GeriKelebek İbrahim makbullükten maktullüğe geçecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İbrahim makbullükten maktullüğe geçecek

İbrahim makbullükten maktullüğe geçecek
refid:18701356 ilişkili resim dosyası

Geçen sezon en çok ‘Muhteşem Yüzyıl’ konuşuldu... Kanuni Sultan Süleyman, Pargalı İbrahim ve Hürrem Sultan tarih sayfalarından kanlı canlı evlerimize girdi. Ama Osmanlı tarihine yön veren bu karakterler susmayı tercih etti. Show TV’de yayınlanan ve ilk bölümü dışında ‘tekrarı olmayan’ dizinin iki önemli karakterini canlandıran Halit Ergenç ve Okan Yalabık da bir daha ‘tekrarı olmayacak’ bu röportaj için ilk kez bir araya geldi. Hem diziyi hem dostluklarını anlattı

‘Muhteşem Yüzyıl’ setinde ilk karşılaşmanızı hatırlıyor musunuz?
HALİT ERGENÇ: Aslında 1990’lı yılların sonunda ‘Zeybek Ateşi’ dizisinde birlikte rol almıştık. Okan benim her zaman çok sevdiğim bir adamdı. Hep bir araya gelmeye çalışır ama işlerden dolayı fırsat bulamazdık.

Dizinin kadın oyuncularıyla bir araya geldiğimde gündem modaydı. Sette neler konuşuyorsunuz?
OKAN YALABIK: Mutlaka Osmanlı dönemiyle ilgili konuşuyoruz. İnternette veya diğer yerlerde karşılaştığımız her şeyi birbirimizle paylaşıyoruz.

Kanuni ve Pargalı karakterleri sokakta nasıl tepkiler alıyor?
H.E: İnsanlar arada bir cam var, biz o camın arkasındayız ve duymuyormuşuz gibi davranıyor. Örneğin, beni görüyorlar ve sanki televizyondaymışım gibi farkında olmadan çok yüksek sesle konuşuyorlar. Yanımdayken “Bak bu Süleyman” diye bağırıyorlar. Sonra yüzüme bakıp geri gidiyorlar (Gülüyor).

Yeni sezonda dizide bizi neler bekliyor?
H.E: Kaldığımız yerden devam edeceğiz. Sonra Mohaç Savaşı dönemine bağlanacağız. Sezon içinde zaman aşımları olacak.

Kanuni ile Pargalı arasındaki ilişki nasıl şekillenecek?
O.Y: Gizli, soğuk, zaman zaman da sıcak bir çatışma başlıyor. İbrahim’in makbullükten maktullüğe geçtiği dönemi izleyeceğiz.

İkili arasındaki eşcinsel ilişki söylentilerine ne diyorsunuz?
H.E: Dizide böyle bir şey işlemiyoruz. Dizi başlamadan çıkan tanıtımlar insanların kafasında birtakım çağırışımlara sebep oldu. Bazı şeyleri, bazı şekillerde anlatacağımızı düşündüler. Ama bu onların hayal gücüydü.

FÜTURSUZLUK LEZZETLİ GELİYOR

Hürrem Sultan’a gelirsek. Hürrem bu iki karaktere ne ifade ediyor?
/images/100/0x0/55ead4bdf018fbb8f8997c5f

H.E: Süleyman’ın canının parçası.
O.Y: İbrahim’in can düşmanı! Etkin bir karakter ve birçok şeyin sebebi. Ve belki de bu zamanki sınırların böyle olmasını bile dolaylı yoldan etkileyen bir karakter.

İbrahim neden Hürrem’den bu kadar nefret ediyor?
O.Y: Burada iktidar durumu çok belirleyici. Pargalı, Süleyman’la çok genç yaştan beri hayat, sanat ve savaş taktikleri üzerine çok şey paylaşmışken araya giren üçüncü bir karakter suları bulandırıyor.

Peki Süleyman niye bu kadar seviyor Hürrem’i?
H.E: Saray içinde yaşamak haneden üyesi olmak, kurallar demek. Hürrem ise fütürsuz... Süleyman’a en lezzetli gelen kısmı da bu. Süleyman onun yanında nefes alıyor.

Günümüzde de erkekler bundan mı hoşlanıyor?
H.E: Erkek veya kadınla ilgili değil. Biraz sıradışı yaşayan biri, herkese çekici gelir.

Hürrem zekasıyla Süleyman’ı elde ediyor. Sizce güzellik mi zeka mı?
H.E: Zeka. Bu herkes için geçerli. Bazı insanlar vardır konuştukça çirkinleşir. Bazı insanlar da konuştukça güzelleşir.

HALİT ERGENÇ
Süleyman'ı her dakika yatağa sokmadık

Kanuni olmanın en zor yanları neler?

