GeriKelebek İşte ünlü Van Gölü Canavarı’nın heykeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte ünlü Van Gölü Canavarı’nın heykeli

Abone Olgoogle-news

Van’ın Gevaş İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Nazmi Sezer, Türkiye gündemini aylarca meşgul eden ‘Van Gölü Canavarı’nın heykelini diktirdi. Canavarın ayı pençesine benzeyen elleri bulunuyor.

Uzun tırnaklı pençeleri arasında maviye boyanmış bir Van Gölü maketi tutan 4 metre boyundaki canavar, bazılarınca ünlü çizgi roman ve sinema kahramanı ‘Godzilla’nın taklidi’ olarak yorumlandı. Van Gölü canavarını yalanlayanların bölge turizme darbe vurduğunu belirten Belediye Başkanı Sezer, şunları söyledi:

‘Van Gölü canavarı gerçektir, vardır. 1997 ve 1998 yıllarında gölde gezinen canavarı iki kez gözlerimle gördüm. Kafası at başına benziyordu. Kuyruğu tırtıllıydı. Bunu benim gibi birçok kişi de gördü. Bu tarif üzerine resim öğretmeni ve heykeltraş Murat Allahverdi, gördüklerimizin aynısını yapmayı başardı. Yaptırdığımız Van Gölü Canavarı heykeli, ilçemizin olduğu kadar Van’ın da simgesi haline gelecek ve burası turistlerle dolup taşacak.’

Bu da ünlü Loch Ness Canavarı’nın heykeli

Canavarlar, hayalet ve hortlaklar, günümüz toplumlarında ‘korku’dan çok ‘merak’ uyandırıyor. Dünyanın en ünlü canavarı ise İskoçya’da Loch Ness Gölü’nde yaşadığı öne sürülen canavar. Loch Ness canavarı, bugün bölgenin en önemli turizm kaynaklarından. Hakkında birçok araştırma yapılan, belgeseli çekilen Loch Ness Canavarı’nın yine tarife göre yapılmış heykelleri de bulunuyor.
False