Mükemmel trileçenin sırları

Güncelleme Tarihi:

Mükemmel trileçenin sırları
Oluşturulma Tarihi: Nisan 25, 2015 01:00

Kimi Arnavut tatlısı diyor kimisi üç farklı sütten yapıldığını iddia ediyor. Peki bu tadın asıl sırrı ne? Son dönemin en popüler tatlısının kökenini, en lezzetli halinin izini sürdüm. İşte Trileçe hakkında bilmeniz gereken 3 şey.

Haberin Devamı

Namı diğer trileçe bizim topraklarımıza Arnavut tatlısı olarak geldi. Önce Fatih’te birkaç pastanede ve Arnavut kökenli ailelerin ‘anneannelerinin yaptığı tatlı’ olarak bildik. Sonra kenarda köşede, irili ufaklı kahvelerde afişler gördük. Sonra trileçe deyince gözleri parlayanları. En son olarak da “tri-leçe üç süt demek, yani manda, koyun ve keçi sütünün karışımından yapılır” diyenler.... Benim de Trileçenin menşei, içeriği ve en lezzetli haliyle ilgili şüphelerim oldu. Bana göre trileçenin ‘üç süt’ ifadesiyle, üç farklı süt kullanımından değil, sütün üç farklı halinden bahsediliyor. Birincisi sütün süt hali, ikincisi krema hali ve üzerindeki karamel yerine de üçüncü olarak süt reçeli hali olabilir mi diye düşündüm ve atölyede kendi trileçemizi yaratma çalışmalarına girdik. 30-35 versiyon denedik. Amacım kurduğum komplo teorisinin işler bir mantığı olup olmadığını görmekti.

Haberin Devamı

İSMİ ASLEN NEREDEN GELDİ?

Hürriyet Kelebek ekinde Ayşe Aral’ın yazısında: “Arnavutluk kökenli bir gurme dostum, zamanında Arnavutluk’ta Güney Amerika dizilerinin çok izlendiğinden dolayı bu tatlının ülkede çok popüler olduğunu, damak tadı olarak da çok uyduğu için ülkede hızla yayılıp, boynuz kulağı geçer hikâyesindeki gibi, muhtemelen Güney Amerika’daki örneklerinden daha iyi yapılmaya başlandığını anlatmıştı bana. Biz Eduardo’ları, Marimar’ları izlerken, Arnavutluk’ta tatlıları,yemekleri izliyorlarmış” der. Bu enteresan bir sav. Ancak tramisunun hayatımıza ne kadar çok girdiğini ve milli bir tatlıdan da yaygın yapıldığını düşünürsek böyle bir durum mümkün.

Mükemmel trileçenin sırları

TARİFİ KİMLERDEN ÇIKTI?

Bu kekin Amerika’nın kuzey, güney ve orta kesimlerinde ve de Karayipler’de popüler olduğu... Bir taraftan da ıslatılarak yani bir nevi tirit olarak yapılan bu kekin Ortaçağ Avrupası’ndan gelmiş olabileceği. Kim bilir Avrupa’ya da Endülüs yani Emeviler’den geçmiş bir ekmek kadayıfı versiyonu da olabilir. Meksika’da da 19. yüzyılda tiritlenmiş kekler gözüküyor. Ancak en büyük kanıtlardan bir tanesi de bir markanın ‘koyulaştırılmış süt’ kutularında ve İkinci Dünya Savaşı zamanında tres leches tarifi veriyor olması. Latin Amerika’da Arjantin, Şili, Küba Meksika ve Venezuela’nın iştiraklerıyla bunun yayılmış olması gerçeği ile aslen belli özellikler netleşiyor.

AMERİKA’DAKİ TRİLEÇE ÜÇ SÜTTEN Mİ?
İşte burada her şey yerine oturuyor. Kullanılan üç farklı süt değil sütün üç hali. Uçurulmuş ama aynı zamanda şekerli ve süt reçeline benzeyen bir süt, yarı yarıya suyu uçurulmuş süt ve tam yağlı sütten yapılıyor olması.
İşte bu delillerle benim içgüdülerimin birleştiği noktada daha lezzetli olabilecek trileçeyi hayal etmeye başladım. ve sütün üç halinden krema, süt reçeli, tam yağlı sütle Refikaca bir trileçe ortaya çıktı. Diğer trileçelerle yarışma kaygısı yok. Ama bir kez yapıp tadına bakmanızı çok ama çok isterim...

Haberin Devamı

Mükemmel trileçenin sırları


Refikaca Trileçe

** Dört yumurtayı 1-1.5 dakika kadar mikserle orta devirde çırpın. 300 gram tozşekeri azar azar ekleyin. Çırpmaya devam ederken içinizden 15’e kadar sayın. Tekrar 2 kaşık şeker ekleyin ve tekrar 15’e kadar sayarak çırpın. Bu şekilde tüm şeker bitene kadar ekleyin ve çırpın. Ayrı bir kapta 300 gram unu, 175 gram tereyağını, 250 mililitre sütü, 1 paket kabartma tozunu ve 1/3 çay kaşığı tuzu çırpın. Bunu yumurtalı karışıma ekleyip yavaşça spatulayla altını üstüne getirerek sürekli aynı yönde karıştırın.
** 28x25 cm ölçülerinde dikdörtgen bir kek kalıbını yağlayıp unlayın, 160 derecedeki fırının orta rafında 30 dakika pişirin. Ardından en alt rafa koyup 5 dakika aynı derecede pişirin. Fırından çıkarıp soğumaya bırakın.
** Süt karışımı için: 200 ml inek sütünün 1/3’ünü, 90 gr tozşekeri ve 80 mililitre kremayı küçük bir tencerede ısıtın. Şeker eridikten sonra farklı bir kaba alın ve 400 mililitre soğuk süt daha ekleyin. Kekinizi ıslatacağınız karışım hazır.
** Süt reçeli için: Bir litre sütle 120’şer gram tozşekeri ve kahverengi şekeri hafif derin bir tencerede karıştırın, ocağa alın. Süt kaynamaya başlayınca altını kısın ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyip, tel bir çırpıcıyla çırpın. Köpürme işlemi hafiflediğinde mümkün olan en kalın tabanlı, yayvan tencereye aktarın ve yaklaşık 3 saat çok kısık ateşte ara ara çırparak pişirin. Son 5-10 dakikada altını çok az açın. Kıvamlandığında altını kapatın ve biraz daha karıştırarak soğumaya bırakın. Kek soğuduktan sonra daha geniş ve derin kabın içine ters çevirip çıkarın. Süt karışımını döküp tercihen bir gece bekletin. Kek iyice ıslanıp karışımı içine çekince üzerine soğumuş süt reçelini de ince bir tabaka halinde sürüp sütün bu harika üç halini afiyetle yiyebilirsiniz.

BAKMADAN GEÇME!