- Çok eski bir tarihi anlattığımız için Süleyman’la empati kurmak zor. Bir de herkesin ona verdiği isimle cihan padişahı olması, kıtaları yönetmesi ve o kadar büyük zenginliğe sahip olması, etrafındaki herkesin onun kulu olması sebebiyle onu anlayabilmek için fazla çalışmak gerekiyor.

Dizinin etkisinden olsa gerek her an kellemi uçurabilirmişsiniz gibi geliyor. O kadar sert bir adam mısınız?
- Hayır. Süleyman’la alakam yok. Ama dışarıda da beni tanımayıp dediğin gibi düşünerek mesafeli davrananlar çıkıyor.

Peki Süleyman sizce de gerçekten kadın düşkünü mü?
- Padişahı hiç öyle göstermedik. Hatta onu bugüne daha fazla uyarladık. İnsanların kadın düşkünü dediği adam, aslında başka bir dönemde başka kriterlerle yaşıyor. Ve padişah olmasının da ayrıcalıklarını kullanıyor. Bunları mümkün olduğu kadar izlenebilir ve kabul edilebilir şekilde gösteriyoruz. Yoksa Süleyman’ı her dakika yatağa sokmadık. Kaldı ki haremde o dönem yazılan sefalar, eğlenceler var. Ama sadece bu kadar değil 13 seferi var. 46 yıllık hükümdarlığın 10 yılı İstanbul dışında geçmiş. 36 yıl evdeymiş. Bu dönemde siyasi bir sürü şey gerçekleştirmiş tabii ama evi neresi: Harem...

Haremden aşka gelirsek. Size Kanuni ve Hürrem’in tutkulu aşkı mı, İbrahim ve Hatice’nin naif aşkı mı daha çekici geliyor?
- Tutkulu, naif aşk... Zaten bir aşkta ikisi de olmaz mı?

Peki sokakta Hürremciler mi Mahidevrancılar mı daha çok?
- İkiye bölünmüş durumdalar. Sanıyorum Hürrem’i sevenler daha çok.

Süleyman’a kızan yok mu?
- Hayır, padişaha kimse kızmıyor. Süleyman’ın zaten o döneme ait yaptığı bir yanlış yok. Mahidevran’ı aldatıyor gibi bir durum da yok. Bunu insanların kafasına biz koyduk. O dönemde, ne Mahidevran Hürrem’i, ne Hürrem Mahidevran’ı kıskanabilirdi. Bunlar ancak arkadan entrikayla olabilirdi. Ama padişaha söylenemezdi.

Süleyman bugün yaşasa ne olurdu?
- Başarılı bir adam olurdu. Emrinde 100 binleri çalıştırırdı ve yine sanatkâr olurdu. Ama çok sıkıntı da çekerdi. Demokrasi, kadın erkek eşitliği, anayasa... Bir hayli sıkıntılı olurdu.

OKAN YALABIK
Kadınlar bana değil rolüme ilgi gösteriyor

Birçok projede başrolde yer aldınız. Ama Pargalı İbrahim rolüyle hayran sayınızın katlanmasını neye bağlıyorsunuz?

- Buna sebep olan çok dinamik var. Senaryo, rol arkadaşları, yapımın titizliği... Pargalı çok ilginç ve merak ettiğim bir karakter. Severek oynamaya çalışıyorum. Gerçekten tercihlerini neden bu şekilde yaptığı, iktidarla ilişkisi ve hayatı algılaması çok ilgimi çekiyor. Tam olarak bir sonuca da varamadım.

Hatice ve İbrahim aşkı kadınları kendine hayran bıraktı. Siz de o kadar romantik misiniz?
- İşin ben tarafını geçelim. Ama Pargalı ve Hatice ilişkisinde önemli olan, Hatice’nin saray insanı olmasına rağmen sarayın sert hayatının içinde yer almaması. O korunaklı bir bölgede büyümüş, steril bir kadın. Burada da naifliği sağlayan, Hatice’nin bu durumu. Pargalı kesinlikle romantik. Ama sert bir romantik.

Sert romantizm nasıl oluyor?
- Bir tarafta böyle bir aşk yaşarken bir kapıdan çıkıp onlarca kelle alabilecek bir adam.

Kadınların size ilgilisinin altında rolünüzün etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?
- Evet, ilgiyi Pargalı İbrahim Paşa’nın yetenekleri ve hayatına bağlıyorum.

Özelinizde neler yaparsınız?
- Çok dışarıya çıkmıyorum. İşten geri kalan zamanda dinleniyorum. Müzik ve fotoğrafla uğraşıyorum. Sakin ve rahatlatıcı uğraşlar buluyorum.

Büyük Ev Ablukada isimli grupta müzik yapıyorsunuz. Çok da öne çıkamadınız ama neden?
- Ben sadece kayıt ve mikslerle ilgileniyorum. Böyle olmasını biz istedik...

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False