GeriKeyif 2017 bize güzel şarkılar getirecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2017 bize güzel şarkılar getirecek

2017 bize güzel şarkılar getirecek

Sezen Aksu, MFÖ, Tarkan albümleri çıkıyor. Müzik açısından kötü bir yılı bıraktık arkamızda. 2017 ise daha iyi geçecek gibi...

Müzik piyasamızın lokomotifi DMC’nin, yeni yılın ilk aylarında çıkaracağı albümlerin listesi oldukça kabarık. Ocak bitmeden Sezen Aksu albümü geliyor. Şubatta Funda Arar, Mustafa Ceceli ile MFÖ albümleri, martta ise ‘Mirkelam Şarkıları’ projesi ve Tarkan’ın pop albümü raflardaki yerini alacak. Bir diğer güçlü firma Avrupa, Göksel ve Gripin’in önce single’larını, ardından da albümlerini çıkaracak. Can Bonomo ve Berkay’ın albümleri ise hazır gibi; şubat bitmeden çıkacak. Seyhan Müzik ise Zülfü Livaneli’nin albüm külliyatını LP olarak çıkarmaya hazırlanıyor.

Sony’nin programında Ayşe Hatun Önal, Sabahat Akkiraz ve Sattas bulunuyor. Selami Bilgiç’in Soner Arıca’nın da yer aldığı single’ı ile Sıla, Mehmet Erdem ve Ayla Çelik’in yeni klipleri de hazırlanıyor. Bir de emsalsiz Pentagram’ın ’30 Yıl’ albümü; işin güzel tarafı, bu albümün akustik olacağı. 

BENDENİZ DÖNÜŞ HAZIRLIĞINDA 

2017 bize güzel şarkılar getirecek

Fazıl Say’ın yurt dışında çıkmış ve altı diskten oluşan Mozart külliyatını Ada yayınlayacak. Ada’nın programında, Bülent Ortaçgil’in konser kayıtlarının yer aldığı 1 CD+1 DVD’lik paket; Hüsnü Arkan, Birsen Tezer ve Jehan Barbur’un sesleriyle katkıda bulunduğu Gürol Ağırbaş ile artık Gökhan ve Burhan Şeşen ile yoluna devam eden Grup Gündoğarken’in yeni albümü yer almakta.

90’ların dünyalar güzeli Bendeniz’i de bir dönüş şarkısı hazırlığında. Söz ve müziği kendisine, versiyonları ise Aykut Gürel ve Suat Aydoğan’a ait ‘O İnsan’ı geçen yılın sonuna yetiştirmek istiyordu ama bu yıla kaldı; bugün/yarın çıkmış olacak. İyi başlıyor 2017. İyi de gidecek gibi. En azından müzik piyasası için böyle görünüyor. 

YABANCI ALBÜMLERDE DURUM NE?

2017 bize güzel şarkılar getirecek

Bu yıl heyecanla beklediğimiz albümlerin başında şunlar var: ‘Spirit’ - Depeche Mode, - ‘Turbo Grafx 16’ – Kanye West, ‘inFinite’ – Deep Purple, ‘SAY10’ – Marilyn Manson, ‘Machine Messiah’ – Sepultura.

Ayrıca henüz isimleri açıklanmasa da Arcade Fire, Bruce Springsteen, Christina Aguilera, Avril Lavigne ve Katy Perry’den de yeni birer albüm geleceğini biliyoruz. 

MÜZİSYENLERİN HAYATINI CANLI PERFORMANSLAR DEĞİŞTİRECEK 

Bir ev konserleri projesi olan Sofar’ın İstanbul koordinatörü Eda Demir yeni müzik trendleri anlattı.

Müzik nereye evriliyor?

- Müziğin dinleyiciyle buluşma yöntemi çok kısa periyodlarla değişiyor. Konu artık eskisi gibi müzisyenin geliri konserlerden mi yoksa albüm satışlarından mı elde ettiği de değil. Çünkü dinamikleri çözmek eskisi kadar basit değil. Müziğe merakı olan gençlerin müzik teknolojilerine erişim kolaylığı kıymetli. Artık yetenekleri müzik okullarında, yarışmalarda, sokaklarda değil internette keşfedebiliyorsunuz, hem de çok genç yaşta. Henüz tanınmayan müzisyenlerin hayatını; YouNow, Twitch gibi canlı yayın platformları ve orda yarattıkları komüniteler, ünlü müzisyenlerin gündemini de artırılmış gerçeklik teknolojisiyle canlı konser deneyiminin birleştirilmesi değiştirecek.

‘İnternette keşfet, sev, albümü çıkınca terk et’ trendi devam edecek mi?

- İnternette viral olan bir videoda ‘olduğu gibi’ sevilmiş müzisyeni; hem özensiz görünmeyecek kadar görkemli, hem de ‘bizden biri’ dedirtecek kadar ulaşılabilir bir sanatçı olarak dinleyiciye kabul ettirebilmek plak şirketlerinin işi. Çünkü müzisyen sektör dinamiklerine göre kendini pozisyonlanmaktan değil, iyi müzik üretmekten mesul. Şirketlerin önceliği ev yapımı videosu çok izlenen müzisyene ilk albüm yapan olmaksa, bu talebi hiçbir zaman doğru yönetemeyecekler ve hem yeni müzisyenlere zarar vermiş, hem de o ‘terk edilmeyi’ yaşatmış olacaklar.

Sofar’la tanıdığımız müzisyenlerden hangilerinin ismini daha sık duyacağız 2017’de?

- 2017’de Sena Şener, Deniz Tekin, Merve Çalkan ve Ufuk Beydemir albümleri çıkacağı için en çok onları konuşacağız gibi.

 

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False