülteci dramlarının yaşandığı Lampedusa adasında çektiği belgesel ‘Fuocoammare’ (Deniz'deki Ateş) mülteci dramını anlatıyor ve ‘Altın Ayı’ için yarışan filmler arasında. Bu yılın filmleri daha çok siyasi içerikli.

Berlinale’de Türkiye’den Ahu Öztürk'ün ‘Toz Bezi’, Barış Kaya ve Soner Caner'in ‘Rauf’, Mete Gümürhan'ın ‘Genç Pehlivanlar’ ile Ümit Köreken'in Türk-Alman ortak yapımı ‘Mavi Bisiklet’ filmleri seyirci karşısına çıkacak. ‘Toz Bezi’, İstanbul'da kendi yolunu çizmeye, hayatını kendi eline almaya çalışan iki kadının öyküsünü, ‘Rauf’ filmi, Güneydoğu Anadolu'nun bir dağ köyünde tabut ustası Rauf'un hikayesini, ‘Genç Pehlivanlar’ ise Amasya Merkez Güreş yatılı okulunda okuyan genç güreşçilerin geleceğin güreş şampiyonu olma hayallerini anlatıyor.

Akşehir'de çekilen ve çocuk filmi olan ‘Mavi Bisiklet’ de bir çocuğun hayallerini canlandırıyor. Berlinale'de bu yıl Suudi Arabistan, Lübnan gibi Ortadoğu ülkelerinden de filmler gösteriliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: