GeriKelebek Kalp krizinden sonra
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalp krizinden sonra

Özellikle kırklı yaşlardan itibaren erkekler kalp kriziyle karşı karşıya. Hatta geçirenlerin oranı da yine bu yaşlardan itibaren hayli yüksek. Kalp krizi geçirdiniz ve aklınıza takılan çok sayıda soru var. Amerikan Kalp Vakfı'nın bu sorularla ilgili olarak hazırladığı minik bir rehber bulunuyor. Aşağıda bu sorulardan derlenen özeti okuyabilirsiniz.

Bir kalp krizi geçirdim, acaba tekrarlar mı?

Hiç kimse bir kriz daha geçirip, geçirmeyeceğinizi bilemez. Doktorun önerilerine kulak vermelisiniz. Kilonuz artmamalı, ilaç, egzersiz ve dinlenmeyle ilgili kurallara uymalısınız.

Ameliyat olmam daha iyi değil mi?

Şu anda kalbiniz kendi kendine iyileşmektedir. Eğer kalp krizinden sonra komplikasyonlar çıktıysa, ameliyat yararlı olabilir ama ameliyata ihtiyacınız olup, olmadığına sadece doktorunuz karar verebilir.

Pıhtılaşma için ilaç almalımıyım?

Eğer doktorunuz önerdiyse, almalısınız. Bazen gerekmeyebilir hatta zararlı bile olabilir. Bu nedenle doktorun bulgularına göre hareket etmek gerekir.

Cinsel ilişki kurmama izin var mı?

Kalp krizi geçirenlerin çoğu iyileştikten sonra cinsel ilişkide bulunabilirler. Eğer cinsel ilişki esnasında göğüs ağrılarıyla karşılaşıyorsanız, doktorunuz size cinsel ilişkiden önce kullanmanız için ilaç önerebilir.

Bir ya da iki bardak içki içebilir miyim?

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız, alkollü içeceklerden uzak durun. Aksi halde az miktarda içebilirsiniz.

Sigarayı bırakmalı mıyım?

Kesinlikle evet! Sigara içmeye devam ederseniz, ikinci krize yakalanma riskiniz iki kat artıyor. Sigara içmek, kalpteki gerginliği artırıyor, kan damarlarını daraltıyor. Kandaki karbonmonoksid düzeyini artırıyor ve bu nedenle kalbin ihtiyaç duyduğu oksijeni tüketiyor.

Tansiyonumu Nsıl kontrol edebilirim?

Yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç açısından yüksek bir risk faktörü. Bu nedenle düzenli ölçülmesi gerekiyor. Eğer yüksekse, diyet, ilaç ve egzersiz tavsiye edilecektir.

Yeniden çalışmaya ne zaman başlayabilirim?

Kalp krizi geçirenlerin yüzde 80-90'ı, iki ile üç ay içinde çalışmaya başlıyor. Genellikle eski işlerine dönüyorlar. Eğer kalbin gördüğü hasar yüksekse, daha az yoracak bir işte çalışmaları gerekebilir.

Depresif durumum ne kadar sürecek?

Kendinizi örselenmiş ve kötü hissetmeniz, sinirli olmanız çok normal. Bu duyguların tümüyle yok olması için 2-6 ay geçmesi gerekiyor. Eğer bu süre uzarsa, doktora psikiyatrist, psikoloğa başvurmanız gerekebilir.

Depresyonum çok ciddi olabilir mi?

Bazı belirtiler, ciddi bir depresyonun habercisi. Uyku, iştah sorunları, yorgunluk, stres, dikkat dağınıklığı, ilgisizlik, kendini güvensiz hissetme, ümitsizlik ve bakımsızlık bu belirtilerin en önemlileri. Uzmanlar size ilaç tedavisi önerebilir.

Hangi egzersizleri yapabilirm?

Kalp krizinden sonraki iyileşme sürecinde yürüyüş yapabilir, golf oynayabilir, balık tutabilir, yüzebilirsiniz. Kalp krizi geçirenlerin mutlaka egzersiz yapması gerekiyor. Sizin için doğru olan egzersizi doktorunuz saptayabilir. Ayrıca süresini de öğrenmelisiniz.

Kalp krizi belirti vermeyebilir mi?

Damar sertliği, uzun yıllar hiçbir belirti göstermeden gelişebilir. Herhangi bir uyarı alınmamasının nedeni, bir koroner atardamarın tıkandığı durumda öteki yan damarların genişleyerek, eksikliği telafi etmesi. Kalbe gidecek kana yeni bir yol açılmış olur ve kalbe ihtiyaç duyduğu kanı sağlamaya yardım ederek insanları kalp krizinden korur. Bazen de kalp krizinden sonra oluşup, kalp adalesinin iyileşmesine yardımcı olur.

Yüreğim hasar gördü!

Kalp krizi geçiren insanlarda, kalbin küçük bir bölümü ölüyor, çünkü oksijen taşıyan kan tedariki kesiliyor. Ancak telaşlanmayın, kalp çok dayanıklı bir organ. Bir parçasının ölmesinin hiçbir sakıncası bulunmuyor. Tıpkı bir atletin bacak adalesinin yırtılması gibi. Adale iyileşinceye kadar atletin etkinliği azalıyor. Sizin de kalbiniz hasar gördüğü için zayıflıyor ve normaldeki kadar kan pompalayamıyor. Kalp krizinden sonra istirahate kesinlikle ihtiyaç var. Kalbiniz iyileşene kadar faaliyetlerinizi kısıtlamalısınız.

Hangi diyet?

Kalp krizinden sonra yağsız bir rejim uygulamalısınız. Özellikle et, çok yağlı süt ve doymuş yağlardan aldığınız kalorileri azaltmalısınız. Ayrıca yumurta sarısı, sakatat ve öteki hayvani gıdalardan uzak durmak, kolesterolü düşürecektir. Yağsız diyetin amacı, kanınızdaki kolesterolü ve yağlı maddeleri azaltmak dolayısıyla kalp krizi riskini düşürmek. Bu nedenle uymanız gereken bazı ilkeler var:

Alınan toplam yağ miktarı kalorilerin yüzde 30'undan daha az olmalı.

Tuz miktarı, günde üç gramdan fazla olmamalı. Tuz yerine bitki ve baharatlardan yararlanabilirsiniz. Kolesterol miktarı günde 300 miligramı geçmemeli. Karbonhidratı sebze, meyve ve tahılla hazırlanmış yiyeceklerden almalısınız. Doymuş yağlı asit miktarı kalorilerin yüzde onundan daha az olmalı. Doymuş yağ asitleri özellikle hayvani yağlarda, hurma, hurma çekirdeği ve hindistan cevizi yağında bulunuyor.

Doymamış yağlı asit miktarı alınan kalorilerin yüzde onundan daha az olmalı. Mısır, soya fasulyesi ve ayçiçeği yağı örnek olarak verilebilir.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False