GeriKelebek İstanbul’un ineklerinden 77’si bugün 5 bin liradan açık artırmaya çıkıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’un ineklerinden 77’si bugün 5 bin liradan açık artırmaya çıkıyor

İstanbul’un ineklerinden 77’si bugün 5 bin liradan açık artırmaya çıkıyor
refid:7744996 ilişkili resim dosyası

Tam 12 hafta boyunca İstanbul’un sokaklarını, meydanlarını süsleyen, insanların yanyana, üstüne tırmanarak fotoğraf çektirdiği inekler bugün saat 14.00’te açık artırmayla satışa çıkıyor. Elde edilecek gelir, sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacak.

Sanatçılar, öğrenciler ve ünlüler tarafından, her biri değişik firmaların desteğiyle tasarlanan ineklerin hepsi satılmıyor. İstanbulluların çok sevdiği ineklerin büyük bir bölümü sponsor şirketlere geri verilecek. Bu arada Şişli Belediyesi de bazı inekleri alarak parklara, okul bahçelerine yerleştirecek. Sponsorların bir bölümünün de inekleri kente bağışlaması bekleniyor.

Üç ay boyunca alışveriş merkezlerinde, meydanlarda, kaldırımların genişleyen noktalarında, her gün farklı bir inek görüp inceleyen, fotoğraf çektiren İstanbullular bu hayvanları çok sevdi. CowParade adı verilen açıkhava sergisi geçen hafta bitti. Geçen çarşamba, ineklerin bakım günüydü. Çünkü Atatürk Havalimanı, Şişli, Nişantaşı, Harbiye, Beyoğlu, Bebek,

Ortaköy, Sultanahmet, Kemerburgaz, Suadiye, Kanyon, Akmerkez, Profilo, Metrocity, Cevahir ve Tepe Nautilus alışveriş merkezlerinde sergilenen inekler, bu süre içinde epeyce tahribata uğradı. Üzerlerindeki eşyalar çalındı, boynuzları kırılanlar oldu, hatta Latif Demirci’nin yaptığı Press Bey ineğinin üzerindeki çizgiler ve yazıların bir bölümü kazındı. Ama çok vahşi bir vandalizm de yaşanmadı. Sergi sırasında tahrip olan inekler, geçen çarşamba Şişli Belediyesi İkmal Tesisleri ve Cevahir Alışveriş Merkezi’ne getirildi, burada tasarımcıları tarafından elden geçirilip onarıldı.

Açık artırma bugün Antik AŞ. tarafından Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenleniyor. Müzayedeyi Turgay Artam yönetecek. Elde edilecek net hasılatın yüzde 85’i Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği, Ana Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ve TEMA gibi sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacak, yüzde 15’i ise bu etkinliği düzenleyen CowParade International adlı özel şirkete kalacak.

MÜCEVHER İNEK 25 BİN YTL

İnekler, müzayedede 5 bin YTL açılış bedeliyle satışa çıkacak. Müzayede sonunda elde kalanlar olursa, onlar da 10 Aralık’a kadar 4 bin dolardan istenene satılacak. Bir istisna var: Ariş Kuyumculuk’un tasarladığı ve CowParade İstanbul müzayedesi için bağışladığı küçük inek biblosu. 78.34 gram altın üzerine 2 bin adet toplam 33,09 karat siyah ve beyaz pırlantalarla işlenmiş bu biblo da müzayedeye girecek. Açılış fiyatı 25 bin YTL olacak. Biblonun satışından elde edilecek gelirin tümü STK’lara verilecek.

İNEKLER MANDELA, ELTON JOHN, KRALİÇE RANİA, OPRAH WINFREY GİBİ ÜNLÜLERİN KOLEKSİYONLARINDA

İnek gösterisinin düzenlendiği her şehirde sergi bittikten sonra yapılan müzayede büyük ilgi topluyor. Müzayededen elde edilen gelir de sivil toplum kuruluşlarına aktarılıyor. Bugüne kadar çeşitli kentlerde yapılan CowParade müzayedelerinden 10 milyon doların üzerinde yardım toplandı. Elton John, Rolling Stones, Ringo Star, George Bush, Ürdün Kraliçesi Rania, Nelson Mandela, Eski Çekoslovakya Cumhurbaşkanı Vaclav Havel, eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın eşi Bernadette Chirac, Amerikalı talk show ustası Oprah Winfrey gibi birçok tanınmış isim, inek heykellerini koleksiyonlarına kattı.

SERGİ VE MÜZAYEDE REKORLARI

Müzayede rekoru 3 milyon 500 bin dolar. Sotheby’s müzayede şirketinin Chicago’da düzenlediği bu açık artırmada telefonla 1.4 milyon dolar, canlı olarak da 2.1 milyon dolar satış yapıldı.

New York’ta 140 inek toplam 1 milyon 351 bin dolara satıldı. İneklerin ortalama bedeli 25 bin dolar oldu. Bu müzayedede en yüksek teklif ünlü mücevher firması Tiffany Co.’nun ineklerine (bir inek 60 bin, ikinci kristal inek 60 bin dolar) verildi.

Müzayedeye rekor katılım 1500 kişiyle Londra’da oldu.

En fazla inek sergileyen şehirler sırasıyla şöyle: New York 520, Chicago 320, Houston 310, Prag 212, İstanbul 203, Londra 185, Manchester 156, Kansas City 150.

Londra’da İngiltere Kraliçesi, Buckhingam Sarayı’nın bahçesini CowParade’e açtı.

SAYILARLA COWPARADE İSTANBUL

203 inek heykeli, 150 sanatçı ve onlara destek veren 85 firma katıldı.

Sergi 1 Ağustos-31 Ekim arasında yapıldı.

150 tasarımcısı arasında Alinur Velidedeoğlu, Bahadır Baruter, Can Yalman, Cemil İpekçi, Cengiz Abazoğlu, Erdil Yaşaroğlu, Ertuğrul Ateş, Günseli Kato, İsmail Acar, Latif Demirci, Mehmet Aksoy, Nil Karaibrahimgil, Ömer Uluç, Reha Erdoğan, Rıfat Özbek, Selçuk Erdem, Sezen Aksu, Şahin Paksoy, Tuana Büyükçınar, Yılmaz Zenger, Zeynep Fadıllıoğlu gibi tanınmış isimler vardı.

Etkinliğin ana sponsoru Sütaş, iletişim ortağı Hürriyet, Kanal D ve D-Smart’tı. Proje danışmanlığını EuroRSCG 4D yaptı. Resmi taşıma ve lojistik desteği UPS’den alındı. Yayın ve satış desteğini D&R, tanıtım desteğini TAV Havalimanları Holding, iletişim desteğini PRO iletişim üstlendi. Ajans Press, Kanyon, Akmerkez, Cevahir, Profilo, Metrocity, Milli Reasürans Çarşısı, Yapı Endüstri Merkezi, Mynet, Boyner, Nova, İkiNokta Haritacılık gibi kurumlar, mekandan basıma iletişimden medya takibine kadar etkinliğe destek verdiler.

Ana sponsor Sütaş, ayrıca 12 buzağı heykelinin yapılmasını sağladı. Kanyon’da sergilenen bu buzağılar müzayedeye katılmıyor.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle