GeriKelebek Her şey kırmızı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her şey kırmızı

Kırmızıyı nasıl bilirsiniz? Ateş gibi, kan gibi. Mutlaka özel anlamlar barındıran bir renktir. Hele giyildiğinde. Bu yıl giysi ve aksesuvarlarda kırmızı altın çağını yaşıyor.

Vahşet tiyatrosunun öncüsü Antonin Artaud, birgün kendisine ziyarete gelen ünlü Fransız yazar Anais Nin'i tepeden tırnağa kırmızı giysiler içinde görünce, şöyle geçirir aklından: ‘‘Bir savaşçı gibi.. Arzularıma boyun eğmeyeceğini anlatmak istiyor, direnmeye geldi.’’

Biz gardroplardaki kırmızıyı hep ‘‘seksi’’ bir renk olarak biliriz öteden beri. Ama kimilerince ‘‘savaş’’ rengi.

Kırmızı... Kültürlere göre farklı sembolik anlamlar taşıyor. Zodyak dilinde kırmızı, savaş tanrısı Mars'ın rengi. Tutku, hırs ve duygusallığı simgeliyor. Yaşamla doğrudan bir ilişkisi var: ‘‘Hayat veren’’ bir renk.

Hint kültüründe ana tanrıçanın rengi kırmızı. Yaratıcılık ve hareketi simgeliyor.

KAN RENGİ

Tarihöncesi insan, canlanmasını istediği nesneleri çizerken kırmızı renk kullanırmış. Kan renginde olduğu için...

Hristiyan sanatında, kırmızı aşkı, sevgiyi ve iyiliği temsil ediyor.

Hangi kültürde olursak olalım, kırmızılar giymiş bir kadın gördüğümüzde ondan bir sinyal geliyormuşcasına yüzümüzü ona çeviririz.

Kırmızılı bir kadın kendine baktırır. (Filmi bile vardı. Güzeller güzeli Kelly LeBrook ile komik adam Genhe Wilder başroldeydiler). Kırmızı dikkat çeker. ‘‘Ben önemliyim’’ der. Alarmın en esaslısı ‘‘kırmızı’’ alarm değil midir?

Genellikle kırmızı, moda dünyasında ‘‘seksi’’liği çağrıştırır. Kimbilir belki tutku ve arzunun rengi sayıldığı içindir. ‘‘Seks’’, moda ve kozmetik dünyasında bir süredir uzun bir uykuya dalmıştı. Geçen yıldan beri, seksin geri dönüşü yaşanıyor. Makyajdan, parfüme, aksesuvardan giysilere; seksi görünmek bu yıl tartışmasız ‘‘in’’...

Bu yıl modacılar karar verdi: kırmızı giyilecek. Yalnızca giyim mi? Aksesuvarlar, çanta, ayakkabı, eldiven... Giyim kuşamda aklınıza ne gelirse.

FARKEDİLİRSİNİZ

Kırmızı giymek, ‘‘farkedilme’’nin en garantili yolu. Çünkü zihinlerde kırmızının özel bir yeri var. Bilinçdışımızı kıpırdatan bir renktir. Bu nedenle kırmızı giyinmek kimilerine göre cesaret ister. Neden? Herhalde bir tür ‘‘vaat’’i imgelediği için.

Yeni binyıla cesur giriyoruz. Renkte, çizgide, modelde, hatta parfümde. (Örnek mi? Gucci'nin yeni parfümü Rush, kıpkırmızı bir kutuda bekliyor sizi; kokusuna gelince, piyasaya çıktığında koklar koklamaz sizi etkileyecek. Çünkü gerçek anlamda çarpıcı). Yalnızca giysiler değil, ayakkabı ve çantada da kırmızıya çalıyor.

Gece gündüz kırmızı. Kırmızıyı seviyorsanız yaşadınız. Abiye ve günlük giysilerde aradığınız herşeyin kırmızısını bulacaksınız bu sezon.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False