GeriKelebek İntizar Ihlamurlar Altında patladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İntizar Ihlamurlar Altında patladı

İntizar Ihlamurlar Altında patladı
refid:4481166 ilişkili resim dosyası

Ihlamurlar Altında, Kanal D’de sezon başından beri, cuma akşamları yayınlanan bir dizi. Dizinin jenerik müziği öyle ilgi gördü ki, kısa sürede hem bilgisayarlara hem de cep telefonlarına en çok indirilen ezgi oldu. Müziğin bu kadar sevilmesi Sibel Can, Özcan Deniz ve Muazzez Ersoy gibi isimleri de bu müziğe söz yazıp kendi albümlerinde söylemek üzere harekete geçirdi.

Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık, parçaya söz yazımı talebi artınca sesini ve sözlerini çok sevdiği İntizar Arslan’a teklif götürdü. İlk kez 1998’de Ferdi Tayfur’un keşfi olarak müzik dünyasına adım atan İntizar’ın bugüne kadar Gelincik, Gecenin Nemi, Aldanırım ve Nazar Boncuğu adlı yayınlanmış dört albümü var. Bu albümleri zamanında epey ses getirmişti ama İntizar Ihlamurlar Altında şarkısıyla sanki yeni keşfedilmiş gibi oldu: "Çok doğru bir şey yaptığımdan emindim ama bu kadar çok sevileceğini ve böyle bir noktaya gelebileceğini hiç düşünemedim. Telefonlarım susmuyor, konserlerden başımı kaldıramıyorum. Bir yandan da birçok yeni dizi ve film müzikleri için teklifler alıyorum. Ama bunlar saman alevi gibi, beni heyecanlandırmıyor. Her zaman yaptığım gibi soğukkanlı düşünüp öyle adım atmaya çalışıyorum."

İntizar Arslan’ın (32) Ihlamurlar Altında dizisinin müziğiyle tanışma öyküsü ilginç:

"Bir gece evde bulaşık yıkıyordum. Televizyondan bir müzik geldi kulağıma. Ne kadar güzel bir müzik bu ya, dedim. Aradan birkaç hafta geçti. Kalan Müzik’ten aradılar. Bir dizi müziği var, senin söz yazmanı istiyoruz, diye. Müziği dinleyince o gece evde duyduğum müzik olduğunu fark ettim."

İntizar’ı arama fikri Hasan Saltık’ın: "Kısa sürede bu müziğe söz yazılması için büyük bir talep oluşmaya başladı. Benim aklıma hem sesini hem sözlerini çok sevdiğim İntizar geldi" diyor. Dizinin müziklerini yapan ve bu şarkının bestecisi olan Nail Yurtsever, Kalan Müzik’le çalışıyor. Daha önce de Seher Vakti, Esir Kalpler ve Sultan Makamı dizileri için de müzikler yapmış.

İntizar önce "Ben müzik üzerine söz yazmasını beceremem." demiş. "Ama o dönem ben de aslında tam da dizide anlatıldığı gibi bir ihanet yaşıyordum. Kafam karışık, kalbim kırıktı. Sonra, evde pencere önüne kedi gibi oturduğum karlı bir kış gecesi bir anda ilk iki dize geldi aklıma ’Kar tanesi gibi nazlı/ Kuş kanadı gibi kırık’... Dönüm noktası o iki dize oldu. Devamını üç dakikada bitirdim. Sonra okudum ve gönderdim. Çok sevdiler."

DİZİYLE TANINMAK DAHA KOLAY

Zaten dillerden düşmeyen ezgi, İntizar’ın sesi ve sözleriyle kısa sürede olay haline geldi. İntizar, bu durum karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor "Gülerken ağlıyorum aslında. Bu kadar çok sevileceğini ve böyle bir noktaya gelebileceğini hiç düşünemedim. Bir gazete geçenlerde ’Yeni bir star doğuyor’ diye bir haber yaptı. Bu sektörde yeni değilim ki. Albümlerim her zaman çok sattı. Sadece çok dikkat çekmemiş olabilirim. Bu şarkıyı başka bir zamanda yapsaydım, bir albümümde okusaydım yine herhalde kimse beni tanımayacaktı. Dizi sayesinde her hafta o şarkı jenerikte yayınlanınca, insanların şarkıyı duyması kolaylaştı. Dizi, hem beni hem şarkıyı çok kısa sürede duyurdu. Demek ki sadece iyi bir ses, iyi sözler ve iyi bir şarkı yetmiyor. Promosyonun da iyi yapılması lazım. O yüzden dizi müzikleri yapmaya devam edeceğim."

İntizar Tunceli’li bir ailenin 10 çocuğunun sonuncusu olarak 1974 yılında Tunceli’de dünyaya doğdu. Ailesi İzmir’de yaşıyor. Babası asker emeklisi. Anne ev hanımı. İntizar, çok modern bir ailesi olduğunu söylüyor. "Evde her zaman benim fikirlerime değer verdiler. Her yapılan işte mutlaka benim de fikrim sorulurdu. Bana çok güveniyorlardı."

Babasının görevi sebebiyle önce Muğla’ya ardından da İzmir’e yerleşiliyor. İzmir, İntizar’ın çocukluğunun ve gençliğinin çok önemli bir bölümünün geçtiği yer. Müzikle ilgili hatırladığı ilk şey, İzmir’den mahalle komşuları İbrahim Bey’in onu her görüşünde yanına çağırıp türkü söyletmek istemesi. Okulda da arkadaşları ve öğretmenleri...

SİBEL CAN KONSERİNDE KEŞFEDİLDİ

İntizar’ın kalabalıklar tarafından ilk fark edilişi, İzmir’de düzenlenen bir müzik yarışması. Jüride Melih Kibar ve Arif Sağ gibi önemli isimler var. İntizar, hem Türk Halk Müziği hem de pop müzik dalında birinci olur. Yarışmadan bir süre sonra İzmir’e İntizar’ın en sevdiği seslerden biri, Sibel Can gelir. İntizar’ın o konseri organize eden radyocu arkadaşları, kuliste Sibel Can’a ondan bahseder. Sibel Can da İntizar’ı merak eder ve sahneye çıkarır. İşte bu an İntizar’ın hayatının dönüm noktalarından biri olur.

Konseri izleyenler arasında bulunan Ahmet Selçuk İlkan ve Ferdi Tayfur, konser sonrası İntizar’la irtibata geçer, Ferdi Tayfur, İntizar’a, sesini çok beğendiğini ve ona albüm yapmak istediğini söyler.

İntizar’ın kendi söz ve müziklerinden oluşan ilk albümü Gelincik 1998’de Ferdi Tayfur’un müzik şirketi FerdiFon tarafından yayımlanır. Albüm 400 bin satışa ulaşır. İkinci albümü Gece Nemi 700 bin; Erol Köse’den çıkan üçüncü albümü Aldanırım ise 500 bin satar: "Üçüncü albümden sonra müziğe ara verdim. Şirketimle sorunlar yaşadım. Üzüldüm ve kırıldım. Ne işim var benim burada, dedim. Bir ara başka bir iş yapmayı bile düşündüm ama şarkılar peşimi bırakmadı. Şarkı yapmaya devam ettim. Şarkı yapmaya devam ettikçe de kopamadım müzikten."

EN ÇOK İNDİRİLEN PARÇA

Nail Yurtsever bestesi, İntizar’ın söz yazımından çok önce, enstrümantal haliyle meşhur oldu. İnternet üzerinden hem bilgisayarlara hem de cep telefonlarına en çok indirilen parçaydı. Bu sözsüz halinin yer aldığı soundtrack albümü Kalan Müzik etiketiyle Ocak 2006’da yayımlandı. Sözlü haliyle ilk kez dizide mart ayı başında yer aldı. Şarkının sözlü hali de çok ilgi görünce albüm kaçınılmaz oldu. İntizar’ın müzik şirketi Boğaziçi Müzik, İntizar’ın temmuz 2005’te çıkan Nazar Boncuğu albümüne Ihlamurlar Altında şarkısını da ekleyerek mart ayında albümü tekrar piyasaya sürdü. İntizar bu albümle 100 bin satan albümler kategorisinde altın plak ödülü aldı. Şarkı internette yasal olan ve olmayan bütün mp3 sitelerinde en çok indirilenler arasında bir numara.

İŞTE O ŞARKI

Ihlamurlar Altında

Söz: İntizar

Müzik: Nail Yurtsever

Kar tanesi gibi nazlı

Kuş kanadı gibi kırık

Yar tenine haram değdi

Zamansız bu ayrılık

Kalbimi gömdüm

toprağa

Ihlamurlar kan ağladı

Nasıl bir vedadır bu yar

Gözyaşın gözümden

damladı

Dillerim lal dokunmayın

Aşkı bende, sokulmayın

Başımı bana (yere) eğdir

Bu yarayı kanatmayın

El yastığı yaban

gelmez mi

İçin benim kadar

üzülmez mi

Her dünyada ahım

peşinde

Aşkın bana hesap

vermez mi

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False