GeriKelebek Kalbinizi dinleyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalbinizi dinleyin

Abone Olgoogle-news

Kalp hastalıkları, kadınlar için ölümcül hastalıklar sırasında bir numara. Tıp dünyası, kalp sorunları konusunda kadınları uyararak, hastalığın teşhisinde geç kalınmamasını sağlamaya çalışıyor.

Yapılan araştırmalar kanser türleri ve hatta AIDS'in kalp hastalıklarından sonra yer aldığını ortaya çıkartıyor. Menopoz döneminde meme kanserineyenik düşen kadınların oranı yüzde 4, kalp hastalıkları yüzünden yaşamını yitirenlerin oranı ise yüzde 35 olarak belirlendi.

Kalp hastalıklarının belirtileri kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösteriyor. Kadınlarda mide bulantısı, kusma, soluksuz kalmak ve göğüste sıkışmalar kalp krizinin habercisi olabiliyor. Kalp krizlerinin kadınlarda ve erkeklerde aynı belirtileri göstereceğini sananlar aldanıyorlar. Kadınların bu bakımdan şanssız olduklarını söyleyebiliriz. Çünkü bu belirtiler, rahatlıkla grip, sindirim sistemi sorunları, panik atak ve adet öncesi sendromu olarak tanımlanabilir. Kadınlar, kalp krizi geçirme endişesiyle doktora başvurdukları zaman ise çok geç kalmış olabiliyorlar. Bir yıl içinde kalp krizinden ölen kadınların oranı yüzde 44. Erkeklerde ise yüzde 27.

Ancak son yıllarda kadınların kalp sorunlarında daha dikkatli davranmaya başladıkları biliniyor. Kadınların gençlik dönemlerinden başlayarak sık sık kalp kontrolünden geçmeleri gerekiyor. Özellikle ailede kalp hastalığına yakalanmış olanlar varsa, düzenli olarak kalp kontrolü yapılmalı.

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanmamak için neler yapılmalı? Kalp uzmanlarının şu önerilerini dikkate alın.

Sigara alışkanlığından kurtulun. Son yıllarda sigara içen kadınların sayısında büyük artış görüldü. Buna paralel olarak kalp hastalıklarına yakalananların sayısı da ürkütücü boyutlara ulaştı. Sigarayı bıraktıktan iki üç yıl sonra kalp krizi geçirme tehlikesi ortadan kalkabilir.

Kan basıncının yüksek olması, tehlike işaretidir. Kan basıncı düzenli olarak ölçülmeli. Kan basıncının 14/9'dan yukarı olmaması gerekiyor.

Kandaki kolesterol ve trigliserid oranı düşük olmalı. Kolesterol 130'un üstüne çıkmamalı. Trigliserid ise 200'den aşağı olmalı.

Hareketsizlik kalp ve damar hastalıklarına yakalanmayı çabuklaştırır. Haftada üç dört kez yarım saat yürümek tehlikeyi azaltır.

Menopoz dönemi başladığında hormon tedavisi görmek yararlıdır.

Vücut ağırlığı kontrol altında tutulmalı. Aşırı şişmanlık çok büyük tehlike yaratır.

Doğru besinlerle beslenmeye özen gösterilmeli. Meyve ve sebze yenilmeli. Her gün alınan kalorinin sadece yüzde 30'unun yağdan edilmesine özen gösterilmeli. Doymuş yağların damarlar için çok tehlikeli olduğu unutulmamalı.

Alkollü içkinin dozu kaçırılmamalı. Günde bir kadeh şarap, iki bardak bira normal sayılır.

Stresi azaltmak gerek. Baskı altında olan kişiler, kalp ve damarlar için zararlı olan alışkanlıklara itilirler.

B vitaminlerinin kalp krizi olasılığını inanılmayacak derecede azalttığı unutulmamalı. Sürekli olarak B vitamini takviyesi yapılmalı.

Her gün düzenli olarak E vitamini alınmalı.

Lifli besinlere ağırlık verilmeli.

Hastalık belirtileri

Göğüste sıkışma ve baskı (kola, boyuna veya çeneye doğru yayılan ağrı)

Birdenbire endişelenmek, yorgunluk ve halsizlik hissetmek

Bacaklarda özellikle ayak bileklerinde şişme

Sık sık soluksuz kalmak

Çarpıntı, soğuk ter, yüzün solması

Bulantı ve baş dönmesi

Mide ağrısı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle