Kalp krizi geçirenlerin yarısının kolesterolü normal

Kalp yeniden büyüteç altında

1 Kandaki kolesterol seviyesi arttığında, damar çeperlerinde birikintiler oluşmaya başlayabilir.

2 Tıkanıklık iltihaplanmaya yol açıyor, bağışıklık hücreleri harekete geçiyor ve CRP proteininin seviyesi yükseliyor.

3 Damardaki birikinti bir süre sonra parçalanıyor ve kalp damarlarını tıkayarak krize neden oluyor.

ABD'de geçen hafta yapılan Amerikan Kalp Vakfı'nın yıllık toplantısında kalp hastalıklarıyla ilgili son araştırmalar ele alındı.

Uzmanlar, kalp krizini sadece kolesterole bağlayarak basit bir modelle açıklamanın zor olduğunu söylediler. Çünkü uzmanlara göre kolesterol, kalp krizinin tek sorumlusu değil, sadece suçlulardan biri.

Yıllarca uzmanlar, hastalarına mönülerindeki yağ oranını düşürmelerini tavsiye ettiler. Ancak ABD'de kalp krizi vakalarının yaklaşık yarısında hastanın kolesterol seviyesinin normal olduğu görüldü. Şimdi uzmanlar, hastalığa neden olan diğer suçluların peşine düştüler. Şüphelilerden biri ise vücudun kendi savunma mekanizması.

Artritte mafsallara saldıran bağışıklık hücreleri gibi kalpte de savunma hücreleri harekete geçerek kendi kendini harap ediyor. Kalp hastalarında nelerin savunma hücrelerini harekete geçirdiği tam olarak bilinmiyor. Kalp damarlarındaki yağ birikintileri, bakteriler, sigaradaki toksin ya da yüksek tansiyon, savunma hücrelerini harekete geçiriyor olabilir.Savunma hücresi saldırıya geçtiğinde düşmana kenetleniyor ve insafsızca saldırmaya başlıyor. Alyuvarlar, diğer pıhtılaşma faktörleri ve öteki savunma hücreleri hep birlikte damar çeperlerinde birikintilere neden oluyor. Bu birikintilerin en tehlikeli olanları bir süre sonra parçalanıp, damarları tıkayanlar.

Savunma hücrelerinin harekete geçmesiyle kandaki CRP proteininin seviyesini artmaya başlıyor. Uzmanlar, kötü kolesterol (LDL) kadar CRP seviyesinin de kalp kriziyle ilgili önemli bilgi verdiğini söylüyor. Brigham'daki Kadın Hastanesi'nden Dr. Paul Ridker, ‘Lipitler bize kalp damarlarında ne kadar birikinti olduğunu, CRP ise bu birikintilerin parçalanarak kalp krizine yol açma riskini haber veriyor’ diyor.

Statin grubu ilaçlar

Statin grubu ilaçlar, hem kolesterol seviyesini tutup hem de iltihaplanmaları durdurarak kalp hastalıklarında önemli rol oynuyor. Aspirin pıhtılaşmayı engellemesinin yanı sıra iltihaplanmayı da kontrol ediyor. ‘Provastatin’ ve ‘lovastatin’ gibi statin grubu ilaçlarının, sadece kolesterolü düşürmekle kalmadığını, CRP seviyesini de düşürerek kalbe fayda sağladığı biliniyor. Ancak yine de tüm statin grubunun kalp için faydalı olduğunu söylemek için erken.

Folik asidin faydaları

B-Vitaminleri grubunda yer alan folik asit kalbe de faydalı geliyor. Son araştırmalar lifli yiyceklerde de bulunan folik asit tüketiminin artırılması halinde kalp hastalıkları riskinin yarı yarıya azaltılabileceğini ortaya koydu.

Yine en iyisi çay içmek

Uzmanlar, günde iki bardak çayın, kalbe iyi geldiğini ve hastalıklardan koruduğunu belirlediler. Ancak şimdilik çayın, nasıl olup da kalbi koruduğu açıklık kazanmış değil. Doktorların üzerinde durduğu teoriye göre, çay damarlara esneklik kazandırarak, damarlardaki birikintileri ve iltihaplanmaları engelliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: