Keremcem bu yaz takım elbiseyle diskolara girecek

Keremcem bu yaz takım elbiseyle diskolara girecek

Muğla Milas doğumlu Keremcem, müzikle beş yaşında tanıştı. Bunun komik bir hikayesi var: Annesi ayak parmaklarıyla oynadığını görünce piyano çalmak istediğini düşünmüş, dersler başlamış. Ama Keremcem o saatte televizyonda çizgi film Şirinler’i izlemek istediği için piyano girişimi hemen son bulmuş.

Lisede gitar dersi alan ve bir müzik grubu kuran Keremcem, Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler’de okurken sonradan albümlerinde şarkı sözlerine yer verdiği Yunus Adak’la küçük kafe barlarda şarkı söylemeye başladı. Yonca Evcimik ile tanıştı. Onun cesaret vermesiyle 2001’de İzmir’den İstanbul’a taşındı. Yapımcı Aykut Gürel’in desteğiyle 2004’te ilk albümü "Eylül"ü çıkardı, "Kerem ile Aslı" diye bir televizyon filminde oynadı. Bu film için "pek de gururlanarak hatırlamıyorum" diyor.

ZİRVEYE ÇIKIŞ

Asıl çıkışı, bunlardan hemen sonra baş rolü üstlendiği "Aşk Oyunu" adlı diziyle oldu. "Dizi başladıktan kısa süre sonra ailemle Taksim’de balık yemeye gittik. Karşı binadaki kızlar dizide oynadığım karakterin ismiyle, ’Sarp’ diye çığlıklar atıyordu." İşte Keremcem, şöhretle böyle tanıştı.

Peki oyuncu muydu, şarkıcı mı? Müzik dışında yaptığı işlerin nedeninin aslında şarkılarını duyurmak olduğunu anlatıyor: "Dizinin 6. bölümünde Aşk Oyunu isimli bir şarkı söyledim. Şarkıcı yönüm böylece daha iyi tanındı." Zaten dizinin başarı kazanması, "Eylül" albümünün de satışlarını artırmıştı. Keremcem diziye devam ederken Seden Gürel ile 2005 yılında "Mai" adlı bir düet albümü çıkardı. Bu albüm de bir başarıydı. Keremcem zirvedeydi.

DURGUNLUK DÖNEMİ

Bu kadar başarıdan sonra bir durgunluk döneminin gelmesi belki kaçınılmazdı. 2006’da "Aşk Bitti" isimli ikinci albümünü çıkardı ama eskisi kadar başarılı olamadı. "İkinci albüm de sevildi ama Eylül kadar satmadı. Ben de kendimi biraz geri çektim" diyor. Sonra televizyonda yeni bir diziye başladı, ama "İki Yabancı" adlı dizi 13 bölümden sonra birden sona erdi. Keremcem dizinin bitmesini, iletişimsizliğe bağlıyor: "Üçüncü bölümden itibaren saçma şeyler olmaya başladı. Aman Aman isimli şarkımın klibinin sonunda kişisel silahlanmaya karşıyız diye yazacaktık. Ama dizinin o hafta oynayan bölümünde silahlar patlıyordu. Bu ikisini nasıl bir arada yapabilirdim ki?"

Dizi bittikten sonra "Keremcem İle Söyle Söyleyebilirsen" isimli yarışma programı başladı. Fakat aynı kanalda Serdar Ortaç’ın bir yarışmasının yayına başlaması üzerine dördüncü bölümde programı bıraktı. Sonra Disney’in High School Musical filmi için bir şarkı yaptı, Broadway’den İstanbul’a müzikalinde oynadı.

YEKE YEKE NAKARATI

Şimdiye kadar hep romantik şarkılarıyla tanınan Keremcem, bu sefer iki hareketli şarkı hazırladı: Say-Yeke Yeke ve albüme ismini veren Ateşler İçinde. İki şarkının müzikleri de, Romanyalı müzisyen Costi’ye ait. Costi, daha önce Seden Gürel’in Show Cala Paris ve Fatih Ürek’in Sus parçalarını da bestelemişti. Her iki şarkının sözlerini Türkçe’ye Keremcem uyarladı. Zaten ritmler ne kadar hareketli olsa da, sözlerde yine klasik Keremcem romantizmi hissediliyor. İki şarkıda da Keremcem’e beş kişiden oluşan Romanyalı grup IMBA eşlik ediyor. Keremcem şarkılarının çok enerjik olduğunu söylüyor: "Hawai, Afrika, Romanya ve Avrupa tarzları bir arada."

Single’ın ilk klibi Romanya’da "Say-Yeke Yeke" isimli şarkıya çekildi. Bu şarkıdaki yeke yeke şeklindeki nakaratın 1987’de hit olmuş Mory Kante’nin parçasıyla alakası yok. Fakat onun gibi yeke yeke sözünü dile dolamayı amaçladığı kesin. Keremcem klip için Nur Sonbahar adında bir koreografla çalıştığını, dansıyla da hayranlarını şaşırtacağını söylüyor: "Konserlerimde göbek de atıyorum dans da ediyorum. Ama komik dans ediyorum."

Son zamanlarda herkes, yaptığı şarkının hemen internete düşüp yayılmasından şikayetçi. Şarkıyı bir an önce CD olarak piyasaya sürmek istiyorlar. Bu nedenle, single geleneği olmayan Türkiye’de arka arkaya tek veya iki şarkılık albümler çıkıyor. Keremcem şöyle diyor: "Müziğin yapıldığı an paylaşılması gereken bir ortamda yaşıyoruz. Yaptığım herhangi bir işi internete koysam yüzbinler dinleyebilir. Bunlar tabii satışı azaltıyor ama insana heyecan da veriyor. Biz de elimizde iyi bir şeyler olunca hemen sunmak istiyoruz. Şarkılar tam yaza uygun."

Keremcem sonbaharda yine romantik tarzda bir albüm çıkarmak için hazırlanıyor ve romantik komedi türü bir dizi için çalışıyor.

BENİ 25-40 YAŞINDAKİ İNSANLAR DİNLER SANMIŞTIM, AMA FANLARIM ÇOCUKLAR OLDU

Ben takım elbise ve kravatla sahneye çıkan, romantik şarkılar söyleyen bir adamım. Uzaydan biri baksa, "Bu adamı yaşı büyük insanlar dinliyor" der. Ama sizi kimin dinleyeceğine siz karar veremiyorsunuz. İlk albümü yaparken 25-40 yaş arası, hafif Batı müziği dinleyen bir kitle beni dinler diye düşünüyordum ama asıl fanlarım çocuklar oldu. Konserde ben şarkı söylerken ağlayan 12-13 yaşında kızlar görüyorum. Ön sırada genç kızlar, çocuklar ve onlarla gelen anneler oluyor. 18 yaş sınırı olan gece kulüplerinde, babalar kızlarını kulübe bırakıp çıkıyor, beklerken arabada uyuyor.

ÇİZGİLERİMDEN RAHATSIZ DEĞİLİM

30 yaşımdayım. Yeni fotoğraflarımda gözlerimin yanındaki çizgilerin çoğaldığını gördüm. Ama bundan rahatsız değilim. Yeni albüm için saçlarımı biraz uzattım. İmajımda başka değişiklik yok. Sıcaklarda zor da olsa takım elbiseyle sahneye çıkmaya devam ediyorum.

AŞK VE ŞARKI

Bugüne kadar üç kere aşık oldum. Şarkı sözlerini, ilişkinin yaşandığı hareketli zamanlarda değil bittikten sonraki üzgün dönemlerde yazabiliyorum. Sonbaharda çıkacak albümdeki şarkılar da en son aşkıma yazıldı.
Haberle ilgili daha fazlası: