Aslı Aydemir'den 'Social Media Effect' sergisi

Aslı Aydemirden Social Media Effect sergisi

Istanbul Concept Gallery, sanatçı Aslı Aydemir'in “Social Media Effect” adlı projesiyle, son yılların kadın temalı en güçlü sergilerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Haberin Devamı

Hazırlıkları iki yıl süren sergi, sosyal medyanın en absürt ve somut etkilerinin vurgulandığı eserler üzerinden, yaşadığımız topraklardaki kadın sorunlarına dikkat çekiyor. Sergi, hepimizin kanını donduran ve giderek sıradan hale gelen kadına şiddet olaylarını unutturmamayı, alışılmasına izin vermemeyi amaçlıyor.

Social Media Effect” Sergisi, “dantelli tost sunumu” gibi sosyal medya çılgınlıklarından, üçüncü sayfa haberlerine uzanan çeşitliliği ile, ziyaretçileri sarsacak birçok konuyu mercek altına alıyor. Sergi aynı zamanda Aydemir’in ikinci solo sergisi olma özelliğini de taşıyor. Sanatçı Aslı Aydemir, bu sergisinde de ana malzeme olarak porselen kullanıyor; epoksi, linol baskı ve hazır malzemelerle, materyal yelpazesini genişleterek anlatımını çeşitlendiriyor.

Sanatçı Aydemir, malzeme seçimiyle ilgili şöyle söylüyor: “Porselen, kırılgan olduğu kadar sert ve dayanıklı, aynı zamanda geçirdiği tüm süreçlerden sonra bile her daim kimliğini taşımaya devam eden ve aldığı her darbeden daha keskin ve tehlikeli hale dönüşen bir malzemedir. Kadınların var olma mücadelesine bakınca, onları tanımlayacak daha iyi bir malzeme olduğunu düşünmüyorum”

11 yıldır projeleriyle kültür, sanat ve tasarım dünyasını bir araya getiren Istanbul Concept’in kendi özgün ve bağımsız mekânı, Istanbul Concept Gallery’de yer alan sergi 6 Aralık- 6 Ocak tarihleri arasında izlenebilir.

Aslı Aydemirden Social Media Effect sergisi

SANATÇI ASLI AYDEMİR HAKKINDA...

1973’te İstanbul’da doğan Aslı Aydemir, Saint Michel Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Fransız Filolojisi eğitimi aldı.

Eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde devam eden sanatçı, bölümü birincilikle bitirdi. Akademik kariyere yönelerek Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi oldu.

2005-2017 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Seramik Atölyesi Öğretmenliği yapan Aydemir çalışmalarını İstanbul’da, seramik atölyesinde sürdürüyor.
Aslı Aydemirden Social Media Effect sergisi