Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

Güncelleme Tarihi:

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık
Oluşturulma Tarihi: Şubat 27, 2021 07:00

Ellerimizi 20 saniye boyunca ve sık sık yıkamak koronavirüse karşı en büyük silahlarımızdan biri. Ancak bazı içerikler bize zarar veriyor. Doğru sabunu nasıl seçeceğimizi uzmanlara sorduk, “Hayvansal yağlı sabunlardan kaçının” diyorlar.

Haberin Devamı

Ellerin sık yıkanması deri kuruluğuna ve buna bağlı tırnak mantarına yol açarken dezenfektanlar içerdikleri kimyasallar nedeniyle tahrişe ve hatta alerjik el egzemasına neden olabiliyor. Bu gibi problemleri engellemek için ellerimizi yıkarken kullandığımız sabunlara ve içeriklerine dikkat etmemiz gerekiyor. Radika Aromaterapi’nin kurucularından aromaterapist Derya Acar ve dermatolog Dr. Selma Salman’a sabun seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sorduk.

KASTİL SABUNA İLGİ ARTTI
Radika Aromaterapi’nin kurucularından aromaterapist Derya Acar

Sabun ya da dezenfektan kullanmak virüsten korunmak için oldukça etkili ancak doğru sabun tercihi yapılmadığı zaman ellerin yağ dengesi bozuluyor. Yanlış sabun kullanmaya devam ettikçe ellerde kuruma, çatlama ve hatta egzama gibi hastalıklar baş gösteriyor. Bu sorunlardan korunmak için binlerce yıllık, geleneksel yöntemlerle üretilen zeytinyağı sabunlarından kastil sabunu cilde zarar vermek bir yana fayda sağlayarak en büyük kurtarıcımız oluyor. Zeytinyağı, doymamış yağ asitleri bakımından çok zengin bir madde olduğundan, epidermisteki nemin yenilenmesine yardımcı oluyor.

Haberin Devamı

İçeriğindeki A ve E vitaminleri gibi antioksidanlarla cildin nefes almasını sağlarken ölü deri hücrelerinin doğal olarak atılmasını destekliyor.

Kastil sabunları yaşlanmayı geciktiren, nemlenmeyi destekleyen yapısıyla düzenli kullanımlarda sabunlardan doğan tüm şikâyetlere son veriyor. Özellikle pandemiyle birlikte kastil sabunlarına olan talep arttı.

Sabunları iki ana gruba ayırabiliriz: Endüstriyel ve doğal sabunlar. Endüstriyel sabunların kolay köpürmesi için kullanılan titanyum dioksit ya da tetrasodium EDTA gibi katkı maddeleri onları zararlı hale getiriyor. Bu sabunlara deterjan gözüyle bile bakabiliriz. En zararlı maddelerden olan parfümler sabunlarda sürfaktanlar ve diğer katkı maddelerinin kötü kokularını gizlemek ve maskelemek için kullanılır. Lavanta, çiçek, hanımeli, yabangülü vb. isimlerle adlandırılan kokuların elde edilmesi için kullanılan kimyasal maddelerin yüzde 90’ı petrolden üretilen sentetik maddeler. Ayrıca hayvansal yağlarla üretilmiş sabunlar da cildimiz için iyi sonuçlar vermiyor.

Haberin Devamı

Doğal sabunlarsa zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, hintyağı gibi bitkisel yağlardan üretilir. Genelde içeriğinde parfüme yer verilmez. Örneğin biz sabunlarımızı uçucu yağlarla kokulandırıyoruz. Böylelikle doğal yağların iyileştirici gücüne uçucu yağların etkilerini de eklemiş oluyoruz.

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

TIRNAKLARDA MANTAR ENFEKSİYONUNA DİKKAT
Uzman dermatolog Dr. Selma Salman

Sıvı sabunların yerine cilt pH dengesine daha uygun olan kalıp sabun kullanılmalı. Eğer sıvı sabun kullanmak istiyorsak eczanelerde satılan dermatolog onaylı dermokozmetik ürünleri tercih etmeliyiz. Bu sabunlar kokusuz yani parfümsüz ve renksiz olmalı. Her el yıkamadan sonra yağ bazlı, kokusuz pomat veya merhem formunda nemlendiriciler (saf vazelin gibi) veya bariyer kremler kullanılmalı. Kolonya, ıslak mendil, dezenfektan gibi ürünleri sabunla elimizi yıkayamayacak durumdaysak kullanmalıyız. Her zaman ilk tercihimiz sabunla el yıkamak olmalı.

Haberin Devamı

Eller sert şekilde yıkanmamalı, suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat etmeliyiz. Kuru ve soğuk kış aylarında eldiven takmak da el sağlımız için önemli. Sık el yıkamak bir süre sonra derinin koruyucu bariyerini bozar, elde kuruluk ve çatlamalar oluşmaya başlar. Bunun sonucunda da el egzaması dediğimiz el üzerinde kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık gelişir. Elimizde gelişen çatlaklar enfeksiyonlar için giriş kapısı oluşturabilir. Tırnak etrafındaki deride, dolama gibi bakteriyel ya da siğil gibi viral enfeksiyonlar gelişebilir, tırnaklarda mantar enfeksiyonu oluşabilir.

Valerie Dayan
Gazeteci, güzellik uzmanı

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

Haberin Devamı

Etem Ruhi sabun seti zeytinyağıyla üretilmiş, el yapımı üç parçadan oluşuyor. 90 lira.

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

Byredo el sabunlarının cildi yumuşatmasının ve nemlendirmesinin nedeni içerisindeki gliserin ve shea yağı. 240 lira.

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

Zeytune Farm el yapımı zeytinyağı özlü sabun, lavanta uçucu yağı içeriyor. Kantaron yağı sayesinde de cildi yatıştırıyor. Hassas ciltlere uygun. 70 lira.

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

Abtira Garden Olive kastil sabunu sadece zeytinyağından yapılmış. İçeriğinde gözenekleri tıkayan hiçbir komodojenik yağ bulunmuyor. 50 lira.

Haberin Devamı

Neslişah Şatıroğlu
Hürriyet Ekler stil yazarı

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

Doğal içerikli ürünleriyle Misbahçe’de el yapımı, tamamen doğal farklı kokulu ve içeriklere sahip ürünler bulabilirsiniz. 30 lira.

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

Yves Rocher’nin lavantalı, böğürtlenli ve Hindistan cevizli sabunları kokusuyla cezbediyor. 19 lira.

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

Atelier Rebul’da katı ve sıvı sabun çeşitleri mevcut. Yeşil çaylı olanı antioksidan özelliğiyle cildi besliyor. 40 lira.

Çeşit çeşit sabun; hem hijyen hem sağlık

Bade Natural’da farklı ihtiyaçlarınız için tasarlanmış birçok çeşit bulmanız mümkün. Peeling etkili sabun 19 lira.

Haberle ilgili daha fazlası: